2024. november 25., hétfő

Lesz választói névjegyzék

A nemzeti tanácsok törvénytervezetéről szóló újvidéki kerekasztal-megbeszélés hozadéka

Hétfőn este Újvidéken a Vajdasági Magyar Szövetség városi szervezetének szervezésében, a párt székházában a nemzeti tanácsok törvénytervezetéről szóló kerekasztal-beszélgetést tartottak, amelyen Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke beszámolt a törvénytervezetről.

Némi történelmi visszatekintést adva elmondta, hogy a munkaváltozatról való egyeztetés már régen megtörtént a minisztérium, a szakbizottság és a nemzeti tanácsok képviselői között. Ebben azoknak a nemzeti tanácsoknak a képviselői is részt vettek, amelyek még formálisan nem hozták létre a saját szervezetüket, sőt, a dél-szerbiai albánok közössége is elmondta véleményét.

Az ötlet tulajdonképpen a vajdasági magyarságtól származik, mondta Józsa, hiszen annak idején a VMDK lefektette az alapkövet, amit később a VMSZ tovább fejlesztett, így 1992-től belekezdhettünk az autonómia kiépítésébe. 2002-ben megszületett egy kisebbségi törvény szövetségi szinten, amely még ma is hatályban van, deklaratív módon rendezi a kérdést, viszont a gyakorlati megvalósítás még mind a mai napig akadozik. Ennek legfőbb oka, hogy nem született meg a nemzeti tanácsokról szóló törvény. Fordulatot ebben a kérdésben csak az idei választások hoztak, az új kormányban végre lett kisebbségügyi miniszter is, és mindennek köszönhető, hogy hamarosan létrejött az új törvényjavaslat, amelynek tervezetéből egyértelműen kiderül, hogy lehetőség nyílik a közvetlen, külön választói névjegyzék alapján történő választásra.

A nemzeti tanácsba a képviselőket ugyanúgy választják meg, mint a köztársasági vagy a tartományi választás során, lista alapján, választói névjegyzékről, derült ki az MNT elnökének ismertetőjéből. Mindenkit külön értesíteni fogjak arról, hogy a neve a névjegyzékben szerepel, s ha egy adott határidőn belül erre nem reagál, akkor úgy veszik, hogy ezt elfogadta. Ha valaki kéri, hogy vegyék le erről a névjegyzékről, ezt minden további nélkül megteszik, viszont, ha valaki nincs rajta, de szeretne rákerülni, azt kérvényeznie kell. Amennyiben az adott kisebbség abszolút többsége rákerül majd a véglegesített választói névjegyzékre, akkor közvetlen választást tartanak, ha ez nem valósul meg, abban az esetben kénytelenek lesznek az elektori választás mellett dönteni.

A hatályba lépésről szólva Józsa elmondta, tudomása szerint a köztársasági kisebbségügyi miniszter abban bízik, hogy a törvényjavaslat még az idén a parlament elé kerül, így annak elfogadására a jövő év első felében számíthatunk.

A tanácskozáson Galambos László néhány észrevételt tett, mely szerint Vajdaság statútuma nemzeti közösségeket emleget, viszont a nemzeti tanácsokról szóló törvényben nemzeti kisebbség szerepel, ezenkívül hiányolja a részarányos foglalkoztatás kérdésének felvetését, és a gazdasági társulások megalakításának lehetőségét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás