2024. július 18., csütörtök

Forrásokat az EU-ból

Bujdosóné Lengyel Eszter: Együttgondolkodás nélkül még egyetlen közösség sem működött
Bujdosóné Lengyel Eszter (Komáromi Zsófia)

Az elmúlt szombaton Doroszlón a Dunatáj Egyesület Nyugat-Bácska Fejlesztéséért civil szervezet bemutatta a nyugat-bácskai régió hét magyarlakta falvának fejlesztési tervét. A Bácskertest, Szilágyit, Gombost, Doroszlót, Bezdánt, Nemesmiliticset, valamint Bácsgyulafalvát felölelő terv kidolgozásában Bujdosóné Lengyel Eszter miskolci EU-projektmenedzsment szakértő és szakközgazdász segédkezett. A terv bemutatásakor kiemelte, az európai uniós előcsatlakozási forrásokhoz mindenképpen szükséges az összefogás. Beszélgetésükben azt taglaltuk, milyen lehetőségei vannak az említett településeknek a források lehívásánál.

– A műhelymunka során megnézem a térséget, a vállalkozást, a civil szervezetet, ahol a munka folyik. Így mérem fel, milyenek az adottságok, valamint az erőforrások. A Települési Jövőteremtő Műhelyek keretében végigjártuk a hét település környezetét, ami meghitt, csendes és nagyon gazdag élővilággal rendelkezik. Mind az erdőgazdálkodásban, mind pedig ennek a természetnek a rendbetételében sok-sok tennivaló van. Az is igaz, hogy miután ez különböző tulajdonosokhoz tartozik, ott is kell egy bizonyos együttműködés, partnerség, összefogás, de ezt csak olyan ismereti alapon lehet, amely megfelel azoknak a normatív követelményeknek, amire az Európai Unió az előcsatlakozási forrásokból pénzt ad. A tájra, annak élővilágára, vizeire, növény- és állatvilágára való tekintettel az itt élőknek kell kitalálniuk, mire szeretnének támogatást kérni, ahhoz ki kell dolgozniuk a szükséges terveket, majd ehhez lehívni a pénzeket. Ez nagyon fontos prioritás az unión belül és a fejlesztési programokban egyaránt. A táji természeti értékeket elsősorban mindig az idegenforgalomban, a vadászatban, az erdőgazdálkodásban, a természetközeli turisztikai szolgáltatásokban lehet kihasználni.

A táji természeti értékeken kívül mire lehet még odafigyelni a források lehívásánál?

– A határ rendezett, a földek műveltek és van olyan termék, amire érdemes szövetkezni. Az itt megtermelt zöldségeknek, gyümölcsöknek hallatlan piaci értéke van. Feldolgozottan, csomagoltan, minősítetten, védjegyesen nagyon jó értékesíthető, ha van egy olyan logisztikai rendszer, amely a kistermelőket összefogja. Szinte minden településen vannak községi tulajdonban és kezelői jogban levő, felújítható és hiányzó funkcióra alkalmas épületek. Fontos a falukép, a település arculata, és az, hogy az épített örökség hogyan néz ki, mennyire vannak rendbe téve a porták. Ezekre is nagyon sok eszközt meg lehet pályázni. De itt is kell, hogy legyen a helyi közösségnek egy elképzelése, meg kell néznie milyenek a hagyományos közterek, azt mire használták, hogyan újítaná fel, milyen intézmények hiányoznak. Sok hagyományőrző érték van, népművészeti, kulturális, kézműves és kézimunkaértékek, amelyeket valahol be kellene mutatni. Ráadásul azoknak, akik ezt művelik, partnerséget kell összehozniuk, hogy mit milyen közösségi rendezvényeken tudnak értékesíteni. Nem elég az, hogy egy helyen létrehozok egy eladóhelyet, hanem a falunapokon, a közösségi, a történeti-kultúrtörténeti rendezvényeken oda kell hívnom a település lakóit, de a másik település lakóit, az átmenő vendégeket és turistákat is. Ott van még a község feladata is, a közbiztonság, a közellátás megszervezése. Egészen emberközelien kell gondolkodni.

Mióta segédkezik a régiófejlesztési civil szervezetnek?

– Lassan már három éve dolgozom a Dunatáj Egyesület Nyugat-Bácska Fejlesztéséért civil szervezettel, egy éve pedig rendszeresen és szisztematikusan. Nem csak hitem és meggyőződésem, hanem tudom, hogy az ott élők, a benne élők együttgondolkodása nélkül még egyetlen közösség sem működött. Lehet szárnyalni, lehetek szuper okos és kitalálom mit csinálok, de ha hátranézek mindenképpen kell, hogy legyen valaki mögöttem. Tehát, amit itt elértek, hogy összefogott ez a hét település, az egy nagyszerű dolog, csodálatos eredmény. Mindennek az a kockázata, hogy ha a települések nem gondolják végig, nem tartanak össze, egyszerűen elmennek mellettük a pénzek. Ahhoz meg hogy tudjuk, milyen pénzek vannak, kell az a képzés, tudás, azok az információk, amit a Dunatáj ad. Itt egy nagyszerű építkezés folyik, amelyben ha mindez az interaktivitás, a kapcsolat és a visszacsatolás így folyik tovább, nagy sikereket lehet véghezvinni a jövőben.