2024. július 18., csütörtök

Dr. Nebojša Popov (Republika): A Jugoremediját akarják lejáratni

NAGYBECSKEREK
Dr. Nebojša Popov nem akar együttműködni a rendőrséggel (Fotó: Kecskés István)

A Rebublika és annak főszerkesztője, dr. Nebojša Popov elleni rendőri vizsgálat mögött valójában a nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyár és vezetésének lejárattatása áll, jelentette ki a lap főszerkesztője, aki elhatárolódott a rendőrséggel való együttműködéstől, mert – mint mondta – nem akar szerepet vállalni a Jugoremedija körüli újabb botrányban. Egyébként már a rendőrségnél vannak a Jugoremedija, valamint a Luxol kozmetikai cikkeket gyártó vállalat és a Republika közötti hirdetési szerződések, és megkapták a lap azon példányait is, amelyekben a vitás hirdetések megjelentek.

Július 8-án rajtaütésszerű látogatást tett a rendőrség a Republika szerkesztőségében. A két rendőr a gazdasági bűnözéssel foglalkozó ügyosztály felügyelőiként mutatkozott be, és a lap alapítói okiratait, könyvelési dokumentumokat, valamint a Republika idei számainak példányait vitte magával. Popovot ezt követően informatív beszélgetésre invitálták, amelyre nem ment el. Mint mondta, attól kezdve állandó rendőri megfigyelés alatt tartják. Emlékeztetett, hogy a Republika a kezdetektől követte az 1964-ben alapított Jugoremedija gyógyszergyár 2002-es botrányos privatizációját, amikor is egy „ellentmondásos” üzletember a tönk szélére juttatta a vidék egyik legéletképesebb gyárát. A munkások három évig tartó tiltakozásai után a belgrádi Kereskedelmi Bíróságon a privatizációt megsemmisítették, és a tiltakozók 2007 áprilisában visszatértek a gyárba. A többségi tulajdon (58 százalékban) visszakerült a kisrészvényesek kezébe, sikerült újraindítani a termelést, a nagybecskereki eset pedig példakép lett azok számára, akiknek gyárai hasonló módon kerültek magánkézbe.

A rendőrség közben a Jugoremedijában is vizsgálódik, ahonnan nemrég mintegy 600 ügyviteli dokumentumot vittek el. Zdravko Deurić ügyvezető igazgató szerint a cél az volt, hogy félrevezessék és megfélemlítsék a kisrészvényeseket a közgyűlés előtt. Céljukat azonban nem érték el: megmaradt a bizalom az eddigi vezetésben, amelynek ezekben a nehéz időkben sikerült 12 millió eurót fektetni a termelés korszerűsítésébe. A kisrészvényesek kezében maradt a részvények többsége, de Deurić szerint a gyár vezetésének a lejárattatása folytatódik.