2024. november 25., hétfő

Hatásköri törvény is kell!

Mirko Cvetković miniszterelnök dr. Bojan Pajtićnál járt egyeztető tárgyaláson
Tessék befáradni! A tartományi kormányfő fogadja a köztársaságit (Ótos András)

Tegnap Mirko Cvetković kormányfő Újvidékre látogatott, ahol Bojan Pajtićtyal, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnökével tárgyalt a további lépésekről azt követően, hogy a tartományi parlament a közelmúltban elfogadta Vajdaság statútumát. Amikor ugyanis a köztársasági parlament elé kerül a legmagasabb erejű tartományi okmány, azzal párhuzamosan a hatásköri törvényről is tárgyalni kell, mert csak ennek elfogadása után lehetséges a statútum alkalmazása a gyakorlatban is.

A tegnapi egyeztető és koordináló megbeszélést követően öt órakor Mirko Cvetković és Bojan Pajtić sajtótájékoztatót tartott.

Gyümölcsöző megbeszélésünk volt, amelynek során megállapodtunk abban, hogy hogyan folyik tovább közösen a munka a Tartományi Végrehajtó Tanács és a köztársasági kormány által kijelölt képviselők között. Nekik az lesz a feladatuk, hogy a hatásköri törvényre vonatkozólag egyeztessenek, ugyanis ezt a törvényt a statútum elfogadásával párhuzamosan kell jóváhagynia a köztársasági parlamentnek. Vajdaság legmagasabb szintű okmánya azért nagyon fontos, mert nagyobb beruházást, több munkahelyet, gazdasági fejlődést ígér, és mindebből Vajdaság és Szerbia polgárainak egyaránt haszna származik. Ezenfelül a statútum magasabb fokon biztosítja a kisebbségi közösségek jogainak megvalósulását, vagyis Szerbia tiszteletben tartja a legmagasabb szintű európai szabványokat a kisebbségek jogainak védelme terén – hallottuk dr. Bojan Pajtictól a sajtótájékoztatón, aki még hozzáfűzte:

Számunkra létfontosságú e jogszabály meghozatala, hiszen a statútum csak egy keretet ad, amelyben az új hatáskörök megfogalmazódnak, többek között az is, hogy Vajdaság saját vagyonnal fog rendelkezni. Vonatkozó törvény nélkül azonban ezt nem tudnánk megvalósítani. Meggyőződésem, hogy az említett jogszabály legalább olyan támogatottságra talál a szerbiai parlamentben mint Vajdaságban.

Bojan Pajtić rámutatott még, hogy összetett feladat előtt állnak, hisz legfeljebb egy hónap áll rendelkezésükre ahhoz, hogy összesen 26 különböző területen megoldják az összehangolást a tartományi adminisztráció és a szerbiai jogrendszer között. Ha ez megtörténik, akkor veszi kezdetét a decentralizációs folyamat. Hozzátette még, hogy a decentralizációnak csak akkor van értelme, ha az egy új, olcsóbb kormányzást hoz magával, gazdasági fellendüléssel jár és munkalehetőséget biztosít a vajdaságiak számára.

Mirko Cvetković szerint hatékony és operatív megbeszélést folytattak a hatásköri törvény meghozataláról, amelynek az lesz a lényege, hogy bizonyos hatáskörrel ruházzák fel Vajdaságot.

Az a célunk, hogy a lehető legszélesebb körben támogatást nyerjen a vajdasági statútum és a hatásköri törvény is, ezért számítunk a politikai pártok széles körű támogatására. Nemcsak a hatalmi pártokéra, hanem azokéra is, akik a másik oldalon állnak. Az alkotmányban lefektetett elvek szerint a decentralizáció irányát választottuk, de ennek persze oly módon kell történnie, hogy közben megőrizzük Szerbia egységes államiságát. Sokan vélik úgy, hogy ez is egy elszakadási törekvés, vagy arra irányuló próbálkozás, de szeretnénk megnyugtatni mindenkit, hogy Szerbia államiságának egységét megőrizve kívánunk decentralizálni úgy, hogy az adott területeknek megadjuk az általuk kért sajátosságokhoz szükséges hatáskört. Ezt tesszük Vajdaság esetében is. Megbeszéltük, hogy az elkövetkező egy hónap folyamán milyen ütemben folytatódik a munka, az idő sürget, mert a 2009-es költségvetésbe már a vajdasági statútummal előirányzottakat szeretnénk belefoglalni – mondta Mirko Cvetković Újvidéken.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás