2024. július 17., szerda

Szégyen, hogy nincs gyógyfürdőnk

Hajdújáráson és környékén több használható kút is van – Dr. Kiss Csaba: A helyi lakosságnak kell összefogni és nem az oligarchák kezébe adni a beruházásokat

Dr. Kiss Csaba (Fotó: Tómó Margaréta)

Nem kell messzire, csupán néhány kilométerre mennünk az országhatártól északra, s számos gyógyfürdőt találunk, amelyeket tulajdonképpen mi, itt, Észak-Bácskában is megvalósíthatnánk. Termálvíz van, Szabadkán és környékén több kutat is fúrtak még több évtizeddel ezelőtt. Nemcsak Palics, hanem Hajdújárás és a környékbeli falvak alatt is ez a kincs folyik. Dr. Kiss Csaba hajdújárási családorvos szerint szégyen, hogy azt, ami adott, eddig nem használtuk ki.

– Tulajdonképpen itt minden adott. Van gyógyvíz, több száz méter mély kutak vannak, tehát még csak fúrni sem kell. S közben a lakosság nagy része Magyarországra, vagyis Mórahalomra, Szegedre, Kiskunmajsára jár fürdeni. Én 2004-ig külföldön éltem, családi okok miatt jöttem vissza. Háziorvosként dolgoztam már kint is, ezért kötődök tulajdonképpen a termálvízhez, mint a gyógyítás egyik fontos eszközéhez. Hajdújáráson is családorvosként dolgozom, sok ismerősöm, barátom van a településen. A termálvíz személyes érdekeltségem is. Úgy látom, hogy nagyon népszerű a termálfürdőzés azok körében, akik között forgok. Sokadmagammal bánom tehát azt, hogy Magyarországhoz képest nálunk ennyire kihasználatlan ez a lehetőség. Sajnos sem a helyi magyar oligarchákat, sem a szerbeket nem érdekli ez a dolog – magyarázta dr. Kiss Csaba, aki szerint abból a szempontból nem baj, hogy nem érdekelte őket ez a lehetőség, mert ha rájönnének arra, hogy mennyi minden rejlik ebben, akkor kisajátítanák és gyakorlatilag egyetlenegy helybeli ember sem tudna labdába rúgni mellettük.

– Én eddig két kutat láttam. A magyar határvonalon található kút azért jó, mert ott van a tőzegerdő a közelben. Nem egy frekventált helyen van, mint például Mórahalom, ami agyonra terjeszkedett már és tulajdonképpen nem tud tovább. Itt a tér korlátlan lehetőségeket nyújt. Turisztikai szempontból pedig nyugalmat nyújtana. Válogatni lehetne az erdő, a környékbeli borospincék közül. Igaz, hogy Palics nagyon közel van, de szerintem a kettő fürdő nem oltaná ki egymás életét, mert teljesen mást is nyújthatna. Az egyik egy modernebb, a másik egy családias hangulatú központként, fél-privát klubként is működhetne, mintegy garanciát nyújthatna, hogy a nyugalmat senki és semmi nem zavarja meg. Versenyképes lehetne, mert elérhető áron tudnánk szolgáltatásokat nyújtani. Mert a szegedi akvaparkban, ha mindent ki akarunk próbálni, akkor az hétezer forintunkba (csaknem 2500 dinár) kerül, itthon pedig ezt jóval, akár tízszer olcsóbban is biztosítani tudnánk a vendégeknek. Azzal természetesen, hogy a fő cél, hogy ne egy oligarcha, hanem a helyi hajdújárási kis közösség legyen a működtető, ő profitáljon belőle és maximális beleszólása legyen a fejlesztésbe – mondta dr. Kiss.

Az orvos szerint a projektum kidolgozása legalább 20 ezer, a teljes beruházás megvalósítása pedig legalább kétmillió euróba kerülne.

– Vannak magyarországi érdeklődők, akikkel együtt lehetne működni. Hatszáz méter mély kútról van itt szó, annak idején, vagyis legalább harminc éve, egy jó minőségű vízről beszéltek, az ásványi összetétellel és a kút kapacitásával is elégedettek voltak. Nem tudni, hogy most milyenek az adottságok, lehetőségek. Tompával vettük fel a kapcsolatot. Természetesen európai uniós projekteken keresztül, összefogással mindezt meg lehetne valósítani, a helyi őslakosság összetartásával. Az ember természetesen nincs a befektetők ellen, csak az ne legyen oligarchikus. Több helyen, konferenciákon is egyértelműen elhangzott, hogy nemcsak itt, hanem a környékbeli településeken is hatalmas potenciált látnak a termálfürdőkben. Itt a lehetőség, mi pedig szégyenszemre eddig nem éltünk vele és nem használtuk ki. A magyar oligarchák szégyene is ez, persze akinek nem inge, ne vegye magára. Most talán labdába lehet rúgni, hiszen a hajdújárásiakban tenni akarás, a vezetőség nagyon támogatja az ötletet és mindent megtesznek azért, hogy ez megvalósulhasson. Történtek megbeszélések, és talán a magyar kormánynál is kopogtatni kellene, hogy le tudjunk tenni valamit az asztalra. Mert a nem beteg lakosságnak ez egy ideális rekreációs lehetőség. Tegyük fel, hogy a már így is nagyon elvékonyodott középréteg sem tudja megengedni magának minden évben, hogy a tengeren nyaraljon. Viszont lehet, és ez lenne a cél valójában, hogy egész éven át üzemeltetni lehessen egy ilyen fürdőt. Amennyiben pedig a betegségekről beszélünk, a víz összetételétől függően mozgásszervi betegségekre, gyulladásokra, reumára, női megbetegedésekre lehet ajánlani a termálvizet.