A paintball az USA-ból ered, ahol korábban állatok megjelölésére használták, napjainkra viszont világszerte népszerű sporttá fejlődött. A játék során a csapatokba rendeződött résztvevők mesterséges és természetes tereppályán próbálják eltalálni festékgolyókkal (angolul: paintball) az ellenfelet. A festékgolyók kis gömb alakú zselatinkapszulák olajos ételfestékkel töltve, amelyeket hajtógázzal és sűrített levegővel működő fegyverekből lőnek ki. Akik kipróbálták, azt állítják, jóval több, mint egyszerű lövöldözés: a paintball stresszoldó kikapcsolódás, csapatépítő játék és adrenalinszint-fokozó extrém sport.
Krizsán Pap Anikó és Krizsán József, a Unit-Ada Paintball Klub alapítói szerint bár sokan félnek tőle, de a játék a biztonságos sportok közé tartozik, ha betartjuk a biztonsági előírásokat, köztük a védőruházat és az arcot óvó maszk viselését. A lövéseket nagyjából felfogja a védőruházat, közelről pedig tilos lőni, így ha mindenki betartja a szabályokat, nincs sérülés. A fiatal házaspár két éve ismerkedett meg Bajsán a paintball-lal, és úgy gondolták, az otthonuk közelében, Adán megalakítják a saját klubjukat, bővítve ezzel a helybeliek szórakozási lehetőséget is. 2009 augusztusában jegyezték be az egyesületet, amelyben Anikó az elnök és egyben a marketingfelelős, József viszont a műszaki feladatokat látja el, karbantartja a felszerelést. Emellett négy tiszteletbeli és hat aktív személy alkotja a tagságot. Az utóbbiak részt vesznek a pálya kiépítésében és folyamatos fejlesztésében.
– 2009 tavaszán eldöntöttük, hogy megvásároljuk a puskákat és megalakítjuk a klubot. A környezetünkben sikerült a paintballra legalkalmasabb helyszínt megtalálni. A tereppályát egy oromparti tanyán alakítottuk ki, Valkaisor és Ada között, az utóbbitól mintegy 6 kilométerre. A táborhely könnyen megtalálható, jelzőtáblát állítottunk fel a Valkaisorra vezető műút mellett – mesélte Anikó. – A kezdetektől fogva építjük a pályát, ami egyre nagyobb területet ölel fel, és igyekszünk a legszínvonalasabb környezetet kialakítani a játékra. Ezen néhány fő dolgozik, mivel ez hobbi, így csak a munka után jut rá idő. A pálya területe közel egy hektár, tavaszra tervezzük bővíteni. Itt található épület, fás-bokros terület és tisztás. Az épületeket belül is használjuk, de népszerű a tisztáson zajló harc is, mivel ott is rengeteg terepakadályt állítottunk fel. Emellett van pihenőhely és állványok a felszerelés számára. A pályán eddig egyszerre legtöbben 30-an játszottak két 15 fős csapatban, de ettől nagyobb létszámú csapatok számára is alkalmas. A szolgáltatások minősége és a tereppálya kialakítása miatt Adán működik az egyik legszínvonalasabb paintball klub Vajdaságban. Egy szezonban mintegy 300 játékos fordul meg nálunk, akiknek java része visszatérő vendég – mondta Anikó. Mindezt József még annyival kiegészítette: – Az adai tereppálya a legnagyobb a tartományban, ezt nemcsak mi állítjuk, hanem más pályákat megjárt játékosok is. Emellett a terep kialakításakor arra törekedtünk, hogy a más tereppályákon észlelt hiányosságokat pótoljuk, és szerintem ez sikerült is.
Bevetésre készen!
Az adai paintball klubban a játék mellett igyekeznek megteremteni a feltételeket a kikapcsolódásra, így adott a lehetőség a sütés-főzésre is. A helyszínen már tartottak születésnapi bulikat és legénybúcsúkat, amelyeknek az ünneplés mellett része volt a paintball is. A Krizsán házaspár szerint ez is azt bizonyítja, hogy a paintball jóval több, mint egyszerű lövöldözés, inkább stresszoldó kikapcsolódás, szórakoztató játék és adrenalinszint-fokozó sport. Persze mindenkinek más a fontos, így vendéglátóimnak is: – A paintball számomra egy részt háború is, mivel szívesen játszom a számítógépen háborús és lövöldözős játékokat. Ez a játék valódi harc, amelyben nem folyik vér. Ugyanakkor egy kicsit sport is. Emellett bennem munkál a fegyverek szeretete is – magyarázta József. Anikónál a feszültség levezetésére szolgál: – Időközben rájöttem, hogy ez megerőltető sport. Egy-egy játék után az aktív sportolók is arra panaszkodnak, hogy 3-4 napig izomlázuk van. Minden apró izmot és ízületet megmozgat, mert kúszol, mászol és vetődsz. A golyótalálat kisebb fájdalommal jár, de az adrenalintól ezt nem érzed a játék közben. Nő vagyok, nem kedvelem a fegyvereket, nehezen szántam rá magam az első játékra, mert azt gondoltam, hogy ez háborúzás, amit elutasítok. Miután hosszas rábeszélést követően kipróbáltam, azonnal rájöttem, hogy semmi köze a háborúhoz, legalábbis számomra. A játék sikerélményt ad és feltöltődöm. Így egy hónap stresszét négy óra alatt le tudom vezetni. A játék csapatépítés szempontjából csodákra képes, idegen embereket hoz össze – hallottuk Anikótól.
Az idény hossza az időjárástól függ, általában áprilistól októberig. A legkedvezőbb a 20-25 °C közötti hőmérséklet. A 10 °C-tól alacsony hőmérsékleten viszont már nem paintballoznak, mivel ha az általuk használt golyók huzamosabb ideig 15 °C alatt vannak, akkor alakjuk torzul és használhatatlanná válnak. A résztvevőknek a helyszínen biztosítják a fegyvert és a védőfelszerelést. A játékban többségében férfiak vesznek részt, de vannak nők is. A legidősebb játékos eddig 65 éves férfi volt, de 12 éves gyerek is paintballozott már. A klub szabályai szerint14 éves kor alatt kizárólag szülői felügyelet mellett játszhatnak a gyerekek. József megjegyezte: a beavató lövés alkalmával, amikor próbaként rálőnek a kezdőre, hogy megtapasztalják a találat erejét, többször előfordult, hogy lányok sokkal bátrabban viselkedtek, mint egyes fiúk. Sokan félnek a fájdalomtól, de ha betartják a szabályokat és viselik a védőfelszerelést, akkor a találat ereje egy erősen megütött teniszlabda ütésével ér fel. Az emberek többsége azonban felnagyítja a fájdalom erejét mindenféle mendemonda alapján. A védőfelszerelés része a színes kezeslábas és a védőszemüveg, a lányoknak ezenfelül védőmellény is jár.
– A kezeslábas védőruhát nemcsak a megkülönböztetés miatt adjuk, hanem tompítja a találat erejét is – magyarázza Anikó. – Minden alkalommal elmondjuk az új játékosoknak, hogy 5 méteren belül nem ajánljuk, hogy egymásra lőjenek, mert az fájdalommal jár, de horzsolás és véraláfutás is keletkezhet. Sokan nem tartják ezt be. Ezt úgy próbáljuk elkerülni, hogy ne sorozatban lőjék egymást egy kör alatt, hanem egy találat után kiesik az érintett személy. Vannak, akik önszántukból csak törzsre játszanak, vagyis a kar és a láb nem számít. Abban az esetben a 2,5 órás játék alatt, amiben van pihenő is, akár 30 találatot is kaphatnak.
Az egyesületben József a szén-dioxiddal működő 12 félautomata puskát igyekszik úgy beállítani, hogy meglegyen a fegyverek hatótávolsága és minél kisebb fájdalmat okozzanak: – Ezeknél a puskáknál a golyó maximális kilövési sebessége 360 km/h lehet, de legalább 240 kell, hogy legyen, mert csak ebben az esetben lehet vele célra lőni. A klubok felelőssége úgy beállítani a fegyvereket, hogy azoknak meglegyen a hatóválságuk és ne okozzanak fájdalmat. Mi 260 km/h sebességű golyó kilövésére szoktuk állítani a fegyvereinket, amelyeket rendszeresen ellenőrzünk, ha netalán elállítódnának játék közben. A 340-360 km/h közötti sebességű golyó, ha túlságosan közelről érkezik, akkor sebet okozhat, de betörheti a védőmaszk lencséjét is.