2024. július 17., szerda

Teljes csőd a szabadkai Fidelinkában

Három leányvállalat ellen is megindult a csődeljárás, további négy kft.-ben pedig csőd előtti eljárás van folyamatban

Július végén ment csődbe a Fidelinka Rt. Az anyavállalatnak kilenc leányvállalata van. Akkor azzal hitegették a polgárokat, hogy lesz kenyér, és az anyavállalat rossz helyzete nem hat ki a termelésre. Csütörtökön viszont további három leányvállalat, a malom, a tésztagyártó részleg és az ingatlanügynökség ellen indították meg a csődeljárást. Ezeket további négy vállalat – köztük a pékség is – követi majd. A helyzet szinte biztosan menthetetlen, több száz ember marad munka nélkül.

A jelenlegi helyzetről Stajić Ilonát, a Gazdasági Bíróság megbízott elnökét kérdeztük, aki részletesen elmagyarázta, miért is megy sorra tönkre az összes kft.

– A Fidelinka anyavállalat létrehozta a kft.-ket, a saját vagyonát ruházva át rájuk alapítótőkeként. Mindegyik leányvállalat számláját zárolták, így adottak a feltételek, hogy beindítsuk a csődeljárást, Mindegyik kft. tartozik az anyavállalatnak – a legtöbb esetben az áramot és a gázt nem fizették –, ezért a vállalat mint hitelező érdekelt abban, hogy beindítsa a csődeljárást, annál is inkább, mert a pékségen kívül ezekben a kft.-kben csak egyetlen ember van munkaviszonyban, mégpedig az igazgató – magyarázta Stajić Ilona.

A Fidelinka Rt. leányvállalatai a Fidelinka-Mlinarstvo Kft., a Fidelinka-Fabrika Testa Kft., a Fidelinka-Pekara Kft., a Fidelinka-Skrob Kft., a Fidelinka-Nekretnine Kft., a Fidelinka-Rent A Car Kft., a Fidelinka Agrar Kft., a Tromeđa Rt. és a Fidelinka Coop. Mindegyik számláját zárolták és összes vagyonukat jelzálog terheli.

– Ma megindítottam a Mlin, a Testara és a Nekretnina nevű leányvállalatok elleni csődeljárást. Ezen felül még négy vállalat ellen van indítvány, amelyekben csőd előtti eljárást rendeltünk el, ezek közé tartozik a pékség is. Szeptember 21-én lesz az a tárgyalás, amelyen kiderül, hogy ebben a négy vállalatban is adottak-e a feltételek a csődeljárás beindításához. Óriásiak az adósságok, az egyik vállalat a nem tud meglenni a másik nélkül. Háromszáz ember maradt eddig munka nélkül. A pékségben is háromszáz dolgozót emlegetnek, de hogy pontosan hány munkást érint majd a csőd, nem tudom, mert ez még csak az első megbeszélés volt. Tény viszont az, hogy ezekben a vállalatokban hatalmasak az adósságok, némelyben 800 ezer dinár, másutt az 50 millió dinárt is meghaladja. A malom számláját már 366 napja zárolták. A kft.-kben található összes vagyon jelzálog alatt van. Véleményem szerint teljesen kilátástalan a helyzet. De még nagyon az elején vagyunk, nem tudjuk, mi lesz a hitelezők javaslata. Ami az anyavállalat csődeljárását illeti, az első tárgyalás szeptember 16-án lesz – mondta Stajić Ilona.

Saša Vučinić, Szabadka polgármestere kérdésünkre elmondta: beszélgetést kezdeményez a kereskedelmi bíróság illetékeseivel és a csődbiztossal. Reményét fejezte ki továbbá, hogy találnak majd jobb megoldást, és nem megy mindegyik vállalat csődbe.

– Próbáltunk megoldást találni, hogy megmentsük a munkahelyeket, de sem a város, sem a tartomány nem illetékes. A kormány segítségét kértük, konkrét választ azonban még nem kaptunk. Ha a Fidelinka mégis csődbe megy, azért valakinek felelnie kell, hiszen nem a piaci körülmények diktálták ezt, az biztos. Ebben az esetben a csődeljárások már az új törvény szerint folynak, vagyis nagyon gyorsan halad a munka, és ez azért rossz, mert nincs sok idő a megoldások keresésére. A Fidelinka esete sokkal többeket érint, mint gondolnánk. Az egész régió került nehéz helyzetbe ezzel, mert az egyik legerősebb vállalat van bajban. A Fidelinkának neve van, minőséget nyújt, mindenki ismeri a térségben. Piaca van, ki kell deríteni, mi volt a motivációja a cég ellehetetlenítésének, és mi rejlik a Fidelinka csődje mögött – mondta a polgármester.

___________________________________________________________________

Pajtić: „A gazdasági válság az oka”

Bojan Pajtić tartományi kormányfő tegnapi szabadkai látogatásakor látogatásakor a Fidelinkával kapcsolatban elmondta: azon dolgoztak, hogy a Vajdasági Fejlesztési Bankon keresztül, pénzeszközök biztosításával megőrizzék a Fidelinkát, illetve annak termelőrészlegét. Mint mondta, biztos abban, hogy sikerül megmenteniük a gyárat, mely a gazdasági válság és a vezetőség múltbéli rossz döntései miatt került nehéz helyzetbe.