2024. szeptember 26., csütörtök

Homokkitermelés

Szabadkán a makkhetesi polgárok már az útlezáráson gondolkodnak – Megveszi négyszázért, eladja több ezerért
Szabadkán évek óta komoly gondokat okoz a csendes, kertes házakban, a külvárosban élők számára az illegális homokkitermelés. A gond nagy valószínűséggel nem egyedül csak Szabadkát érinti, hiszen nincs legális, rendezett módja annak, hogy a homokot elhordják, hiszen nincs is rá törvény. A város előző és új vezetése is ígéreteket tett arra, hogy az e körül felmerülő gondokat megoldják, addig viszont a polgárok úgy tűnik, csak tűrhetnek.

Tavaly a Zorka helyi közösség területén lakók már nem tudtak kihez fordulni, szép szóval nem sikerült elejét venniük, hogy ne járjanak nyári, homokos útjaikon több tíz tonnás teherautók, hát lezárták az utat. Akkor ezzel, ha csak ideiglenesen is, de megoldották az illegális homokkitermelés gondját, legalábbis az ő helyi közösségük területén.

A gondok érezhetően mintegy fél éve a Makkhetes helyi közösség polgárait érintik, hiszen ha időközönként meg is szűnik a homokkitermelés, és nem járnak a kamionok a családi házak között, időről időre visszatérnek a szállítók.

– Én tisztában vagyok azzal, ahhoz, hogy a város fejlődhessen, építkezni, a városnak terjeszkedni kell. Ezt én nem vitatom. És az is természetes dolog, hogy ehhez építkezési anyag, többek között homok is szükséges. Viszont egyáltalán nem rendezték ennek a módját, szinte mindenki azt tehet, amit akar a saját parcelláján – magyarázta felháborodva Csúszó Endre, a Makkhetes helyi közösség elnöke, miközben jártuk a helyi közösség szűkös, homokos utcáit, illegális bányák után kutattunk. Nem kellett sokáig kutatnunk, hiszen rögtön rábukkantunk egy parcellára, ahol mintegy 3 méter mélyen kitermelték a homokot. Igaz ugyan, hogy itt kivételesen a telket földdel kezdték feltölteni. Mégis a szomszéd arra panaszkodott, hogy a házához annyira közel levájták a homokot, hogy az kezdett megsüllyedni.

Utunk a következő utcába vezetett, ahol még kevésbé szép látvány fogadott bennünket. A már régebben kitermelt területen feljött a talajvíz, míg a következő parcellán, amelyről szintén mintegy 3 méter mélyen kitermelték a homokot, volt mit látni. Családi házak közvetlen szomszédságában a lyukat építkezési hulladékkal töltötték fel, de volt ott televízió, ágy, matrac is.

– Az az igazság, hogy egyszerűen nem is tehetünk semmit, hiszen a parcella tulajdonosainak, bár sok esetben nincs, de még több esetben tulajdonképpen van engedélyük a homok elhordására. Hiszen a mezőgazdasági minisztériumban válogatás nélkül adnak engedélyt a terület rendeltetésének megváltoztatására, vagyis a homok elhordható. Amivel még nem is lenne gond, ha erre meglenne a megfelelő infrastruktúra. Ha lenne kerülőút, ha lenne megfelelő korlátozás. Hiszen 40-50 tonnás teherautók, és nem napi kettő, hanem tizenkettő megy el ezekben az utcákban, amelyek tulajdonképpen csak négy méter széles nyári utak. Ha kisimítjuk, néhány nap után kerékpárral nem lehet közlekedni rajtuk. Itt többgyermekes családok laknak, hiszen olcsó a parcella, a gyermekek biztonságát veszélyeztetik. Arról nem is beszélve, hogy a Majsai úton zötyögnek végig, naponta több tucat kamion, több tíz tonnával. Még ha betartanák a sebességkorlátozást, de még azt sem – magyarázza Csúszó, aki hozzáteszi, nem csoda, hogy egyesek ezeknek a parcelláknak a rendeltetését megváltoztatják, hiszen 200-400 euróért lehet venni egy kapa (mintegy 700 négyzetméter) földet ezen a környéken, míg a homok köbmétere egy euró. Ez azt jelenti, hogy egy ilyen területen több ezer eurót lehet keresni.

– Mi csupán annyit szeretnénk elérni, hogy legyen végre legális módja a homokkitermelésnek, és meglegyen ennek a helye, ahol senkit sem zavarnak a több tonnás kamionok, ahol nem repednek meg a családi házak falai attól, hogy naponta több tíz ötven tonnás kamion megy el előttük – mondta Kovács Ferenc, a helyi közösség tanácsának tagja.

Felfedező körutunk a Celje utcában folytatódott, ahol azonban munka közben értük a homokkitermelőket. A munkájukat végző emberek védeni próbálták munkaadójukat, aki állítólag halastavat szeretne létrehozni parcelláján. Talán itt sem ezzel van a gond, viszont ott tartózkodásunk folyamán, ami nem volt több negyed óránál, összesen hat teherkocsi gyűlt össze, mind a következő túra homok elszállítására várakozott. A város egyik feléről érkeztek, a másik felén keresztül pedig szállítják el a homokot. A nyári, homokos úton, ami már csak a teherkocsik számára járható, majd pedig azon az aszfaltúton, amelyen ekkora tömegű kocsik nem is közlekedhetnek. Közben gyermekek indulnak iskolába.

– Egyszerűen tűrhetetlennek tartom a helyzetet, és azt kell mondjam, hogy a polgárok is. Nem túlzok, ha azt mondom, hogy az elmúlt napokban naponta több mint tízen hívnak fel azzal a kéréssel, hogy tegyek már valamit. De egyszerűen nincs rá megoldás addig, amíg törvény nem születik, vagy pedig a község nem talál ki helyi szinten valamilyen átmeneti megoldást, hogy az ötven tonnás kamionok ne a kertes házakban élők életét háborgassák, és ne tehessen mindenki azt a parcelláján, amit csak akar, akár a szomszéd kárára is – mondta Csúszó Endre.

Kovács hozzátette, a polgárok készen állnak arra, hogy bármit megtegyenek nyugalmuk védelmében. Ha nem sikerül emberi módon megoldani a helyzetet, kénytelenek lesznek ők is útlezáráshoz vagy más módszerekhez folyamodni, hogy elűzzék a teherkocsikat nyugodt városrészükről.