2024. december 23., hétfő

A vízumpolitika összehangolása is fontossá vált

Az uniós biztos szerint Szerbia saját vízummentességét veszélyeztetheti

A sokadik európai uniós kritikahullámmal volt kénytelen pénteken és csütörtökön szembesülni a szerb államvezetés. Az N1 tv összeállítása szerint az uniós tagállamok belügyminisztereinek pénteki találkozóját követően Ylva Johansson uniós belügyi biztos kifejtette: nem kizárt, hogy felfüggeszthetik Szerbia vízummentességét, amennyiben az ország nem hangolja össze vízumpolitikáját az unióssal. A bennfentesek úgy nyilatkoztak, hogy az EU egyebek mellett Szerbiát okolja a migránshullám hirtelen növekedéséért. A Frontex kimutatása szerint a nyugat-balkáni útvonalról az év első 9 hónapjában több mint 106 ezer illegális belépést jegyeztek az EU-ba, ez 170 százalékkal több, mint a múlt év ugyanazon időszakában. A migránsok legtöbbje afgán, török és szíriai, ám egyre több kubai, indiai, tunéziai és burundi állampolgár próbál ezen az útvonalon eljutni az EU-ba. A napokban Aleksandar Vučić köztársasági elnök Szerbia vízumpolitikájának az unióssal való összehangolását helyezte kilátásba, az idei év végéig.

Csütörtökön az Európai Parlament Külügyi Bizottsága elfogadta az EU új bővítési stratégiájáról szóló jelentés tervezetét – a jelentéstevő a horvát Tonino Picula volt –, amelyben azt javasolják, hogy az EU prioritásként tekintsen a csatlakozó országok kül- és biztonságpolitikájának az unióssal való összehangolására, így csakis akkor kellene folytatnia a csatlakozási tárgyalásokat Szerbiával, ha az ország csatlakozik az Oroszországgal szembeni uniós szankciókhoz. Picula szavai szerint nem a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését indítványozzák, hanem azt, hogy a folyamat addig ne folytatódjon, amíg Szerbia nem igazodik az uniós külpolitikához. A külpolitika össze nem hangolásának politikai és anyagi következményei is vannak, mondta Picula.

A jelentésben mindemellett azt indítványozzák az EU intézményeinek, hogy fokozzák a konstruktív együttműködést Szerbia és Koszovó illetékeseivel a jogilag kötelező érvényű normalizációs megállapodás elérésének a céljával. Az EP novemberben határozat formájában szavaz az említett jelentésről. A határozat nem kötelező érvényű.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás