2024. július 18., csütörtök

Keresik a kiskapukat

Belgrád szerint a tartomány megkapta a kért 7 százalékot – Pásztor Bálint: Az alkotmány megszegése kétségbe vonja a demokrácia létét

A VMSZ-es képviselők nem támogatják a tervezetet (Ótos András felvétele)

Az állami költségvetés kiigazításáról ma vitáznak a Szerbiai Képviselőházban. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője tegnap megerősítette lapunknak, hogy ragaszkodnak az alkotmány által szavatolt költségvetés 7 százalékához, ezért nem fogják megszavazni a tervezetet. Ugyanakkor a szerb pénzügyminiszter szerint nem történik alkotmánysértés, míg a kormányfő azt mondja, értelmezés kérdése, ugyanis ha az állami költségvetés bevételeit vesszük figyelembe, megkapta a tartomány a neki ígért részt.

Pásztor Bálint szerint az állami költségvetés körül kialakult vitában mindenképpen figyelembe kell venni a realitást, miszerint hatalmas gazdasági válság „tombol” Szerbiában is. Ebből következően a költségvetés nem felelhet meg az igényeinknek, viszont jelen pillanatban nincs más mozgástér. Mindezek mellett a Nemzetközi Valutaalap jelentős megtakarítást kér a szerb kormánytól a kölcsönbe kért 3 milliárd euróért.

– Senkinek sem felel meg a kiigazítás – mondta lapunknak a frakcióvezető.

Mint megjegyezte, a költségvetési kérdés kiigazításának tervezetében elégedetlenek a mezőgazdasági kérdés kezelésével, a nemzeti tanácsok pénzelésének mértékével, amely 200 millió dinárról 141,6 millió dinárra csökken, emellett az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium költségvetése is nagy mértékben csökken, az európai integrációs irodának pedig 120 millióról 96,5 millióra csökkentik a költségvetését.

-- Ezek az intézkedések károsak is lehetnek. De tiszteletben kell tartani őket, hiszen nélkülük becsődölhetne az ország költségvetése. Éppen ezért nem nyújtottunk be módosítási indítványt, de nem is látok rá esélyt, hogy a kormány elfogadna bármilyen javaslatot – szögezte le a kisebbségi frakcióvezető.

Jelen esetben a legfontosabb probléma a tartománynak járó 7 százalék kérdése, figyelmeztet Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselője. Mint azt tegnap leszögezte, csak abban az esetben tudnak szavazni az állami költségvetés kiigazításáról szóló törvénytervezetre, ha Vajdaság megkapja az alkotmány által szavatolt részt az állami költségvetésből.

– Felháborítónak tartom, hogy újra csak a Vajdasági Magyar Szövetség és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga állnak ki a tartomány érdekei mellett – mondta lapunknak a kisebbségi frakcióvezető.

A parlamenti képviselő szerint nem csupán Vajdaság érdekei sérülnek, hanem egy olyan ország, amely az Európai Unióba tart, egyszerűen nem engedheti meg magának azt a fényűzést, hogy nem tartja tiszteletben saját alkotmányát.

– Az alkotmányosság tiszteletben tartása az egyik legfontosabb politikai alapelv, amelyet az Európai Unió minden csatlakozni vágyó országtól elvár – fűzte hozzá a parlamenti képviselő.

Reményei szerint a szavazás napjáig a szerb kormány megtalálja a módját annak, hogy a tervezetet összhangba hozza az alkotmánnyal.

– Nem fogunk olyan törvényre szavazni, amely ellentétes minden civilizált, európai állam működésének az alapelvével. Kétségbe vonja a demokrácia létét Szerbiában, ha nem tartják tiszteletben az alkotmányt – zárta szavait Pásztor Bálint.

A VMDP TÁMOGATJA A VMSZ-T

„A Vajdasági Magyar Demokrata Párt intézőbizottsága támogatja a Vajdasági Magyar Szövetség álláspontját, hogy amennyiben a szerb kormány a parlamenti vita lezárásáig nem változtat a köztársasági költségvetés Vajdaság számára hátrányos módosítási javaslatán, a Magyar Koalíció négy képviselője tartózkodni fog az állami költségvetés módosítási törvénytervezetének elfogadásától. A VMDP egyetért azzal a bejelentéssel is, hogy a VMSZ az esetleges kedvezőtlen parlamenti döntés esetén az Alkotmánybírósághoz fordul”, olvasható a VMDP tegnapi közleményében.

„ÉRTELMEZÉS KÉRDÉSE”

Diana Dragutinović pénzügyminiszter viszont nem tartja alkotmányellenesnek a kiigazítási tervezetet, ugyanis véleménye szerint nincs meghatározva, hogy csupán az állami költségvetésből kell biztosítani a tartomány költségvetését.

– Többféleképpen biztosíthatják a szóban forgó 7 százalékot. Abban az esetben, ha a költségvetésből szeretnék, akkor a megszorító intézkedések a Vajdasági Autonóm Tartományra ugyanúgy érvényesek, mint a Szerb Köztársaságra – vetette fel tegnap a pénzügyminiszter.

Dragutinović emellett még azt is kiemelte, hogy a 2008 végén elfogadott eredeti költségvetés értelmében a Vajdaságnak járó 7 százaléknak akkor tesznek eleget, miután a tartományra átruháznak bizonyos hatásköröket. Ez viszont még nem történt meg, fűzte hozzá a pénzügyminiszter.

– Ha csak a bevételeket veszik át és a kiadásokat nem, akkor Szerbia polgárainak adóterhelését másfél százalékkal meg kellene emelnünk – érvelt Dragutinović.

Mirko Cvetković kormányfő tegnap reményét fejezte ki, hogy elfogadják a költségvetés kiigazítását, függetlenül attól, hogy egyes pártok nemtetszésüknek adtak hangot. Szavai szerint ez fontos lenne, hiszen így lehetővé válna túljutni a gazdasági válságon.

– Mindig megtaláltuk a közös hangot – mondta a kormányfő.

Véleménye szerint a tartomány által igényelt 7 százalék biztosítva van, ugyanis az alkotmány szerint nem az állami költségvetés kiadásait kell figyelembe venni, hanem a bevételeit. Ha a bevételek 7 százalékát vesszük számításba, a tartomány a megfelelő összeget kapja, fűzte hozzá Cvetković.

ELBOCSÁTÁSOK NÉLKÜL

A szerb kormány elállt attól a tervétől, hogy csökkentse a helyi önkormányzatokban foglalkoztatottak számát, ugyanis az állami költségvetés kiigazításának tervezete nem biztosította a hozzá szükséges 1,1 milliárd dinárt, jelentette be tegnap Milan Marković közigazgatási és önkormányzati miniszter. Mint megjegyezte, így a foglalkoztatási törvény szerint előírt végkielégítések csak jobban leterhelnék a költségvetést.

Pillanatnyilag 63 önkormányzat jelentette be, hogy csökkentené a taglétszámát.

DECENTRALIZÁCIÓ, MINT MEGOLDÁS

Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke szerint Vajdaság statútuma és a tartomány hatásköreiről szóló törvénytervezet nem csupán Vajdaság, hanem egész Szerbia érdekeit szolgálja. Mint azt tegnap megjegyezte, senkinek sincs oka, hogy féljen a vajdasági autonómiától, annál is inkább, mert az egész országot decentralizálni kellene. Ennek ellenére Szerbiában bizonyos politikai szervezetek a 19. századi gondolkodást sem tudhatják magukénak, fűzte hozzá a TVT elnöke.

Véleménye szerint az ország decentralizációjával hatékonyabb lenne a fejlődés, valamint az adminisztráció működése, de több munkahelyet is lehetne teremteni, és magasabb fokúak lehetnének a befektetések is.