2024. július 17., szerda

Jövőre épül a határút

Huszonnégy szabadkai pályázat nyert az IPA-nál

Sikeresen szerepeltek a szabadkai civil szervezetek, intézmények és az önkormányzat az IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program pályázatán. Az összesen 71 nyertes pályázat közül 24 szabadkai, ami nagy sikernek számít. Megépülhet a Királyhalom–Ásotthalom határút, de nyert a közkórház, a Szabadegyetem, a Népkör MMK és több más civil szervezet, sportegyesület is.

– Az összesen 71 pozitív elbírálásban részesült pályázat közül 24 szabadkai. Erre nagyon büszkék vagyunk. Nehéz ezeket a pályázatokat megvalósítani, mert válság van, nincs pénz az intézményekben és ezeket a projektumokat előfinanszírozni kell. Mindezek a körülmények nagyon nagy nehézségeket gördítenek a pályázók elé – magyarázta lapunknak Kudlik Erika, a szabadkai Városi Tanács nemzetközi és regionális együttműködéssel megbízott tagja.

Szabadka önkormányzata két projektummal is nyert.

– Az egyik projektum a Királyhalom–Ásotthalom határátkelő közötti határút kiépítése. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. a főpályázó, mert az ő hatáskörük Magyarországon az ilyen utak építése. Szabadka ebben partnerként vesz részt. E beruházás értéke 1,4 millió euró. Ebből a szabadkai rész csaknem 500 000 euró. Az útépítésen kívül két nagyobb eleme van a pályázatnak, az egyik a kerékpárutak tervdokumentációjának biztosítása, a másik a határátkelőhöz szükséges épületek tervdokumentációjának az elkészítése. Tehát fizikailag az út kerül kiépítésre, a többi tulajdonképpen előfeltétele annak, hogy majd az állam maga, vagy egy következő kiírás lehetővé tegye ezeknek a megvalósítását is.

A másik projektumnak szakmailag a két piac a hordozója, de a pályázó a két önkormányzat, a szabadkai és a szegedi. A piacok kezdeményezésére jött létre ez a projektum. Ennek a két régiónak az agrárkínálatát kellene egyesíteni, hiszen tulajdonképpen itt egy régióról van szó, csak a határ választja ketté őket egymástól. Szeretnénk egy közös adatbázist, ami a piacok pillanatnyi kínálatát mutatná be, lesz egy közös honlap, amelyen ez megtalálható lesz. Készülni fog egy tanulmány a piacok működéséről, különös tekintettel a délalföldi régióra. Ennek a közös régiónak akarunk segíteni, hogy komplementerként viselkedjen és közösen kínálja fel az árut, ne konkurensként, hanem inkább partnerként. Tehát a kereskedelemfejlesztés a célja a projektnek. Konferenciákat, műhelymunkákat fogunk szervezni, ezenkívül lesz egy road-show, négy különböző településre viszik majd a piaci kínálatot Szerbiában és Magyarországon is.

A gyakorlatban mikor kerül sor ezeknek a pályázatoknak a megvalósítására?

– Mindkét pályázat már folyamatban van, annak ellenére, hogy a szerződés aláírására még nem került sor. Jövő év októbere a projektum befejezési határideje. A piacok közötti együttműködés egyéves tevékenység, az útépítés viszont 16 hónapos. A közbeszerzések előkészítése van folyamatban, az út építésére tehát jövőre kerül sor. A piacok projektumánál a szegedi partner szervezi a konferenciákat, ők már elkezdték a munkát.

Az önkormányzaton kívül több civil szervezet, oktatási intézmény is nyert a pályázati kiíráson.

– A Palicsi Állatkert két pályázatot is nyert, egy mentőközpontot és természetvédelmi állat-egészségügyi monitorozó rendszert alakítanak majd ki, továbbá a Szegedi Vadasparkkal közösen az oktatási programokra helyezik a hangsúlyt. Nyert a bajmoki parasztegyesület is, itt a mezőgazdasági együttműködés valósul majd meg. A Szabadkai Közkórház a fertilitás felbecsülését végzi majd, a szabadkai Műszaki Szakfőiskola hiányszakmák képzésének fejlesztésére kapott támogatást. A Népkör Magyar Művelődési Központ a szegedi Százszorszép Gyermekházzal egy utazó játszóházat szervez majd. Nyert a Szabadegyetem négy projektuma, a Röplabdaklub, az Építőmérnöki Kar és a Fokus Alapítvány is.