2024. július 17., szerda

Milliók tűntek el a mezőgazdasági alapból

A gyanú szerint az egyik hivatalnok saját és barátai folyószámláira utalta át a fejlesztésre szánt hitelek egy részét
A szabadkai városházán még tart a nyomozás (Fotó: Molnár Edvárd)

A gyanú szerint több mint egymillió dinárral károsította meg a városi költségvetést a szabadkai önkormányzat mezőgazdasági fejlesztési alapjának hivatalnoka, Milan Radak. Radak az alap hitelfolyósításaiból a saját illetve barátai számlájára utalt át pénzeket éveken keresztül, ebben pedig az Agrobank (ezen a bankon keresztül folytak ugyanis a hitelfolyósítások) egyik alkalmazottja, Zoran Male šević segítette . A gyanúsítottnak júliusban felfüggesztették a munkaviszonyát, a bank alkalmazottját elbocsátották .

Mint azt Marija Ušumović Davčik, a Városi Közigazgatás vezetője lapunknak elmondta, az alkalmazott ellen fegyelmi és bűnvádi eljárás is folyik. Az év elején ugyanis a félvállról vett munka, és a jegyzőkönyv pontatlan vezetése miatt már fegyelmi eljárás indult a referens ellen.

– Folyamatban van a költségvetés felülvizsgálása, azt a költségvetési felügyelő végzi. A polgármester bűnvádi feljelentést tett a gyanúsított ellen, aki ellen hivatali visszaélés miatt folyik vizsgálat. Az alkalmazottnak júliusban felfüggesztettük a munkaviszonyát, a törvény szerint – mivel családja van – fizetésének egyharmadát kapja meg addig, amíg a vizsgálat véget nem ér. Ő élt a panasz lehetőségével, azonban azt kell mondanom, hogy az eddigi ismereteink alapján szinte biztos, hogy a bűncselekményt elkövették – mondta Ušumović Davčik.

A mezőgazdasági alap hiteltámogatásai folyósításakor egyelőre úgy tűnik, hogy több mint 250 esetben történt visszaélés. Az alap referense a gyanú szerint a hitelekből egyenként 800 eurónyi összeget utalt át magának, illetve ismerősei számláira, ebben pedig az Agrobank egyik alkalmazottja segítette. A bank alkalmazottja az utasításokat: melyik hitelből mennyi és pontosan mikor, kinek utaljon át, állítólag e-mailben kapta Radaktól. A vizsgálatot a Belügyminisztérium pénzügyi felügyelősége is segíti.

Marija Ušumović Davčik elmondta, érthetetlen számukra, hogyan kerülhetett arra sor, hogy az év végi költségvetés revíziói során – amelyet minden esetben egy független irodaház végez – nem derült fény ezekre a visszaélésekre. Az első sikkasztások ugyanis 2006-ban és 2007-ben történtek, egyes információk szerint viszont már 2004-ben megkezdődtek.

A visszaélésekre először a város alpolgármestere, Pero Horvacki mutatott rá a Városi Tanács egyik ülésén, de mint ő is hangsúlyozza, akkor senki, még a sajtó sem figyelt fel a dologra.

– Még májusban hívtam fel erre a figyelmet, ugyanis öt polgár azzal fordult hozzám, hogy a hitelrészlet, amit a bank követel tőlük, nagyobb, mint amennyi támogatást kiutaltak nekik. Azonnal utánanéztem ennek a bankban, ahol az első eset kapcsán azt a választ kaptam, hogy számítógépes hiba okozta a félreírást. A másik négy eset kapcsán is felkerestem az Agrobankot, majd miután ismét azt a választ kaptam, hogy a számítógép hibázott, vizsgálatot indítványoztam. A részleteket az újonnan felállított igazgatóbizottság, majd a részletes vizsgálatok derítették ki. A vizsgálat azonban még mindig tart. Úgy gondolom azonban, hogy az eddig ismert esetektől sokkal többel kell számolnunk, és nem egy, hanem az is lehet, hogy több millió dináros sikkasztásról is beszélhetünk – mondta az alpolgármester lapunknak.

Horvacki szerint az, hogy erre az esetre Maglai Jenő, a VMSZ városi szervezetének elnöke mutatott rá legutóbbi sajtótájékoztatóján, politikai játék. Ez az eset eddig is nyilvános volt – mondta, a visszaélések pedig akkor kezdődtek, amikor a VMSZ volt hatalmon.

Maglai Jenőarra akérdésünkre, hogy amennyiben a visszaélés évek óta tart, a VMSZ által delegált városatyák felelősségre vonhatóak-e az ügyben, azt mondta, meg kell várni a vizsgálatok eredményét, de a VMSZ embereinek soha nem volt betekintése a mezőgazdasági szolgálat munkájába, azt mindig a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége és a Demokrata Párt által delegált emberek vezették.

– Nehezen tudom elképzelni, hogy mindezt egyetlenegy referens, egy ember asszisztálásával vitte véghez. Ha igaz, amit az újságok írnak, hogy mindez évek óta tart, akkor úgy gondolom, hogy mögöttük komolyabb struktúrának kellett állnia, hogy ezt véghezvihessék – nyilatkozta Maglai, aki szerint nem az a lényeg, hogy most ők beszélnek erről, hanem hogy szinte napi szinten tartanak sajtótájékoztatót a városházán, mégis erről az esetről elfelejtettek szólni.

Amennyiben bebizonyosodik, hogy az összesen 21 pályázati kiírás során mind a 250 felhasználó esetében történt visszaélés, akkor az „elsikkasztott” pénz meghaladhatja a 200 000 eurót, vagyis több mint 21 millió dinárt. A pénz egy részét – egyelőre nem tudni, hogy mekkorára rúg a pontos összeg – a bank alkalmazottja – aki ellen szintén folyik eljárás – visszaadta.

A Radak ellen folyó fegyelmi eljárás hamarosan befejeződik, a felügyelőségek azonban még nyomoznak, a 2004 óta vezetett összes dokumentációt átvizsgálják.