2024. július 18., csütörtök

Válságkezelés kivitellel

Boris Tadić megnyitotta az új nagybecskereki ipari övezetet
Az államfő végigsétált Nagybecskerek főutcáján (Fotó: Kecskés István)

– Sokszor csak a nagy társaságokról és a foglalkoztatottak ezreiről beszélünk, közben szem elől tévesztjük, hogy a stabil gazdasági fejlődést elsősorban a kis- és középvállalkozások biztosítják. Mert a kompániák könnyen jönnek, de ugyanolyan könnyen távoznak is. A kis- és középvállalatok viszont jobban beépülnek a gazdaság struktúrájába, és a fejlődés alapköveinek számítanak. A gazdasági válság közepette sok európai ország példája megmutatta, hogy a vészhelyzet sokkal könnyebben átvészelhető, éppen a kis- és középvállalkozások hálózatának köszönhetően, ezért nekünk is elsősorban az ilyen vállalkozásokra kell alapoznunk.

A gazdasági világválság újabb szakaszába jutva most különösképpen fontosak a kivitelre termelő cégek, mert az ő tevékenységük által lehet gyorsabban kilábalni a válságból. Ugyanakkor nem szabad olyan kölcsönökbe belemenni, amelyeknek nem látni a végét. Minden adósságot, minden új kölcsönt ésszerűen kell felhasználni, és viszonylag rövid időn belül kell visszafizetni. Elsősorban pedig olyan beruházásokra kell fordítani a pénzt, amelyek új munkahelyeket biztosítanak – mondta tegnap Boris Tadić köztársasági elnök Nagybecskereken, a Délkelet-Écska nevet viselő ipari övezet ünnepi megnyitóján. Tadić a megnyitó előtt megtekintette az új ipari övezetben nemrég óta ténykedő OM Engineering vállalatot, amelynek mintegy ötven dolgozója az élelmiszeripari vállalatok számára készít felszerelést. A második nagybecskereki ipari övezet avató ünnepségén többek között jelen volt dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő és Vincent Degert, az EU szerbiai küldöttségének vezetője.

Boris Tadić hangsúlyozta, hogy nem reálisak azok a jóslatok, amelyek szerint Szerbia EU-s csatlakozása 2020-ban vagy annál is később esedékes. Szerinte Szerbiának és az egész nyugat-balkáni régiónak ettől jóval előbb be kell lépnie az unióba, hogy összeegyeztessék annak gazdasági integrációját az EU-val, és hogy biztosítsák a terület stabilitását.

Mileta Mihajlov, Nagybecskerek polgármestere emlékeztetett, hogy a Délkelet-Écska nevet viselő ipari övezet kiépítése 2007-ben kezdődött, melyhez az EU négymillió eurós támogatást biztosított. Egymillió eurót a helyi önkormányzat fektetett be, a Nemzeti Beruházási Terv alapjából pedig 27 millió dinárt kaptak. Az ipari övezet 72 hektáron fekszik, ebből 52 hektár (bármilyen profilú) ipari létesítményként hasznosítható. Lehetőség van az övezet további bővítésére is. Jelenleg hét beruházó ténykedik a második nagybecskereki ipari övezetben, hamarosan pedig három újabb befektető épít létesítményt.

Vincent Degert elmondta, hogy az EU elsősorban azokat a helyi közösségeket támogatja, amelyeknek világos fejlesztési stratégiája és határozott elképzelése van, ahol megvan a partnerség az állami és a magánszektor között, és – nem utolsósorban – ahol megvan a munka iránti kellő elhivatottság. Ezek a feltételek Nagybecskereken adottak. Az ipari övezetek rendkívül fontosak a gazdasági fejlődés szempontjából, mert ezeknek köszönhetően lehetőség adódik a technológiai fejlesztésre és az új munkahelyek megnyitására. Ez pedig lényeges a stabilizációs szerződés megvalósítása szempontjából is. Mint mondta: nem fognak megállni a jelenlegi állapotnál, hiszen Szerbiában további 50 millió eurós infrastrukturális beruházás megvalósítása van folyamatban.

Tadić igazságos bírósági véleményt remél

Boris Tadić tegnap végigsétált Nagybecskerek főutcáján, elbeszélgetett a járókelőkkel, majd rövid politikai nyilatkozatában kifejezte reményét, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék Koszovó függetlenségével kapcsolatos véleménye igazságos lesz, vagyis figyelembe veszi a nemzetközi jog alapelveit, és nem támogatja az albánok és a koszovói intézmények egyoldalú, etnikai alapú kiválását Szerbiából. Hiszen ha ezt az elvet jóváhagynák, akkor szerinte az egész világon elkezdődne az új államok létrehozásának folyamata. Tadić elmondta, hogy Szerbia partnerként folytatja a tárgyalásokat az EU-val, de az ország függetlenségének alapelveitől nem tér el. Mint kiemelte: Szerbiának vannak piros vonalai, amelyek jól ismertek.