2024. november 25., hétfő

Polgárléptékű községeket

Tanácskozás Újvidéken a városok és a községek statútumának mielőbbi meghozataláról

A tartományi helyi önkormányzati és községközi együttműködés-ügyi titkárság Újvidéken a Polgárléptékű községeket címmel tanácskozást szervezett a községek és a városok képviselői számára, amelyen megvitatták a legaktuálisabb kérdéseket a községek és a városok alapszabályaival kapcsolatban.

Miután az önkormányzati választást lebonyolították, s megalakultak a községek és a városok vezetőségei, igencsak sürget az idő, hogy az új önkormányzati törvény értelmében a községek és a városok meghozzák az alapszabályokat. A megalakulástól számítva mindössze 90 nap áll a rendelkezésükre, amelyből már jórészt szinte minden esetben egy hónap letelt.

Dr. Jan Sabo tartományi helyi önkormányzati és községközi együttműködéssel foglalkozó titkár felhívta a figyelmet, hogy az idő bizony nagyon sürget, s az önkormányzatokra hárul a feladat, hogy mindazt, ami a törvényben megfogalmazódott, mielőbb a gyakorlatban is alkalmazzák. Legfőbb feladatuk, hogy javítsanak a szolgáltatás színvonalán, hogy a polgárok érdekében minél kedvezőbb feltételeket teremtsenek a községekben és a városokban, s nem mellékesen a helyi szervek működése során Európa felé forduljanak, ennek értelmében alakítsák ki a szolgáltatási rendszerüket. Három alapelv kell hogy vezérelje őket, a jogi rendszer fejlesztése, a polgárbarát szolgáltatások kialakítása, és a naprakész munka. Ehhez megvan a kedvező törvényes alap, most már csak a színvonalas munka hiányzik, a tartomány részéről mindent megtesznek annak érdekében, hogy kellőképpen kiképezzék a szakembereket.

Hasznos tudnivalókat ismertetett Darija Sajin, aki tulajdonképpen bemutatta a tartomány által elkészített statútum-modelleket. Hatféle különböző feltételekhez alkalmazkodó alapszabály-formát készítettek el, ezek közül válogathatnak a községek és a városok képviselői és alakíthatják ki a környezetükre jellemző sajátos alapszabályukat. Külön felhívta a figyelmet, hogy az új törvény értelmében mindenhol meg kell alakítani a fiatalok tanácsát, bizottságot kell létrehozni, amely a nemek közötti egyenlőség kérdését rendezi, de talán a legfontosabb, hogy mindenhol gazdasági fejlesztési tanácsot kell alakítani, amelynek legfőbb feladata a helybeli gazdasági feltételek fejlesztése lesz. Ezenkívül fejleszteni kell a polgárok részvételét az önkormányzatok életében, meg kell szervezni azt, hogy a lakosság közvetlen módon részt vegyen az irányításban, szervezni kell polgári kezdeményezést, referendumot vagy közvitát, már attól függően, hogy milyen kérdésről kell helyben dönteniük.

Miloš Džajić, a Modern Tudományok Központ igazgatója arról szólt, hogy Szerbia-szerte a fejlesztés legnagyobb része és legnagyobb terhe az önkormányzatokra tevődik. Az állam csak akkor tud tovább lépni, ha az önkormányzatok jól szervezettek, a községek naprakész községi szolgáltatást végeznek, ez mindennek az alapja, hiszen egyetlen egy polgár sem akar olyan helyen élni, ahol nem működik a vízszolgáltatás, gond van a szennyvízlevezetővel, ahol rosszak az utak, vagy a helyi beruházások gyermekcipőben járnak. Ahhoz, hogy ezt a községek és a városok jól megszervezzék, egy hatékony alapszabályra van szükségük, amely, mint az ország alkotmánya, jó keretet biztosít ahhoz, hogy a helyi gazdasági élet megfelelő ütemben fejlődjön.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás