2024. július 18., csütörtök

Hárman kritikus állapotban

A kragujevaci Partizanban 16. napja tart az éhségsztrájk – Mlađan Dinkić: Pandora szelencéjét nyitnánk ki

Annak ellenére, hogy a kragujevaci Partizan bőrgyár három dolgozójának állapota kritikus, sőt bármikor kómába eshetnek, visszautasítják az éhségsztrájk abbahagyását, az orvosi segítséget és még a családtagok látogatását is. A munkások kálváriája négy éve tart, mostani megmozdulásukkal már csupán azt szeretnék elérni, hogy rendezzék számukra a szociális biztosítást, illetve tegyék lehetővé néhányuknak a nyugdíjba vonulást. Mlađan Dinkić gazdasági miniszter tegnap felszólította a munkásokat a sztrájk feladására.

A kragujevaci bőrgyár 12 dolgozója immár 16. napja folytatja éhségsztrájkját, és mivel az elmúlt napok tárgyalásai nem jártak sikerrel, nem kívánják abbahagyni.

Hétfőn a pénzügyi, a gazdasági és a munkaügyi miniszter közül csupán Rasim Ljajić munkaügyi miniszter jelent meg a megbeszélt belgrádi találkozón, ezért a sztrájkbizottság úgy döntött, hogy folytatják a sztrájkot. A jelek szerint senki sem akar érdemben foglalkozni kérdésükkel, pedig már az elsődleges követelésükről is lemondtak, hogy fizessék ki számukra az elmaradt béreket. A kétségbeesett dolgozók megmozdulásukkal már csupán azt szeretnék elérni, hogy rendezzék számukra az elmaradt kötelező szociális biztosítást és tegyék lehetővé az arra jogosultaknak a nyugdíjba vonulást. Pillanatnyilag a vállalatban összesen 10 nyugdíjra jogosult személy van a 120 munkás között, de mivel a mostani tulajdonos a céget tavaly novemberben a tőzsdén vásárolta meg, mint megjegyezte, nincs törvényes lehetősége kielégíteni a sztrájkolók követeléseit. A többségi tulajdonos szerint mindez az állam kötelessége, míg Belgrád attól fél, ha engedne a sztrájkolóknak, azzal Pandora szelencéjét nyitnák meg, ugyanis számtalan, hasonló helyzetben lévő vállalat található Szerbiában. A vállalat dolgozói 8,5 éve nem kapnak fizetést és 5,5 éve nem fizetik ki számukra a kötelező járulékokat sem.

A kragujevaci Partizan bőrgyár munkásainak kálváriája már évekkel korábban, 2004-ben, a vállalat privatizálásakor megkezdődött. A vállalat tőkéjét folytonosan átcsoportosították más cégekbe, ki kellett fizetni a banki hitelek jelzálogát, de gondok merültek fel az ingatlan tulajdonjogával is, miközben munkások iránti kötelezettségek közül keveset tartottak be. A Privatizációs Ügynökség ez alatt a 4 év alatt nem reagált megfelelően, így a bőrgyárban 2008 közepére tetőztek a problémák, majd rövidesen megsemmisítették az adásvételi szerződést is. Ezt követően vásárolta meg tőzsdén a vállalat 70 százalékát Aleksandar Aleksić, aki nem más, mint Jovan Aleksić, a kragujevaci 034 öntöde tulajdonosának fia.

Mindenki tudja, ki volt az előző tulajdonos. Slavoljub Rakićot és Ilija Jezdimirovićot kell kérdezni, miért van a vállalat ilyen helyzetben, és miért lett megsemmisítve a privatizáció. Az összes teher a vállamra lett helyezve, de erről senki sem beszél – nyilatkozta a Politika napilapnak a többségi tulajdonos.

Amikor Aleksić megvásárolta a vállalatot, a gyár annyira tönkre volt téve, hogy csak nagy befektetések árán lehetett volna újraindítani a termelést. Mint azt a többségi tulajdonos a Politika napilapnak megjegyezte, ennek ellenére mégis befektet 500 ezer eurót. A gyárban 45 munkást állított vissza a szalagok mögé.

A dolgozók, mivel már évek óta nem kaptak bért és a kötelező járulékokat sem fizették ki számukra, úgy döntöttek, hogy elfoglalják a bőrgyárat és éhségsztrájkba kezdenek. Mint azt Svetozar Bojanić, a sztrájkbizottság elnöke megjegyezte, elsődleges követelésük az volt, hogy 8 évre visszamenőleg fizessék ki a 120 munkás bérét, amely 184 millió dinárt tesz ki. Ettől a munkások elálltak, és azt követelik az államtól, legalább az ott töltött munkaéveik járulékát fizessék ki, hogy azok, akik az elmúlt években nyugdíjra jogosultak lettek, élhessenek is jogukkal. Véleményük szerint csak a gazdasági minisztérium tudná orvosolni gondjukat.

- Nem tudjuk, hogy kihez fordulhatunk már. Hétfőn sem a gazdasági minisztérium, sem a Pénzügyminisztérium nem tárgyalt velünk. Egyedül Rasim Ljajić munkaügyi miniszter úr állt ki mellettünk, és jegyezte meg, hogy megoldható a gondunk. Amíg ez nem következik be, nem hagyjuk abba a sztrájkot – nyilatkozta kedden a sztrájkbizottság elnöke.

A több mint kéthetes éhezés miatt a sztrájkolók közül hárman kritikus állapotba kerültek és elutasítják az őket felügyelő orvosok tanácsát, hogy menjenek kórházba, de a családtagjaiknak sem engedik meg már a látogatást, nyilatkozta tegnap Bojanić a B92-nek. Szavai szerint ez a három személy nagyon rossz állapotban van, a vérnyomásuk instabil és félő, hogy kómába esnek.

Naponta igyekezem őket rábeszélni a kórházi kezelésre, de mindig nemleges a válasz – panaszolta a sztrájkbizottság elnöke.

A Beta hírügynökség bejelentése szerint Bojanić tegnap délután találkozott újra a munkaügyi miniszterrel, hogy előkészítsék a tárgyalások folytatását, amelyre holnap kerül sor, lapzártánkig viszont nem érkezett hír újabb tárgyalásról.

Míg a munkások a gazdasági minisztériumtól várják a megoldást, Mlađan Dinkić gazdasági miniszter tegnap Kragujevacon felszólította a munkásokat a sztrájk abbahagyására. Azt tanácsolta, hogy egyezzenek meg a tulajdonossal, ugyanis ha az államkasszából fizetnék ki a tartozásokat, azzal Pandora szelencéjét nyitnák meg, mivel az összes, hasonló gonddal küszködő vállalat követné példájukat.

A gazdasági világválság idejében az államnak támogatni kell a vállalatokat, és nem a tartozásaikkal kell foglalkoznia – nyilatkozta a gazdasági miniszter a B92-nek.

A Szociáldemokrata Unió és a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége tegnap arra kérte a szerb kormányt, hogy mielőbb találják meg a kragujevaci vállalat gondjaira a megoldást. Mint azt a Beta hírügynökségnek az SZU megjegyzi, míg a kormány a felelős a privatizáció folyamatáért, a munkások jogainak tiszteletben tartásáért semmit sem tesznek. A szakszervezet viszont bejelentette, amennyiben május 8-ig nem rendeződik a bőrgyár helyzete, 11-én Kragujevacon szolidaritási tüntetést fognak szervezni.