2024. július 18., csütörtök

Ébredjetek, nagybecskerekiek!

A Luxol és a GIK Banat dolgozói felvonulást szerveztek a város központjában

Csütörtökön délután Nagybecskereken tiltakozó felvonulást tartott az október 20-a óta sztrájkoló Luxol vegyipari üzem és a GIK Banat építőipari vállalat mintegy háromszáz dolgozója. A városháza előtt Miroslav Vasin tartományi foglalkoztatási titkár és Mileta Mihajlov polgármester próbálták csitítani a bérüket követelő dolgozókat. A menet körbejárta a központot, azt skandálva, hogy „ébredjetek, nagybecskerekiek!” Rendőri kíséret mellett, incidensek nélkül fejeződött be a tiltakozás.

A Luxol kozmetikai cikkeket gyártó vállalat dolgozóinak utolsó fizetése a februári volt, amelyet szeptemberben kaptak meg. Ráadásul május végéig rövidített munkaidővel dolgoztak, így a termelésben dolgozók havi bére mindössze 12 ezer dinár volt. Az utóbbi hónapokban csak takaréklángon folyt a termelés, attól függően, hogy mennyi nyersanyaggal rendelkeztek. Már az év elején is munkabeszüntetéshez folyamodott a 174 dolgozó, de felvették a munkát, miután a vezetőség meggyőzte őket arról, hogy jelentős stratégiai partner szándékozik megvenni a gyárat. Október 20-a óta teljesen leálltak a munkával. A gyár vezetősége keresi a kiutat, de a dolgozók elégedetlenek, amiért a többségi tulajdonos, a helybeli Jugoremedija gyógyszergyár nem foglalkozik a helyzetükkel.

Visszhang nélkül zajlik a sztrájk (úgyszintén október 20-a óta) a GIK Banat építőipari vállalatban is, amelynek dolgozói kilenc hónapja nem kaptak fizetést, négy éve nem fizették utánuk a nyugdíjbiztosítást. Eddig sem Ljubomir Čubić tulajdonos, sem a vezetőség nem kezdett tárgyalást a tiltakozókkal. A 250 építő teljes bizonytalanságban várja a telet, a létminimum határán élnek, egyesek már szó szerint éheznek.

Miroslav Vasin azt mondta a Luxol dolgozóinak, hogy arra utasították a gyár igazgatóját: készítse el a gyár átszervezési tervét, hogy a legrövidebb időn belül újraindulhasson a termelés. Az elmaradt bérek kifizetésére a tartományi titkár nem tett ígéretet. A GIK Banat dolgozóinak pedig azt javasolta, hogy a szakszervezet és a tulajdonos közötti tárgyalások útján próbáljanak kiutat keresni a helyzetből.