2024. július 17., szerda

Visszafogott és ésszerű átütemezés

4,2 milliárd dinárral bővül a vajdasági költségvetés – Eddig 42 tartományi képviselő létesített munkaviszonyt a parlamentben

Jóváhagyta a Tartományi Képviselőház a 2008-as tartományi költségvetés 4,2 milliárd dináros átütemezését a pénteki parlamenti ülésen, így az idei költségvetés ezzel együtt 60,12 milliárd dinárt tesz ki. A péntekre összehívott parlamenti ülést eredetileg csak egyetlen napirendi pontra tervezték, amely az idei költségvetés kiegészítésének és a módosításának megvitatásából és elfogadásából állt volna, de azt újabb hat ponttal egészítették ki, igaz valamennyi úgymond műszaki kérdésekkel foglalkozott.

Kinevezték Mila Radisavljevićet parlamenti titkárhelyettesnek, Galambos Lászlót felmentették a tartományi demográfiai titkárhelyettesi tisztségéből, Vajda Tibort választották meg a Vajdasági Művelődési Intézet igazgatójává, aki eddig a megbízott igazgatói tisztséget töltötte be, valamint felmentették a Tartományi Választási Bizottság eddigi titkárát, a tagokat és a helyetteseket és újakat választottak helyettük. Elfogadták azt a határozatot is, amely értelmében a parlamenti képviselők egy része állandó munkaviszonyt létesít a Tartományi Képviselőházban, 8 bizottsági elnökre és 34 képviselőre esett a választás, a Magyar Koalícióból László Gyula, Pletl Ilona és mgr. Fehér László létesítenek majd a képviselőházban állami munkaviszonyt és Bús Ottó, mint a képviselőház tájékoztatási bizottságának az elnöke.

Az ülés feszült légkörben kezdődött, mivel az SZRP képviselői kitartóan próbálták tisztázni és megvitatni a pártból kilépett társaik kérdését, s igyekeztek bizonygatni, hogy a részarányos választási rendszer biztosíték arra, hogy az ily módon mandátumot szerzett képviselőktől a kilépés után meg kell vonni a jogot, hogy képviselők lehessenek továbbra is. Egeresi Sándor, a parlament elnöke figyelmeztette a túlkapásokra hajlamos képviselőket, hogy az általuk felvetett kérdés nincs napirenden és kitartóan igyekezett visszaterelni őket a helyes mederbe, hogy a költségvetés átütemezéséről kell dönteni.

Dr. Jovica Djukić, tartományi pénzügyi titkár azzal indokolta, hogy a költségvetés átütemezése 4,2 milliárd dináros lesz, hogy erre a célra a köztársaságtól befolyt pénzt fogják fordítani, valamint az adókból és járulékokból származó eszközöket. A rendelkezésre álló összegből 3,68 milliárd dinár jut a vajdasági nagyberuházásokra, 621 millió dinár az oktatásra, a mezőgazdaság céljaira 60 millió dinárt, a technológiai újításokra 50 milliót, az energetikai rendszer kiépítésére 37 milliót, a tartományi jelentőségű tájékoztatási eszközök pénzelésére 30,6 millió dinárt szántak. Ezenfelül a Szerb Matica épületének felújítására 21 millió dinár jut, a turizmus, a kis- és középvállalkozások fejlesztésére 15,3 millió, a sporttevékenységekre 8,7 millió, a roma nemzetiségűek foglalkoztatására 8,3 millió és a menekültek megsegítésére 8,1 millió dinár. A titkár visszafogottnak, ám nagyon is átgondoltnak és ésszerűnek minősítette a költségvetés átütemezését.

A költségvetésről folyó vita során az ellenzékiek gyakran bírálták a kormányt, hogy túlságosan bőkezűen bánik a pénzzel és leginkább azt kifogásolták, hogy azoknak a községeknek, ahol a hatalmon lévő pártokhoz tartozó politikusok alkotják a vezetőséget, bizony sokkal több pénz jut, mint az ellenzéki társaiknak.

Fehér László a költségvetés kapcsán azt kifogásolta, hogy a középiskolások utaztatására az átütemezés során nem gondoltak és erre nem szántak pénzforrást, noha az utóbbi időben bizony megdrágult az autóbuszjegy, így az adott községeknek több pénzt kell erre a célra fordítaniuk. Figyelmeztetett arra, hogy a jövőben jó lenne ezt is bekalkulálni a költségvetésbe.

Sándor József arról szólt, hogy Vajdaság igenis épül és szépül, csak a rosszindulatú ellenzékiek állítják azt, hogy ez nem így van, ezért indokoltnak találta, hogy a nagyberuházásra fordították a legnagyobb összeget a költségvetés átütemezése során. Különösen örült annak, hogy a mezőgazdaságra 60 millió dinár jutott, és azon belül is dicséretesnek tartja, hogy a tejágazatra és a jószágtenyésztésre is gondoltak a költségvetés összeállítói. Azt kifogásolta, hogy Észak-Bácska és Észak-Bánát mezőgazdasági támogatására nem szántak pénzt, mert az utóbbi időben a klímaváltozás miatt bizony a szárazság nagyon sújtja ezeket a területeket. Jobban oda kellene figyelni. A tájékoztatás támogatását is helyeselte, és kiemelte, hogy az utóbbi időben az Újvidéki Televízió nemzetiségi műsorai körül gondok vannak. Konkrétan említette a magyar nyelvű híradó időtartamának lerövidítését, és a közkedvelt mezőgazdasági műsor sugárzási idejének a megfelezését. Talán a tartománynak az Újvidéki Televízió kisebbségi műsorait is támogatni kellene, mivel az ésszerűsítést a televízió vezetősége az anyagi eszközök hiányával indokolta.