Az 1993-ban alapított Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete (VMPE) szombaton tartotta évi közgyűlését az újvidéki Bonaventurianumban. Amellett, hogy összegezték az idén elvégzett munkát, a Vajdaság számos településéről összesereglett pedagógusok valamint a vendég, Király Annamária, a magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium Határon Túli Magyarok Titkárságának tagja meghallgatták Soós Editnek, az MNT Intéző Bizottsága közoktatással megbízott tagjának előadását az új oktatási törvényről.
– A pedagógusok egyesülete sikeres évet tudhat maga mögött, mivel a korábbiakhoz hasonlóan idén is sikerült újítani, továbbgyarapodni, s amíg ez így van, addig nincs ok elégedetlenkedésre – mondta Nagy Margit, az egyesület elnöke. – Két új momentumot emelnék ki: elsőként, hogy beépítettük a tetőteret a fiúkollégiumban, és ott tanulószobát alakítottunk ki, a másik pedig az, hogy Módoson beindítottuk az anyanyelvápolást. Szeretném, ha az új esztendőben eddigi projektumainkat megtartanánk, tehát a továbbképzéseket, a nyári akadémiát, vetélkedőket, hogy az anyanyelvápolást megerősítsük. Biztos, hogy újabb építkezésbe nem fogunk, de szeretném, ha beérne a gyümölcse mindannak a munkának, erőfeszítésnek, amit eddig kifejtettünk. Örömmel tölt el az is, hogy a ferencesekkel való összefogásunknak köszönhetően hetente több mint kilencven diák találkozik a Bonaventurianumban, ahol református és katolikus lelkészek tartanak áhítatot, és kiváló szakemberek tartanak előadást magyarságismeretből.
Az egyesület szervezésében minden hónap utolsó szombatján akkreditált továbbképzést tartanak, a következőt kivételesen a szünidő miatt január 9-én tartják. Általában 30–40 pedagógus jelenik meg egy-egy alkalommal, legalább ennyien jöttek el szombaton is az új oktatási törvényről tartott előadásra. Soós Edit kimerítő előadásában többek között hangsúlyozta, hogy az új törvény mindenképp előrelépést jelent a régihez képest. – Jövőre, ha befejeződik az általános iskolák reformja, remélhetőleg revízióra kerülnek a programok, és valahol a funkcionális tudás érdekében megfogalmazódik az, hogy a kevesebb több lehet, ha az alapos tudást jelent. Az új oktatási törvény értelmében a kisebbségi közösséghez tartozók nagyobb hatáskörhöz jutnak az alapítói jogkör, az oktatási intézményekben való irányítási rendszer, a tantervek kidolgozása, az anyanyelvápolás és a nemzeti kultúra szempontjából fontos tantervek esetében, csakúgy a kiemelt fontosságú tanintézményeket illetően, ami a mi esetünkben legalább 30 intézményt jelent.