2024. július 18., csütörtök

Nagydobra kerül a Montaža (is)

NAGYBECSKEREK
Jugoszlávia legnagyobb csővezeték-építői voltak (Fotó: Kecskés István)

A nagybecskereki Naftagas-Montaža Rt. évek óta már csak papíron létezik, de hamarosan formálisan is megszűnik majd: a gazdasági bíróság ugyanis október végén határozatot hozott a csődeljárás alatt álló vállalat vagyonának az eladásáról. A csődeljárást ez év júniusában indították el, de a hitelezők egyike sem vállalta a részvénytársaság talpra állítását. Jelica Vukolić csődeljárási igazgatónak már csak az eladás módjáról kell döntenie (hogy jogi személyként, vagy pedig üzemrészlegenként lesz érdemesebb értékesíteni a megmaradt vagyont).

A Naftagas-Montaža Jugoszlávia legnagyobb csővezeték-építő vállalata volt. Munkásai nyolcezer kilométernyi nagy profilú gáz- és kőolajvezetéket építettek ki és jó hírnevük volt nemcsak a régi Jugoszlávia területén, hanem külföldön is. Két évtizeddel ezelőtt azonban vita támadt a dolgozók és a vezetőség között, a fizetések, napidíjak és egyéb juttatások okán. A viszály miatt egyre rosszabbak lettek a gazdálkodási mutatók, a sztrájkok és az igazgatóváltások után pedig teljesen lejtőre kerültek. Eladósodásuk miatt egyre sűrűbben járt náluk a bírósági végrehajtó, aminek következtében lefoglalták és elárverezték gépezetük nagyobb részét. S amíg tartott a vagyonuk széthúzása, addig ők nem bírták megfizettetni a kinnlevőségüket: a negyedik belgrádi községi bíróság (2001-ben meghozott) jogerős ítéletének értelmében a vállalatnak kétmillió euró jár(na) az egyik adósuk, a belgrádi Smederevka két létesítményének az eladásából. Állítólag a bírósági végrehajtók nem bírták behajtani a kinnlevőséget, miközben a Montaža minden lehető címen tiltakozott, kezdve az Igazságügyi Minisztériumtól Szerbia Legfelsőbb Bíróságáig.

A belviszály, de még inkább a beruházások hiánya miatt egyre rosszabb helyzetbe kerültek. Veszteségük meghaladja az 50 millió dinárt, a kétszáz dolgozó pedig már évek óta be sem járt a munkahelyére. Számlájuk 2005. óta zárolva van (miután a dolgozók többsége beperelte a gyárat), közben a kollektíva két részre szakadt. Az elmúlt év végén híre ment, hogy egy magánszemély kétszázmillió dinárt szándékozik beruházni a Naftagas-Montažába, amiből kifizették volna a dolgozók elmaradt hatévi fizetését. De ez az elvárás túl derűlátónak bizonyult.