2024. július 18., csütörtök

Úton

Néhány évvel ezelőtt Budapesten, a hatos villamoson, megütötte a fülem egy beszélgetés. Tudod milyen az a szerb rulett? – hangzott a kérdés. Nem illendő hallgatózni, de a BKV-s tömegiszonyban akaratlanul is részese lesz az ember, hát én is megtudtam. Amikor padlógázt adsz és átrohansz a kereszteződésen, ha sikerül, sikerül. Hitetlenkedve mosolyogtam, hogy északon mennyi hülyeséget hordanak össze, pedig a közmondás szerint nem zörög a haraszt, ha a szél nem fújja. Kis időre rá, szülőfalumban elképedve mesélte egyik ismerősöm, hogy meghalt egy tizenéves srác, éjjel kismotorral rulettezett és elütötte egy autó.

Éjszaka autózni különösen izgalmas, hiszen néhány településen a közvilágítás néha az elégtelent sem éri el, és elég sűrűn lehet találkozni kaszkadőrök bátorságát meghazudtoló kerékpárosokkal, akik a rend kedvéért nincsenek kivilágítva. Ennél már csak az a jobb, amikor az országúton találkozunk velük. A hétvégék pedig mindenkinek ismerősek. A diszkók, kávézók, kocsmák előtt nem lehet parkolóhelyet találni. Ilyenkor megcsodálhatjuk országunk gépkocsiparkját, hiszen a legrozogább kiskocsitól kezdve a több milliós csodagépekig mindent láthatunk. A kávézók székein pedig többnyire 16–25 éves fiatalok fogyasztják a nem feltétlenül alkoholmentes üdítőiket. Elázva bátrabban vezet mindenki, abba meg bele sem merek gondolni, hogyan vezethetnek, akik egyéb (kábító)szerek hatása alatt állnak, avagy ülnek.

A tavalyi évben 897-en vesztették életüket közúti baleset során, és mintegy 22 275 ember sérült meg, számolt be nemrég Ivica Dačić belügyminiszer, miközben bemutatta az új közlekedésbiztonsági törvénytervezetet. Szigorítanak. A hazai (vadnyugati) közlekedéskultúrát ismerve bizony ránk is fért. Ami pedig a törvényt illeti, ideje volt már korszerűsíteni, hiszen a jelenleg hatályban lévő jogszabályt 1988-ban alkották. A törvény megváltoztatásáról már 2005-ben is az a hír járta, hogy meglepően magas büntetéseket fognak bevezetni. Nos ez megvalósulni látszik, hiszen aki áthajt majd a piroson, azt akár 30 ezer dinárral is megbüntethetik a rendőrök, de akár megbüntethetnek akkor is, ha hangosan hallgatjuk az autórádiót, és bevezetik a büntetőpontokat is. Aki eléri a 18 pontot, annak három hónapra elvszik a jogosítványát. Kötelező lesz a tompított fény állandó használata is – szlovéniai adatok szerint 30 százalékkal csökkenti a balesetek számát –, lakott területeken pedig 60 km/óráról 50-re korlátozzák a megengedett sebességet, és a gépjárművezetők vérében pedig csak 0,3 ezreléknyi alkohol lehet. Az új tervezet szerint az első járművezetői vizsgájukat letevő személyek egy éven keresztül próbavezetői státusban vesznek részt a közlekedésben, amely szerint, csupán reggel 5 és 23 óra között közlekedhetnek személygépkocsijukkal, de csakis egy, őt felügyelő, legalább ötéves vezetői tapasztalattal rendelkező személy társaságában. Újdonságnak számít, miszerint a kezdősofőr az adott úton megengedett sebesség 90 százalékával közlekedhet csak. Ezt ugyan hogy fogják ellenőrizni?

Összességében nézve végre egy komolyabb tervezettel rukkoltak elő a törvényhozók. Lassan közeledünk Európához. Látható, hogy nagy hangsúlyt fektettek a kezdő sofőrökre is, bár én szívem szerint a törvényhozók helyében legalább 21 évre emelném a jogosítvány elérésének korhatárát, és jogosítványt kérnék a kerékpárosoktól is. Hülyén hangzik, de hallottam már olyant is, hogy cserbenhagyásosan gázolt el egy kisgyereket egy elektromotoros kerékpáron közlekedő öreg nénike. De mellőlem is egyszer olyan vakmerően vágtázott át egy néni a kereszteződésben, hogy majd az árokban találtam magam.

A drákói büntetésekkel a jelek szerint nevelni szeretnének. Meggondolandó, hiszen minket csak a pénztárcánknál fogva lehet megfogni igazán. De ne feledjük, a rendőrök is emberek, és a korrupció még mindig népbetegség.