2024. július 18., csütörtök

Nyugat-Bácska egyedi gyógyfürdője

A bezdáni fürdő jódos vize évente több ezer páciensnek könnyíti meg az életét
(Fotók: Diósi Árpád)

A bezdáni gyógyfürdő főorvosát hallgatva és az intézményben tett séta közben az járt a fejemben, mennyi minden múlik a pénzen, és mennyi minden függ csak az embertől. Ennek tudatában, a bezdáni gyógyfürdő palota is lehetne, ha az ellátás nem lenne magas színvonalú, nem érne semmit a szép környezet. Ma az a helyzet, hogy bár megkezdték a fürdő felújítását, lenne még mit tenni. Ennek ellenére a betegek elégedettek.

A gyógyfürdőt 1955-ben alapították, de már 1912-ben tudták, hogy Bezdánnak jódban gazdag vize van. A gyógyfürdő parkjában tett séta, a folyosókon visszaköszönő kedves nővérek és elégedett páciensek láttán nem nehéz elképzelni, milyen is lehetett a fürdő akkor, amikor új színben pompázott, amikor a társalgóban levő székek még újak voltak, és nem szakadtak, mint ma.

Eltelt jó néhány év, az idő vasfoga és a nehéz évek ezt az intézményt sem kímélték. Annak ellenére, hogy a Tartományi Nagyberuházási Alap 48 millió dinárt átutalt a gyógyfürdő felújítására, és sok mindent sikerült felújítani, annál inkább lenne még mire költeni.

Dr. Kedves Gusztávtól, az intézmény vezetőjétől megtudom, hogy a bezdáni gyógyfürdő vize alkáli sós víz, emellett sok jódot tartalmaz, és 323 méter mélyből jön. 23,5 és 24 Celsius-fok között van a hőmérséklete, ezt pedig utánmelegítik.

– Két medencénk van, a kisebb vizének hőmérséklete 36 Celsius-fok körül mozog, a nagyobban pedig 26-27 Celsius-fokos a víz. A mai világban, annak ellenére, hogy már vannak sokkal jobb eredményeket mutató terápiák, még mindig a gyógyvíz a vonzóerő. Igyekszünk megtartani a víz jó minőségét, többek között ezért is döntöttünk a felújítás mellett. A tartományi támogatásból még maradt 13 millió dinár. Ebből be szeretnénk fejezni a két medence teljes felújítását. Vagyis pontosabban a felette lévő mennyezetet teljesen ki kell cserélni, hiszen annak egy része le van szakadva. A korlátokat be kell építeni, a megvilágítást a mennyezetről levesszük, s kitesszük a falakra.

Három kádnak ki kell alakítani a helyiségeket, hogy egy helyen legyenek a medencék és a hidroterápia. Az első és a hátsó bejárati ajtót is ki kell cserélni, és egy részt a tetőt, mert csöpög a víz, ha nagy esők vannak, és az tönkreteszi a falakat. Az ablakok cseréje is tervben van, és a bejáratot is meg kell csinálni, mert a mozgássérülteknek nagyon meredek és elhanyagolt. Minderre már megvan a kivitelező, a szabadkai Javornik vállalat. Voltak felmérni a terepet, minden nap várjuk, hogy megérkezzenek a munkások. Egyébként a támogatásból vettünk szűrőket, és egy olyan rendszert alakítottunk ki, amely folyamatosan szinten tartja a víz minőségét. Emellett a víz körforgását is megoldottuk, tehát nem pazarlunk – magyarázza dr. Kedves.

A gyógyfürdőben nagyon sokfajta betegséget kezelnek. Ezek a kezelések nem elsősorban a víz gyógyhatásához kötődnek. A bezdáni egyébként Nyugat-Bácskában és környékén az egyetlen fürdő, ahol mozgásképtelen betegeket tudnak ellátni és kezelni. Nagyon sok az agyvérzéses, agyinfarktusos, agyműtéten átesett beteg. Törés utáni rehabilitációt is nyújtanak, beépített műforgó, műtérd utáni kezelést. Ideggyulladásos betegeket, krónikus reumásokat, gerinc-, nyak- és csípőkopásos betegeket kezelnek.

– Nyolcvanhat ágy van az osztályon és tizennégy ágy a kis bungalókban. A bungalók elsősorban a privát ügyfelek kedvencei, hónapokra előre le vannak foglalva. Sokan a betegsegélyezőn keresztül érkeznek, de vannak, akik önköltségen. Sok vendégünk van Horvátországból és Bosznia- Hercegovinából is. Az intézményben lévő szobáink többsége hatágyas. A bungalóink két-, illetve négyágyasak. Az épülő apartmanok – idén szinte biztosan nem készülnek el –, amelyekből terveink szerint lesz legalább 24, kettő, legfeljebb háromágyasak lesznek – mondja dr. Kedves Gusztáv.

Az intézményben évente 1500 bent fekvő beteget kezelnek, járóbetegeik száma évente eléri az 1000-1200-at. Amíg a betegsegélyező fizette az útiköltséget, a páciensek száma kétszerese volt a mostaninak.

– A betegeket pillanatnyilag három orvos látja el. Egy orvosunk szakosításon van, már nagyon várjuk vissza. Tizenegy nővér dolgozik váltásban, tizenhat terapeuta és a kísérőszemélyzet. Összesen 67-en vagyunk.

A hidroterápia mellett a mozgásterápiára fektetnek nagy hangsúlyt. Az emberek természetesen azt a terápiát szeretik és részesítik előnyben, ahol nekik maguknak passzívnak kell lenniük, ilyen a paraffin-, a masszázsterápia. Amit viszont jobban ajánlanak az orvosok, természetesen a panasztól függően, az a munka- és mozgásterápia. Nyújtanak még elektroterápiát, mágneses és lézeres terápiát is.

– Hiányzik még egy szauna, de sajnos úgy tűnik, hogy nem lesz rá keret.

A főorvos úrnál arról érdeklődök, érdemes-e megelőzés céljából meglátogatni az intézményt. S ha igen, akkor mit tud nyújtani a fürdő, és mennyiért. Dr. Kedves Gusztáv az elején leszögezi, a bajt megelőzni nem lehet.

– Amikor baj van, akkor kell jönni. Ha fáj, ha nem tud az ember hajolni. Ilyenkor az esetek nagy részében megmenekülnek az emberek a műtéttől. Természetesen el lehet jönni komolyabb elváltozás előtt is, de valamilyen panasznak lennie kell, hogy a terápia alatt, ami néhány napig, legtöbbször tízig tart, tudjunk mit kezelni. Egy mozgásképes páciens esetében 1180 dinárba kerül egy nap. Ebben benne van az étkezés, a szállás, a terápia, az orvosi felügyelet. Az orvosi vizsgálat, amelyet az első napon végzünk el, 600 dinárba kerül. Amennyiben mozgásképtelen az illető, akkor 1480 dinár a napi ellátás. A konyhánk nagyon jó, nagyon fontosnak tartjuk, hogy jó ellátást kapjanak a betegeink – mondta a főorvos.

Ha a tervekről kérdezem, visszafogottan nyilatkozik. Azt mondja, nagy tervekről nem mer beszélni. Mégis elárul néhány dolgot, elképzelést, hogyan lehetne visszavarázsolni a régi fényt a gyógyfürdőbe és vonzóbbá tenni azt.

– Igazából a bejárat a másik oldalról kellene, hogy legyen. Ott rendes parkolót lehetne építeni, széles az utca. Tágas bejáró lehetne a most elhanyagolt parkon keresztül. Kikövezhetnénk az utat, akár egy nyitott medencét is el tudok képzelni, hiszen hatalmas a tér. Most nem beszélhetünk komolyabb komfortról, kényelemről, hiszen egy hatágyas szoba esetében ilyesmiről nehéz bármit is mondani. Igyekszünk azonban mindezt kompenzálni: a kedvességünkkel, a tudásunkkal és a végeredménnyel. A páciensek elégedettek, és ami a legfontosabb, jobban érzik magukat, gyógyulnak.