2024. november 22., péntek

Vajdaság Csernobilja

A Bács községben található Vajszka településének határában a helyi lakosok egy csoportja már évek óta nagy mennyiségű hulladékot éget el, hogy minél gyorsabban rezet tudjanak előállítani, amit később értékesíteni tudnak – írja az újvidéki VOICE oknyomozó portál.

Ezáltal nemcsak a saját, hanem a környező és a közeli horvátországi települések lakóinak egészségét is veszélyeztetik. A VOICE portálnak adott nyilatkozatukban a helyiek elmondták, hogy az égetés miatt gyakran sűrű, fekete füst lepi el a falut, ami a szakértők szerint erősen rákkeltő. A faluban a helyiek állítása szerint nagyon sok a rákos megbetegedés.

Ivana Teodorović, az Újvidéki Egyetem Természettudományi-matematikai Karának Toxikológiai Tanszékének professzora elmondta, hogy a műanyag szigetelés elégetésével rendkívül erős rákkeltő hatású és toxikus anyagok szabadulnak fel, amelyek jelentős veszélyt jelentenek az emberre.

– Dioxin és furán szabadul fel. Ezek az anyagok rendkívüli veszélyt jelentenek az emberi szervezetre. Sajnos a műanyag hulladékok nem megfelelő égetése során szabadulnak fel – magyarázta Teodorović.

A VOICE helyszíni tudósítása szerint egyes felelőtlen személyek a hulladékot mindössze tíz kilométerre gyújtják meg a falu központjától.

Milan Adamović, egy helybéli lakos az állam határozott fellépésében reménykedik, ugyanis a faluban rendkívül megugrott a rákos megbetegedések száma.

A helyszíni tudósítás szerint a helyi lakosok egy csoportja, akik a falut szennyezik, többnyire kábeleket égetnek, vagyis a szigetelést, hogy az eljárással rezet nyerjenek ki, amit kilogrammonként 600-700 dináros áron tudnak értékesíteni.

A helyszínt termőföldek veszik körül, amelyeken különféle kultúrákat termesztenek és amik végül az emberi szervezetbe kerülnek. Ivana Teodorović elmagyarázta, hogy az égetés során felszabadult mérgező anyagok a földbe is bejuthatnak, ahol hosszú ideig megmaradnak.

A helyiek szavai szerint a hulladékot az udvarokban is égetik. A VOICE tudósítása szerint az esetre idáig még nem reagáltak az illetékes hatóságok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás