2024. július 17., szerda

Gyilkosság a tanyán

A temerini Elek László tanyájának bejáratán fehér szalag van, rajta a stop rendőrség (stop milicija) felirat és egy áthúzott fényképezőgép. Itt gyilkolták meg múlt kedden a tanya hetvenegy éves tulajdonosát. A rendőrség két napra rá gyilkosság vádjával letartóztatta Miloš Vulint (1988) és Bányai Gábort (1978) – mindketten temerini lakosok –, valamint Milko Jakovljevićet (1988) Újvidékről és Željko Šurlant (1988), aki boszniai állampolgár.

Amit még a rendőrségi jelentésből megtudunk, az az, hogy a támadók az áldozattól 100 eurót és 600 dinárt vettek el, valamint, hogy a gyilkosság augusztus 18-án egy órával éjfél előtt történhetett, a holttestet pedig másnap délután hat órakor találták meg.

Elek László földműves volt, de már jó néhány éve rokona és egyben eltartója, Tóth Imre műveli földjét. Ő csupán a kertet művelte, dinnyét termesztett, de nem eladásra, inkább magának és ismerőseinek.

Temerinben azt mondják róla, hogy jó ember volt, de kissé különös, mondhatni öntörvényű. Beszélgetőtársaim közül néhányan ezért csodálkoztak, amikor közöltem velük, hogy Elek László eltartási szerződést kötött Tóth Imrével.

– Csaknem a szomszédom volt – mondja Guszton András polgármester –, de mintegy tíz évvel ezelőtt házát átadta testvérének, és kiköltözött a tanyára. Azóta szinte semmit sem hallottam róla.

A tanyán – amely az Óbecse felé vezető út közelében van, Temerintől néhány kilométerre – találjuk Tóth Imrét és fiát, aki augusztus 19-én rátalált a holttestre. Imre kissé gyanakodva fogad minket, csodálkozik azon, hogyan találtuk meg a tanyát, majd felhívja a rendőrparancsnokot és közli vele, hogy újságírók vannak a bűncselekmény színhelyén. Előző nap ugyanis még azt mondák neki, hogy ide senkit se engedjen be, senkinek se nyilatkozzon. A parancsnok közölte vele, hogy az ügy lezárult, nyugodtan beszélgethet velünk.

– László nagybátyám egyedül élt a tanyán. Világításra egy akkumulátort használt, a vizet pedig a kútból kapta. Kicsi, rozoga tanya ez, mégis itt szeretett élni. Itt is született.

A ház mögé vezet, a kertbe. A földön dinnyék hevernek.

– Motorkerékpár nyomokat találtak itt a rendőrök. A gazemberek valószínűleg erről érkeztek. Dinnyékkel beverték a tanya két ablakát, egyik ablakot fel is feszítették és tégladarabokat dobáltak a házra.

Mutatja az összetört cserepeket a háztetőn.

– El sem tudom képzelni, hogy mi lehetett itt azon az éjjelen. Amikor másnap estefelé ide érkeztem, mind a három kutyája még remegett a félelemtől. Nagybátyám egy kis konyhában lakott, ott volt az ágya is. Az ágyra ráborulva feküdt holtan, rajta a matrac, a pokróc, szék, asztal. Mindent rádobáltak. Mindent felforgattak. Biztosan pénzt kerestek. Az ajtó előtt vértócsa volt, a falon kéznyomok. Nem tudom, hogy miért, de autójának három kerekét kiszúrták. Feltételezem, hogy ne tudjon elszökni. Később tudtam meg, hogy 100 eurót és 600 dinárt találtak nála. Eltartási szerződésünk volt vele, de a gabona tavalyi termésének árát ő vette fel és tavasszal kapott tőlünk ezer eurót is. Nyugdíja nem volt. Augusztus 17-én, hétfőn voltunk nála. Azt mondta, hogy kedden majd ő jön hozzánk Temerinbe, ugyanis orvosi engedélyt kapott arra, hogy hajthatja az autót. Mivel nem jött, másnap délután fiam kiment a tanyára. Ő talált rá. Amikor a helyszínelők Újvidékről megérkeztek, az orvos azt monda, hogy teste még nem hűlt ki teljesen. Több késszúrást is találtak rajta, és ütlegelés nyomait. Feltételezhető, hogy miután a gyilkosok távoztak, még élt.

Tóth Imre és fia mindazt, ami a tanyán érték, Temerinbe szállítják, hogy ne legyen a tolvajok prédája. A három kutya, melyek mindegyike meg van kötve, az öreget sem tudta megvédeni, nemhogy a mezőgazdasági gépeket, szerszámokat.

– Egy hónap alatt több tanyán is fosztogattak. Fehér Lacinál és Francia Zoltánnál is. Nem akarjuk, hogy innen is elvigyék ezt a keveset, ami még érték. Azt pedig ne kérdezze, hogy mi lesz a tanyával, mert még azt sem tudom, hogy mit csináljunk a kutyákkal.

Temerin környékén nemcsak a lakatlan tanyákat fosztogatják, hanem a hétvégi házakat. Ezt Guszton András közölte velem.

– Nyolc évvel ezelőtt megalakítottuk a mezőőrszolgálatot. Két-három évig, mindaddig, amíg a vadászok segítségével a szolgálat működött, semmilyen gondunk sem volt. Az előző hatalom ezt a szolgálatot megszüntette, és ezután elszaporodtak a lopások. Egy tanyáról például egy többtonnás féltengelyt vittek el. Kinek kell vajon egy féltengely? Már senki sem őrzi a tanyáján a kukoricát, mert mind eltűnik. Sokan már a górékat is lebontották. Mellesleg a rendőrség sok betöréssel, lopással nem foglalkozik. Mert ha valakinek a tanyájáról ellopnak három köbméter fát, akkor ez a rendőrség számára még nem olyan bűncselekmény, amely nyomozást igényelne. A három köbméter fa értéke ugyanis kevesebb tizenötezer dinárnál, és mindaz, ami ezen összeg alatt van, a rendőrség számára nem fontos. Ez a gyilkosság viszont szörnyű és elégedetten nyugtázhatom, hogy a gyanúsítottak már rács mögött vannak. Szerintem a bűncselekmények száma a mezőőrszolgálat visszaállításával jelentősen csökkenne. Egyedüli gondom, hogy ez a szolgálat pénzbe kerül. Mert minden földtulajdonos szeretné, ha volnának mezőőrök, de amikor arról beszélünk, hogy ezeket az embereket meg kell fizetni, akkor már vonakodnak bevezetésétől – mondta el a polgármester.