2024. július 18., csütörtök

Elismerés Teleki Júliának

Budapesten Teleki Pál Érdeméremmel tüntették ki

A Bethlen Gábor Alapítvány tegnap Budapesten, az ELTE Jogi Karának dísztermében adta át az arra érdemeseknek a Bethlen Gábor-díjat, a Márton Áron Emlékérmet és a Teleki Pál Érdemérmet. Utóbbi elismerésben részesült többek között a vajdasági Teleki Júlia is.

A Bethlen Gábor Alapítvány 2006-ban adományozott első ízben Teleki Pál Érdemérmet, az 1956-os forradalom félszázados évfordulója alkalmából, emlékeztetve a 2004. december 5-ei, a kettős állampolgárságra vonatkozó kudarcos népszavazásra is. Az alapítvány kuratóriumának döntése értelmében az érdemérmet olyan személyek kaphatják meg, akik áldozatos munkájukkal sokat tettek a magyarság értékeinek megőrzése, gyarapítása és Közép-Európa népeinek békés együttélése érdekében. A jutalmat az értékőrző és –teremtő munkát végzők, a magyar szolidaritás, a keresztény szellemiség, a nemzetnevelő tudós emberi példáját követők, a magyar örökség védelmezői kaphatják meg.

Az idén ezt az elismerést a korábbi kitüntetettek javaslatai alapján dr. Papp Lajos szívsebész, Illés Mária művészettörténész, Makovecz Imre építész, Vekerdy László tudománytörténész mellett Teleki Júlia kapta meg - utóbbi az ártatlanul meghurcolt, legyilkolt délvidéki magyarok emlékének ápolásáért kapta az elismerést.

Merjünk magyarok lenni – olvasható az érdeméremre vésve Teleki Pál intelme. Teleki Júlia az érdemérem átvétele után a Magyar Szónak nyilatkozva elmondta: nagy öröm számára az elismerés, hiszen abban itthon még nem részesült. „Merjünk magyarok lenni – olvasható az érdeméremre vésve Teleki Pál intelme. Én mindig mertem magyar lenni, akkor is, amikor képviselőként a tartományi parlamentben anyanyelvemen szólaltam fel, s akkor is, amikor a csúrogi, zsablyai ártatlan áldozatok sorsának felderítéséről volt szó. Édesapámat Csúrogon végezték ki, s fontosnak tartom, hogy az áldozatokról méltóképpen emlékezhessünk” – mondta Teleki Júlia. A díjazott hozzátette: habár ő kapta az érdemérmet, úgy érzi, az minden olyan embernek járna, akik várják, hogy rehabilitálják ártatlanul kivégzett hozzátartozóikat. „Csak akkor lesz igazi megbékélés, ha a szerb és a magyar nemzet egyaránt elismeri egymás áldozatait. Amíg a halottainkat nem tisztelik, addig bennünket, élőket sem tisztelnek” – hangsúlyozta Teleki Júlia.