2024. július 18., csütörtök

A hollandok behajtják a részvényeket

NAGYBECSKEREKI HAJÓGYÁR

A Begej teljes vagyona a hollandoké lesz (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki Begej hajógyár többségi tulajdonosa, a holland Mer Corporation bejelentette, hogy ha szükség lesz rá, akkor kényszerítő intézkedésekkel fogja felvásárolni a kisrészvényesek kezében maradt részvényeket. Felhívással fordultak azokhoz a részvénytulajdonosokhoz, akik nem fogadták el a holland cég korábbi ajánlatát, hogy részvényeiket eladják (egyenként) 427 dinárért. Ennyiért fizetik majd ki azokat is, akiknél kényszerbehajtásra kerül a sor.

A Mer Corporation vállalat és alapítója, az úgyszintén holland Mercurius International Kompánia kezében van a nagybecskereki hajógyár vagyonának 99,42 százaléka. A törvény szerint az a többségi tulajdonos, akinek a tulajdonában van az adott gyár vagyonának a több mint 95 százaléka, jogosult a fennmaradt részvények átvételére is.

Az érintett 330 kisrészvényesnek (jelenleg a gyár vagyonának a 0,58 százaléka az övék) 15 napos határideje van arra, hogy eladja a részvényeit. Utána a Mer Corporation írásbeli beadvánnyal fordul(hat) a részvénykereskedéssel megbízott Központi Részvényjegyzékhez a vitás részvények átutalása céljából. Ennek fejében a részvénytulajdonosok számlájára a többségi tulajdonos átutalja majd a részvényekért járó összeget, a hollandok pedig a Begej hajógyár kizárólagos tulajdonosává válnak. Tekintettel arra, hogy a kisrészvényeseknek átlagban 140 részvényük van, a fejenként átutalt összeg 60 ezer dinár körüli lesz.

A Begej hajógyárban 1998-ban indult csődeljárás, amely végén a Vajdasági Bank, mint a legnagyobb hitelező, átvállalta az adósságukat. Az önkormányzat jóváhagyásával 2002-ben a holland K. Damen Társaság átvette a Begej adósságát, és 938 millió dináros beruházás mellett a hajógyár többségi (96 százalék) tulajdonosa lett. Azonban 2007-ben a K. Damen is csődbe jutott. Utóda a holland Mercurius International Társaság lett.

A kisrészvényesek azzal vádolták a gyár vezetőségét, hogy törvénytelen módon kereskednek a vállalat részvényeivel. Kétségbe vonták a vezetőség azon állítását, hogy a Begej többségi tulajdonosa a Mercurius International. Szerintük ugyanis a többségi részvénycsomag (66,67 százalék) az állam kezében van, míg a többi a kisrészvényeseké. A Privatizációs Ügynökség szerint a Begej magánosítása törvényes keretek között zajlott. A Begej jelenleg Szerbia legjobb hajógyára és a tartomány harmadik exportőre.