2024. július 18., csütörtök

Főnyeremény

Miközben az interneten egyre többen birkának nevezik magukat, mert becsapva érzik magukat és ezért legszívesebben forró olajban, vagy legalábbis a lassú kínhalál bármely nemével ismertetnék meg a 100 nap 100 autó nyereményjáték szervezőit és értelmi szerzőit, addig az újvidéki Građanski list napilap beperelte a (most már) volt deszkfőnökét, ugyanis mint állítják, 850 ezer dinárral károsította meg a vállalatot. Vádjuk szerint Miodrag Milošević volt deszkfőnökük a fent említett összegben SMS-eket küldött a nyereményjátékba, nem másról, mint a céges mobiltelefonjáról. A nagy számok törvényének köszönhetően és mivel hősünk kitartó, szerencsés embernek bizonyult, meg is nyerte a napi főnyeremény egyikét. A boldog szerkesztő azonban nem sokáig élvezhette gondtalanul a vadonatúj Peugeot 206 okozta autózás örömét, ugyanis azonnal a körmére néztek, vagy legalábbis lestek a majd egymillió dináros mobilszámlán. Ugye megint a nagy számok története, meg az irigység.

Egy új 206-os megközelítőleg 11 ezer euróba kerül, ami hazai pénznemben 1 millió 23 ezer dinárt jelent. Kicsit eljátszadozva a gondolattal, nem is járt olyan jól a deszkfőnök. Ha, teszem fel, a napilap megnyeri a pert és bevasalják rajta a szóban forgó 850 ezret, meg fizetheti az ügyvédjét, de vesztesként az eljárás költségeit is. Nos, akárhogy nézem, lesz ebből is millió dinár és a leleményesség közelről sem érte meg, hiszen ha nem tudja majd kifizetni az igényelt összeget, nem kedvezményes hitelként, hanem valamelyik hazai végrehajtási intézet vendégeként fogja törleszteni a részleteket. Na, ez ám a főnyeremény.

Kétségkívül sokan szeretnénk úgy meggazdagodni, vagy legalábbis nyerni valamely nyereményjátékban, hogy a lehető legkevesebbet fektetünk bele. Hasonlóan ahhoz a klasszikus vicchez, mint amikor a bácsika vagy ötven éven keresztül imádkozik, hogy nyerje már meg a lottót, majd a végén türelmetlenül leszólt az Úr: Legalább vegyél már egy szelvényt! Nos a leleményes újságíró igen megelégelhette a gyaloglást, ugyanis ha számba vesszük, hogy a nyereményjáték üzenete 60 dinárba kerül áfa nélkül, amihez hozzáadódik még a szolgáltató SMS ára is, akkor nagyon kikerekítve eljuthatunk a 100 dináros lélektani határhoz. Ezekkel az értékekkel számolva a deszkfőnöknek, tessék megkapaszkodni, még így is 8500 üzenetet kellett elküldenie. A nyereményjáték április elsején kezdődött, és ha úgy vesszük, hogy 40 napig játszott, akkor napi 212,5 üzenetet küldött el, ami óránkénti 8,8 SMS-t jelent. Ugye az embernek létszükségletei és kötelességei is vannak, ezért ha az aktív licitálásra – a játékban fel kell kínálni az egyedi legkisebb összeget a gépkocsiért, vagyis az a nyertes, akinek az összegét más nem kínálja fel aznap – csak napi 8 órát töltött, akkor óránként 26,5, vagyis kétpercenként küldözgette üzeneteit. Irigylésre méltó teljesítmény mindenképpen, kétségkívül porba alázza a mai fiatalok teljesítményét is. Vajon senkinek sem tűnt fel, hogy a deszkfőnök állandóan a mobilját markolássza, vagy csak lemondóan bólintottak: Aham, nagyon elfoglalt.

El lehet játszani a gondolattal, hogy a nyereményjátékok mennyi pénzt lopnak ki a zsebünkből, de felesleges, hiszen, mint tudjuk, igen jövedelmező iparág. A könnyű zsákmány illúziója sokunkat ostobaságokra késztet, és ha ehhez szorgalom is párosul, valaki mindig jól jár. A szörnyű viszont az, hogy ezért mi mindenre vagyunk képesek. Pedig ha netán ahelyett, hogy folyton azon gondolkodnánk, miként járhatnánk jobban, több időt töltenénk gyerekeinkkel, vagy csak jobban odafigyelnénk a környezetünkre és a munkánkat végeznék, talán ma máshol tartanánk.