2024. július 18., csütörtök

Zárt ajtók mögött az IPOK-ról

NAGYBECSKEREK
Senki sem tudja, hogy mi lesz a gyár további sorsa (Fotó: Kecskés István)

Tegnap zárt ajtók mögött tartotta első ülését a nagybecskereki IPOK kukoricafeldolgozó Rt. privatizációjának a kivizsgálására alakított tényfeltáró bizottság. Az öttagú testületben, amelyet a városi képviselő-testület utolsó ülésén alakítottak, hárman a helyi parlament tagjai.

Az ülés utáni sajtótájékoztatón Miroslav Tubić, a bizottság elnöke elmondta, hogy ez év májusában (újra) leállt a termelés a keményítőgyárban. A 230 dolgozót akkor 45 napi fizetett szabadságra küldték. A határidő azóta már lejárt, de mindmáig sem hívtak vissza senkit a gyárba, és nem tudni, hogy mi lesz a gyár további sorsa. A tényfeltáró bizottságnak nincs könnyű feladata, hiszen meg kell állapítania, hogy a sok szempontból nyereségesnek ígérkező termelés miért áll most is, a kukoricaszedés kezdetén. Az önkormányzatot és a dolgozókat sem az érdekli elsősorban, hogy kinek a tulajdonában van az IPOK, hanem az, hogy miért áll a gyárban a termelés, és miért maradtak kereseti lehetőség nélkül a dolgozók. A bizottságnak gyors, objektív helyzetfelmérést kell elvégeznie, amely majd alapul szolgálhat az állami szervek további intézkedéseihez.

Az IPOK-ban a többszöri igazgatóváltás után 2006 márciusában indult csődeljárás, az átszervezési tervet pedig 2007 februárjában fogadták el. Tavaly augusztusban a nagybecskereki kereskedelmi bíróság leállította a csődeljárást, de a tulajdonosnak, a Banat seme vállalatnak, illetve Zoran Ćopić újvidéki üzletembernek azóta sem sikerült újraindítaniuk a termelést. Számítások szerint 70 százalékos kapacitással dolgozva Kelet-Európa legnagyobb keményítőgyára havi 23-24 millió dináros haszonnal termelhetne.