2024. július 17., szerda

Voltak sikereink

Dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkár a 2008-as év hozadékáról
Dr. Korhecz Tamás, a 2008-as év hozadékáról


Vajdaság statútuma, nemzeti tanácsokról szóló törvény. Két olyan jelentős jogi dokumentum, amelyben mint jogszakértőnek, dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkárnak fontos szerepe volt. Az ő szempontjából tehát nyilván nem volt eseménytelen a mögöttünk álló év.

– Sikernek tartom, hogy Vajdaságban az idén tovább erősödött az európai irányultság, és hogy a legutóbbi választáson Vajdaságban egyértelműen beigazolódott, hogy van egy eltolódás az Európa-barát politikai erők irányába. Ezen belül különösen nagy sikernek tartom, hogy a VMSZ, a Magyar Koalíció talpon maradt – összegzi véleményét lapunknak dr. Korhecz.

– Hogyan határozható meg a Magyar Koalíció helyzete Vajdaság jelenlegi politikai térképén?

– Gyakorlatilag a Demokrata Párt mögött mi vagyunk a kormánykoalíció második ereje. Ez azért siker, mert igazolja, hogy a magyar nemzeti politizálásnak van hitele a választópolgároknál és hogy mindazok, akik abban reménykedtek, hogy felmorzsolódik a magyarságnak az érdekérvényesítő képessége, politikai ereje, tévedtek. Végül is, ha jobban belegondolunk, csak mi vagyunk már itt Vajdaságban olyan nemzet, amelynek van, maradt politikai érdekérvényesítő képessége. Azt kell mondanom, hogy a vajdasági autonóm, regionális pártok közül lassan-lassan a VMSZ, illetve az MK a legerősebb párt, pártkoalíció. Én szeretném, ha más regionális pártok is talpon tudnának maradni, de az mindenképpen boldogsággal tölt el, hogy maradtak autentikus vajdasági képviselők a tartományi parlamentben is és a szerbiai törvényhozásban is. Természetesen országos szinten is örülök annak, hogy minden előrejelzés ellenére az európai oldalnak sikerült kormányt alakítani, ezt igazából ezen az oldalon is kevesen hitték, miután Koštunicáék átpártoltak a radikálisok térfelére. Ez viszont azt jelzi, ha lassan is, de Szerbiában is az az irányvonal bontakozik ki, ami Vajdaságban már megvan, a fokozatos előretörés, és a visszafordíthatatlanná váló európai irányultságú folyamat.

– Vajdasági magyar szempontból mi könyvelhető el sikerként 2008-ban?

– Hihetetlenül közel kerültünk ahhoz, hogy a vajdasági magyarságnak valós autonómiája legyen, kulturális autonómiája a nemzeti tanácson keresztül, amennyiben ezt a törvényt nagyobb változtatások nélkül elfogadja a szerbiai parlament. Ez bizony európai szintű sikere lenne a vajdasági magyar politizálásnak. Igaz, hogy még tizenvalahány kisebbséget érint, de mindenki tudja, hogy ez elsősorban vajdasági magyar kezdeményezés. Ez a cél most karnyújtásnyira van tőlünk és csak valami komolyabb földindulás-szerű változások tudnák megállítani ezt a folyamatot.

– Ugyanígy látja a vajdasági statútum helyzetét is?

– Vajdaság autonómiájának vonatkozásában is elértünk egy olyan ponthoz, hogy könnyen meglehet, néhány hónap múlva arról beszélhetünk majd, hogy Vajdaságnak végre megvan az önrendelkezése, az önkormányzata. Ennek köszönhetően valóban érvényesül majd a vajdasági embernek a nagyobb szorgalma, adófizetői kedve, és a vajdasági kormányzatnak is a rátermettsége, mert emlékeztetnék arra, hogy amíg Szerbiában 2000 óta mindenféle kormány volt már, addig Vajdaságban ugyanaz a koalíció kormányoz. Ez pedig nem véletlen, hanem azt jelzi, hogy Vajdaságban van egy stabil, hiteles politizálás, annak ellenére, hogy még ezek a koalíciós partnerek nem mindig tökéletes harmóniában működnek együtt.