2024. augusztus 18., vasárnap

Épül

A betonba kevert különböző adalékanyagok miatt akár mínusz öt Celsius-fokban is folyhat a szabadkai Népszínház építése

Amilyen láthatóan tűnt el szemünk elől a szabadkai Népszínház épülete, most olyan szembetűnően folyik az építkezés. A lekopaszodott oszlopok mögül csakhamar kinőtt a földből a mintegy 10 méteres betonkonstrukció. Arról, hogy hol tart az építkezés, mi készült, min dolgoznak most, és mennyi pénzt fektetettek bele eddig, Zoran Stipićet, a szabadkai Városrendezési Intézet igazgatójának tanácsosát kérdeztük.

– Most az első fázis befejező munkálatainál tartanak az építők. A munkálatok két részre oszthatók, az egyik részük a régi, védett részen zajlik, a másik pedig az új részen. Ami az új részt illeti, hamarosan ezen építési terület egészén meglesz az épület magassága, elkészülnek a falak teljes magasságukban. Ez az első fázis terve. Ami a régi épületrészen történő munkálatokat illeti, az, hogy milyen munkálatok végezhetők a védett részen, a műemlékvédők határozatától függ. Eddig a pince használaton kívül állt, a határozat szerint viszont most annak is lesz funkciója. A pincerészt kiszélesítették, egy méterrel mélyítették, kibetonozták, most a hidroizoláció beépítésén, a szigetelésen a sor.

Hallani arról, hogy új építési módokat alkalmaznak.

– Az alkalmazott technológiáról el lehet mondani, hogy a legkorszerűbb technológiáról van szó. Például úgynevezett diafragmát, azaz a munkagödör szélébe épített betonfalakat alkalmaztak a munkagödör és a környező, értékes épületek megvédése érdekében. Ez egy nagyon új módszer. Szabadkán eddig még csak egy helyen, a Galleria Hotel építésénél alkalmazták. Ilyen alkalmazott, új módszerek miatt gyorsabban haladhatnak a munkálatok.

Közelednek a hidegebb napok. Meddig lehet dolgozni az építkezésen?

– A korszerű technikának köszönhetően lehetséges dolgozni hideg és meleg időben is. A mai építési anyagok a különböző benne található adalékanyagoknak köszönhetően bírják a szélsőséges időjárást, szóval a beton – úgymond – már nem az építkezés leggyengébb láncszeme. Ezzel a betonnal még mínusz húsz fokban is lehetne dolgozni, de persze nem humánus a leghidegebb hónapokban dolgoztatni a munkásokat, ezért mondjuk mínusz öt fokig még folyhat az építkezés. Most van folyamatban a tender a második fázis kivitelezőjének megtalálására. Szeretnénk, hogy mire befejeződik az első fázis, megszakítás nélkül kezdődhetne a második.

Volt valamennyi késés a munkálatokkal, ez annak tudható be, hogy például a bérlők nem költöztek ki időben az épületből.

Minek kell elkészülnie az első fázis végéig?

– Az új épületrészen a falak magasságának, a régi részen pedig a pincében zajló munkálatokkal kell elkészülni.

Mennyi pénzbe kerültek eddig a munkálatok?

– Az első fázis mintegy 193 millió dinárba került ÁFA nélkül. A második fázisra 200 millió van előirányozva a Tartományi Nagyberuházási Alapból. A finanszírozás két különböző forrásból történik az első és a második fázis esetében. Az első fázis támogatója a Nemzeti Beruházási Terv volt, a második fázis munkálatainak pénzelése pedig a Tartományi Nagyberuházási Alapból történik. Ezért is kellett kiírni újra a tendert, mert a forrás különböző.

A Községközi Műemlékvédelmi Intézetből megtudtuk, hogy az intézet illetékes munkatársai most is folyamatosan figyelemmel kísérik az építkezést. Mint ismeretes a munkálatok során a színház lépcsője megsérült, tehát ezt helyre kell állítani, stabilizálni kell új részekkel. Egyéb védett részek, amelynek meg kellett maradniuk, nem sérültek.