2024. július 18., csütörtök

Most kell a tej!

A szabadkai tejgyárban csaknem kétezer magántermelővel dolgoznak együtt – Akinek földje van, az a vízlecsapolási illeték bizonylatával adókedvezményre jogosult

Az jogosult a prémiumra, aki háromhavonként legalább négyezer liter tejet értékesít (Fotó: Molnár Edvárd)

Nagy a kereslet a szabadkai tejgyárban a nyers tej iránt, ugyanis most a piac igénye is megfelelő. Mint az illetékesektől megtudtuk, a tej minősége is jó Szabadkán és környékén, így azoknak a termelőknek, akik háromhavonta négyezer liter tejet át tudnak adni, a prémiumért sem kell harcolniuk, hiszen jó minőségű tejet tudnak felmutatni. Azok, akiknek mezőgazdasági földterület is van a nevükön és a vízlecsapolási illeték kifizetéséről szóló végzéssel is rendelkeznek, ötszázalékos adókedvezményre is jogosultak.

Szűcs Ilona, a szabadkai tejgyár elszámolási osztályának illetékese lapunknak elmagyarázta, az adókedvezmény és a prémiumra való jogosultság esetén is komoly elvárásoknak, feltételeknek kell eleget tenni.

– A vízlecsapolási illeték kifizetéséről szóló bizonylat arra szolgál, hogy a termelőnek az átvett tej után járjon öt százalék kedvezmény. A prémiumot viszont a bejegyzés után fizeti a tejgyár. Tehát amennyiben nincs vízlecsapolási végzése, akkor nem jár az adókedvezmény, viszont nem zárja ki, hogy ne járjon prémium, amennyiben pedig nincs bejegyezve a gazdaság, akkor nem járhat prémium.

A legfontosabb követelmények, amelyeknek eleget kell tenni, hogy valakinek járjon a prémium – amit idén 1 dinár 40 parában határoztak meg – az, hogy a nyers tejnek 3,2 százalékos zsírtartalma legyen, 3 százalék a fehérjetartalma, továbbá hogy a termelő legalább 4 ezer liter tejet adjon át háromhavonként. Ez az alapkövetelmény. Emellett be kell, hogy legyen jegyezve mezőgazdasági termelőként. Akinek van föld a nevén, a lecsapolási végzést pedig eljuttatja nekünk, annak automatikusan jár az öt százalék adókedvezmény.

A szabadkai tejgyár csaknem kétezer magántermelővel dolgozik együtt.

– Csaknem kétezer magántermelőtől vásárolunk fel nyers tejet, de időszaktól illetve a magántermelők kínálatától függően ez a szám 1800 és 2000 között mozog. Ez naponta jelenleg 150-160 ezer liter tejet jelent, ennyi érkezik be a gyárba – magyarázta Szűcs Ilona.

A tavalyi gondok remélhetőleg nem ismétlődnek meg, vagyis a termelőket nem hozzák olyan helyzetbe, hogy a termelőktől vett nyers tej helyett a behozatali tejporból állítják majd elő termékeiket. A termelőszövetkezetek már tavaly panaszkodtak, elmondták, ahhoz, hogy legalább nullán legyenek, vagyis hogy ne veszteséget termeljenek, legalább 34 dinárt kellene a tejgyáraknak fizetniük egy liter nyers tejért.

– A tejnek van egy alapára, amelyhez jár még jutalmazás, vagy amennyiben rosszabb a tej a vártnál, akkor destimuláció. Az alapár, amit a tejgyár fizet, 20 dinár literenként. Ez azt jelenti, ahhoz, hogy ezt az árat kifizessük, a tejnek 3,7 százalékos zsírtartalmúnak, illetve 3,15 százalék fehérjetartalmúnak kell lennie.

Mint megtudtuk, a környékbeli termelők teljesítik ezeket a követelményeket, sőt, sokszor jobb is a tej minősége, mint az alapelvárás. A téli időszakban zsírosabb a tej, természetesen a takarmány miatt, a nyáriban pedig több tej van, ami valamivel gyengébb zsírtartalommal rendelkezik.

Szűcs Ilonától azt is megtudjuk, hogy az elmúlt egy évben nem sokat változott a tejmennyiség felvásárlása, körülbelül ugyanannyit vásárolnak fel most is, mint tavaly, bár tény, hogy most nagy szükségük van a tejre. Minden termelő után két kézzel kapnak.

– A termelők sokszor élnek a minisztérium által nyújtott kedvezményes hitelek felvételének lehetőségével. Feltételezem, hogy ebben az évben sok termelő folyamodik majd ehhez az anyagi segítséghez, hiszen nagyon sok eső esett, kevés és rossz minőségű lesz a takarmány. Azt fontos tudni ezekről a hitelekről, hogy amennyiben késnek a részletek kifizetésével, automatikusan passzív termelőkké válnak, ami azt jelenti, hogy az elkövetkező három hónapban nem jár nekik a prémium. Azért tartom fontosnak ezt kiemelni, hogy a termelőket ne sújtsa még ez a pénzhiány is, ha már ilyen nehéz év elé nézünk az időjárási viszonyok és takarmány szempontjából – magyarázta Szűcs Ilona.