Egeresi Sándor a tartományi parlament elnöke és Bojan Pajtića TVT elnöke pénteken bejelentette, hogy Vajdaság statutumának szövegtervezete hamarosan elkészül és a jövő héten a fontos szervezetek, pártok, intézmények és a polgárok rendelkezésére bocsájtják, hogy véleményezzék, vitatkozzanak róla. Felkérték Vajdaság polgárait, hogy a statútum közvitájába minél tömegesebben vegyenek részt, hiszen rólunk van szó, a mi életünket irányító legfontosabb okmányról.
Egeresi Sándor elmondta, hogy a Tartományi Képviselőház október 14-én ül össze, hogy döntsön Vajdaság statútumáról.Magáról a statútumról szólva úgy nyilatkozott, hogy óriási előrelépés ez az eddigi helyzethez képest és egy optimális döntés született, ami a politikai realitások terén megvalósítható.. A 2006-ban elfogadott alkotmány adja meg a keretet a statútumhoz, ezen belül lehetett mozogni, ő úgy nyilatkozott, hogy szerette volna, ha még bővebb területen érvényesíthető lehetne a statútum, de hát az alkotmány megköti a kezünket. Szíve szerint az lenne jó, ha Vajdaságnak törvényhozó, végrehajtó és bírói hatalma lenne, rendelkezhetne saját vagyonnal, saját forrásokkal, ennek sajnos csak egy része valósulhat majd meg. Azt mindenesetre megígérte Egeresi Sándor, hogy Vajdaságban demokratikusan fognak viszonyulni a statútum meghozatalához, mindenki, aki érdeklődik, megismerheti annak szövegét, nem lesz olyan helyzet, mint a köztársasági parlamentben volt az alkotmány elfogadásakor, hogy még a képviselők sem tudták, hogy mi van az új alkotmányban.
Bojan Pajtic elmondta, hogy egy alapos, hosszan tartó, közös munka eredménye a statútum, még mindig érkeznek javaslatok, észrevételek, de a folyamat a vége felé közeledik.Szerinte a törvényes keretek nyújtotta lehetőséget maximálisan kihasználták a statútum írói, s az új alapokmánynak köszönhetően Vajdaságban nagyobb lehetőség nyílik a fejlesztésre, a beruházásra, a foglalkoztatottság növelésére, új hatáskörök jelennek meg a mezőgazdaság, a gazdaság és a közlekedés területén, a tartományi ombudsman hatáskörét is rendezik és az úgynevezett vegyes-tartományi-köztársasági küldöttségek státuszát. A statútumnak köszönhetően a kisebbségi tanács véleményét kikérik majd a parlamenti munka során, úgynevezett konszultációs jelleget öltenek a tájékoztatás, a művelődés és az oktatás területén. Lesz majd vajdasági fejlesztési bank, vajdasági fejlesztési alap és nagyberuházási alap. Minden politikai párttal egyeztetni fognak, azért fontos ez, mert a Vajdaság statútumát előbb a tartományi képviselőházban fogadják el, s azt követően a köztársasági parlamentben is ugyanezt meg kell tenni. Fontosnak tartja, hogy a szocialistákkal, a G17 plusszal és az LDP-vel mielőbb kedvező megállapodásra jussanak. Pajtić megállapította azt is, hogy sokan látatlanban bírálják máris a statútumot, a kritika alaptalan, biztosíthatja az ellenlábasokat, hogy nem lesz vajdasági rendőrség és vajdasági bíróság. Ellenben lesz Vajdaságnak vagyona meghatározzák a szimbólumokat és a decentralizációs folyamat is nagyobb ütemben fog haladni.