Önök mit tesznek, ha elveszik a pénztárcájuk minden okmányukkal együtt? Rohannak a rendőrségre új személyi igazolványt csináltatni? Igen, valószínűleg legtöbben ezt teszik. Ugyanis sokan nem tudják, hogy a szabadkai Városházán működik egy szolgálat, a talált tárgyak részlege, és itt – amennyiben a becsületes megtaláló leadta ide a talált tárgyat – megtalálhatja dokumentumait, és ha szerencsés, egyéb elveszített értéktárgyait is.
A szabadkai Városházán a 11-es tolóablaknál kereshetjük értékeinket
Marija Milanković, a szolgálat vezetője 1977 óta dolgozik itt. Készségesen fogadott bennünket, és szívesen beszélt tapasztalatairól.
– Sajnos a polgároknak nem elég nagy hányada tud erről a 11-es tolóablaknál működő szolgálatról – mondja.– Hogyan működik? Mondjuk, ha Ön talál egy pénztárcát az utcán, behozhatja ide a tolóablakhoz, de elviheti a rendőrségre vagy a postára is. Mindent pontosan dokumentálunk, papírra kerül, hogy ki, hol, mikor, mit talált meg. A rendőrségtől és a postától kapott dolgok estében is ugyanez az eljárás, ők készítenek egy bizonylatot, hogy ki, mit, mikor, hol talált meg, és a tárggyal együtt ezt eljuttatják hozzánk. Azután a személyi dokumentumokban talált elérhetőségi adatok szerint értesítjük a személyt, hogy nálunk vannak a dokumentumai, jöjjön el érte. Azt kell mondjam, a polgárok elég türelmetlenek és bizalmatlanok. Nemigen hisznek abban, hogy előkerülhet az elveszett pénztárcájuk az irataikkal együtt, így igyekeznek mielőbb új okmányokat csináltatni. Ezért megtörténik, hogy mire elkerül hozzánk például egy személyigazolvány, és mire értesítjük a tulajdonosát, az már új igazolványt csináltatott magának. Sokan például az ócskapiacon veszítik el a dolgaikat, és ha nem Szabadka községben élő illetőről van szó, akkor az okmányokat eljuttatjuk a saját községébe. A korosztályok között pedig nincs semmi különbség az elveszítés szempontjából. Fiatalokkal, idősebbekkel egyaránt megtörténik, hogy a pénztárcájukat elveszítik, netán ellopják tőlük, azután a tolvaj az utcán hagyja a pénz nélküli pénztárcát az iratokkal együtt.
n Milyen tárgyakból van legtöbb?
– Legtöbb a személyigazolvány, az egészségügyi könyvecske, a munkakönyv, de van bankkártya is. Ezeket általában pénz nélküli pénztárcákban találják meg, de a tulajdonosok zöme annak is nagyon örül, hogy legalább a személyi dokumentumai megkerültek. Nagy értékű dolgokból mindig is kevés volt. Van egy több mint egy éve őrzött bőröndünk, tele ruhákkal. Az egyik szállodában talált rá a személyzet. Érdekes, de a tulajdonos a mai napig nem jelentkezett érte, ahogyan azért a gyűrűért sem, amit szintén már több mint egy éve őrzünk.
Kikerekedett a szemem, és a szolgálatvezető el is vezetett a sok lakattal, pecséttel lezárt és kamerával megfigyelt széfhez. A széf kulcsait lezárt borítékban őrzik, és rajta áll a pecsét, valamint a dátum, hogy a széfet a főnök engedélyével és utasítására mikor, miért nyitották ki. Míg a munkatárs nyitogatta a lakatokat, Marija elmondta, hogy a a gyűrűt elküldték kivizsgálásra, hogy milyen aranyból készült, milyen kő van benne, mennyi az értéke, és az érte jelentkezőnek pontosan el kell mondania ezeket, részletes leírást kérnek tőle a gyűrűről, persze anélkül, hogy meglátná azt. Ám a tulajdonos már több mint egy éve nem jelentkezett. Talán nem is tudja, hogy itt, a szolgálatnál ez megtalálható. Ha egyáltalán tud erről a szolgálatról. Valljuk be, legtöbben arra gondolunk, hogy nincsenek annyira becsületes emberek, akik egy ilyen értékes tárgyat elvisznek a szolgálatra. Bizonyára a gyűrű tulajdonosa is ezt gondolja. De lám, becsületes megtaláló mégis akadt. A gyűrűt öt évig őrzik meg, azután árverésre bocsátják, a befolyt összeg pedig az állami kasszát gazdagítja.
n Mi lesz az egyéb megtalált tárgyakkal, ha nem jelentkezik a tulajdonos?
– Az értékesebb dolgokat 5-10 évig őrizzük meg az értékétől függően, a személyes dokumentumokat pedig néhány hónapig, legtöbbször fél évig. Ezeket azután visszajuttatjuk ahhoz az intézményhez, amelyik kiadta ezeket. A személyi dokumentumokért inkább jelentkeznek, mint az értékesebb tárgyakért. Gondolom azért, mert azt hiszik, hogy azok nem sok eséllyel kerülhetnek el hozzánk, ami azért igaz is, hiszen a gyűrűn és a bőröndön kívül a pénz nélküli pénztárcákból és a személyigazolványokból van legtöbb. A talált tárgyaknak körülbelül 60 százaléka kerül vissza a tulajdonosához.