Minden jel arra mutat, hogy az ígéretek ellenére az idén már nem indul újra a termelés a nagybecskereki IPOK kukorica-feldolgozó rt.-ben. A tél közeledtével ugyanis egyre nehezebb lesz a több mint fél éve használaton kívüli berendezés újraindítása. De ennél is nagyobb baj az, hogy a kukoricaszedés befejeződött, a vállalat magtárába pedig egyetlen szem sem került. Közben azonban a gyárban villanyáram sincs.
– Az IPOK-ban április óta nem változott a helyzet. A számtalan (helyi, tartományi és köztársaságból jövő) ígéret ellenére nem indult újra a termelés, még a részvényesek közgyűlését sem sikerült megtartani. A dolgozók utoljára a februári bérüket vehették kézhez, azóta pedig kétszer kaptak élelmiszercsomagot. Ennek összetétele egyébként olyan volt, mint amilyet a rászorulók között szoktak szétosztani – mondta Mladen Sikimić, az IPOK dolgozója.
Miroslav Tubić, a tényfeltáró bizottság elnöke közölte, hogy befejezte a munkáját az IPOK magánosításának a kivizsgálására alakított testület, amelynek jelentését megvitatják a városi képviselő-testület decemberi ülésén. A dolgozók tiltakozása nyomán alakított tényfeltáró bizottság szerint pedig a termelés újraindításához adva vannak a feltételek, és – tekintettel a kapacitás jelentős mértékére – az nemcsak a dolgozók érdeke, hanem a városé, sőt az országé is.
Az IPOK kukorica-feldolgozó rt. dolgozóit április végén küldték kényszerszabadságra, de gondjaik még 2006-ban kezdődtek, amikor a sorozatos igazgatóváltás után csődeljárás indult az addig életképes nagybecskereki gyárban. Sokak szerint a térség legnagyobb keményítőgyára elsősorban azért ment tönkre, mert felkészületlenül érte a privatizáció, és évtizedekig semmit sem fektettek berendezéseik felújításába. A helyzetükön nem változtatott az sem, hogy a gyár többségi tulajdonrésze Zoran Ćopić újvidéki üzletember kezébe került. A gazdájukat ugyanis gyanús ügyletek miatt körözik.