A tartomány iskoláskor előtti intézményei a múlt tanévben 22 794 kisgyermeket öleltek fel. A tartományi képviselőház oktatási művelődéssel, tudománnyal, ifjúsággal és sporttal megbízott bizottsága tegnapi ülésén leszögezték, sajnos nincs annyi férőhely, amennyire szükség lenne, bár az elmúlt időszakban a helyzet valamelyest javult. A bizottság ülésén állást foglaltak arra vonatkozóan, hogy az oktatási és a demográfiai titkársággal összefogva egy stratégiát kellene elkészíteni arra vonatkozóan, hogy miként lehetne az iskoláskor előtti intézmények számát és kapacitását növelni.
Az általános iskolai helyzetképről beszámolva Svetlana Vujanović, a tartományi oktatási titkárság képviselője elmondta, hogy Vajdaság 27 községében van magyar nyelvű általános iskolai oktatás. A magyar tagozatoknak 16 780 tanulója volt a 2007/08-as tanévben. A titkárság által követett adatok szerint a magyar nyelvű tagozatra iratkozók száma 2,03 százalékkal csökkent az előzőhöz képest, ami azt jelenti, hogy 348 tanulóval kevesebb volt. Ez 13 tagozat megszűnését eredményezte. A 27 vajdasági község közül, ahol magyar nyelvet oktatnak, 10 községben léteznek olyan általános iskolák, ahol csak magyar nyelven oktatják a tanulókat. Tizenhét község összesen 26 általános iskolájában tudták megszervezni a magyar nyelvű oktatást úgy, hogy bizonyos tantárgyakat szerb nyelven oktatnak az általános iskolában. Ezek a tantárgyak a képzőművészet, testnevelés, szerb nyelv, műszaki ismeretek, angol és német nyelv, zenei oktatás, biológia és földrajz. A bizottság egyértelmű álláspontja volt, hogy a titkárságnak oda kell hatni, hogy ezen a téren is javuljon a helyzet.
A 2007/08 tanévben 36 középiskolában szerte Vajdaságban, 12 községben 6487 tanuló részére folyt magyar nyelvű oktatás mintegy 308 tagozaton. A vajdasági középiskolások 8,82 százaléka részesül magyar nyelvű oktatásban. Itt is további előrelépésre lenne szükség. Főleg az oktatási minisztérium pénzügyi támogatása terén.
Dr. Szombathy Zoltán, az oktatási bizottság alelnöke szóvá tette, hogy az oktatási titkárság anyagilag támogatja azon községek középiskolás tanulóit, akik más községekbe járnak középiskolába. A titkárság a községeknek utalja át a pénzt, s mindenütt egyéni módon oldják meg a helyzetet. Szombathy nehezményezte, hogy a falvakban élő középiskolásokat nem támogatják. A falusi gyerekeket sokkal jobban kellene támogatni.