2024. november 25., hétfő

Európa Vajdaságban

Ivana Dulić-Marković, a TVT alelnöke bemutatkozó sajtótájékoztatóján bírálta a titkárságok közötti együttműködést

Alig tíz nap múlt el azóta, hogy Ivana Dulić-Markovićot kinevezték a tartományi regionális és nemzetközi együttműködéssel megbízott titkárság élére, valamint a Tartományi Végrehajtó Tanács alelnöke lett, a tegnap megtartott bemutatkozó sajtótájékoztatóján máris bírálta a tartományi titkárságok közötti együttműködést.

Mint mondta, ő lendületesen fogott hozzá a munkához, kitűzött célja, hogy Vajdaságot mielőbb Európába vezesse, ugyanis azt szeretné, ha nem innen vándorolnának ki Európába a polgárok, hanem ha Európa jönne hozzánk, és Európa Vajdaságban lenne. Hogy ezt mielőbb megvalósíthassuk, gazdasági fellendülésre és általában Vajdaság fejlesztésére van szükség. Említést tett arról, hogy most Brüsszelben az európai régiók találkozója tart, ahol 216 város és régió képviselői mintegy 32 országból cserélnek véleményt arról, hogy miként fejlődhetnének tovább. Sajnálattal vette tudomásul, hogy Európa-szerte úgynevezett nyitott hetet tartanak mintegy 230 városban, s mi ehhez nem csatlakoztunk, pedig a kulturális és a sportrendezvények tömkelegének bemutatója még inkább közelebb hozza a régiókat egymáshoz. Elpanaszolta, hogy szeretné, ha a tartományi titkárságok a legnagyobb összhangban együttműködnének abból a célból, hogy előre lendítsék Vajdaságot, ezért tíz nappal ezelőtt minden titkárságtól kért kimutatást, és sajnálattal vette tudomásul, hogy mindössze a titkárságok fele válaszolt a felkérésére, az önkormányzatok közül pedig tízen méltatták válaszra, noha Vajdaságban 45 község van.

– Azt tapasztalom, hogy Vajdaságban még mindig él a versenyszellem, a különböző titkárságok között ezt tapasztaltam, pedig tudniuk kellene, hogy együttműködve, összefogva sokkal többre juthatnánk. Ez vonatkozik az önkormányzatokra is, mert, ha együttműködünk, akkor véleményt cserélhetünk és a fontos információk előbb jutnak el hozzánk. Lényegesnek tartom, hogy valamennyiünknek tudomásunk legyen arról, hogy európai uniós eszközökre lehet pályázni, ugyanúgy arról is valamennyiüknek tudomást kell szereznünk, hogy a tartományi és a köztársasági költségvetésből mire számíthatnak – hallhattuk Ivana Dulić-Markovićtól, aki az elhangzottakon kívül felhívta a figyelmet arra, hogy az úgynevezett IPA szerződési lehetőségekre Horvátországgal, Romániával, Magyarországgal és Bosznia-Hercegovinával közösen pályázunk majd, mert így több pénzügyi projektum áll a rendelkezésünkre.

Vladimir Međak, a szerb kormány európai integrációs irodájának tanácsosa bemutatta az Európa Vajdaságban elnevezésű tanulmányt, amely tájékoztat bennünket arról, hogy miként kell eljárni az európai uniós csatlakozás szellemében. Hasznos tanácsokat ad, nemcsak a polgároknak általában, hanem egy külön kiadvány révén a gazdasági szférában tevékenykedőket látja el információkkal. Kijelentette, hogy minden valószínűség szerint jövőre tagjelöltekké válunk, az pedig, hogy mikorra tudjuk teljesíteni a feltételeket és meddig tart a csatlakozási időszak, már kimondottan rajtunk múlik. A régió szempontjából a felzárkózás tekintetében különösen oda kell figyelni a határon átnyúló együttműködésre, a munkanélküliség ellen folytatott harcra, a közlekedés, az infrastruktúra és a régió-fejlesztési tevékenységekre.

Kókai Roland, a tartományi regionális és nemzetközi együttműködéssel megbízott titkárság tanácsosa arról szólt, hogy már Vajdaságban nagy tapasztalattal rendelkeznek a határon átnyúló együttműködés tekintetében, különösen fontosnak tartja a Magyarországgal folyó együttműködést. A közelmúltban négy sikeres projektumot valósítottak meg, az ivóvíz tisztaságát felülvizsgáló tanulmány, a turisztika, a regionális útépítés és az árvíz elleni küzdelem terén.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás