A nagybecskereki városi képviselő-testület tegnap egyhangúlag elfogadta az IPOK kukorica-feldolgozó rt. magánosításának és átszervezésének a felülvizsgálására megalakított tényfeltáró bizottság jelentését. Az államtól azt követelik, hogy a vagyonuk egy részének tulajdonosaként nevezze ki képviselőjét. Az ülésen jelen voltak a keményítőgyár dolgozói, akik az utóbbi hetekben többször is tiltakoztak a városháza előtt. A vkt ülése idején az épület előtt tiltakoztak a GIK Banat építőipari vállalat dolgozói is, akik október 20-a óta sztrájkolnak.
Miroslav Tubić, a tényfeltáró bizottság elnöke elmondta, hogy a szeptember 30-án megalakított testület tagjai nem kaptak meg minden szükséges adatot, sőt pedig a privatizációban és az átszervezésben szerepet vállaló felelős személyek nyilatkozatait sem. Javasolta, hogy az állami szervek vizsgálják ki minden egyes szereplő felelősségét. Véleménye szerint a termelés újraindításához adva vannak a feltételek, ha felelős és szakmailag megfelelő vezetőséget kapnak. Tekintettel a kapacitás jelentőségére, a termelést minél előbb újra kell(ene) indítani.
Az IPOK-ban 2006 márciusában indult csődeljárás és 2009 augusztusában zárult le, de a többségi tulajdonos azóta sem mutatott kellő akaratot a termelés újraindítására. Pedig az 1954-ben alapított keményítőgyárnak nemcsak helyi, hanem regionális jelentősége is van. A dolgozóikat májusban 45 napos fizetett szabadságra küldték, aztán az évi szabadságukat is kihasználták. Azóta viszont semmilyen értesítést sem kaptak a gyárból, ahol csak az ügyviteli épületben van áram és víz. Raktárukban késztermék, magtárukban pedig egy szem kukorica sincs. Eközben egyes feltételezések szerint a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik a körözött Zoran Ćopić újvidéki üzletember, az IPOK tulajdonosa, akit Darko Šarićtyal hoztak kapcsolatba.