2024. július 18., csütörtök

Magyar segítség

Napi 2 millió köbméter földgázt küld a MOL Szerbiának – Božidar Đelić: Nem jó függni másoktól!

Csütörtök délután 4 óra körül Magyarország szerdai bejelentése ellenére mégis Szerbia rendelkezésére bocsátott mintegy 2 millió köbméter földgázt. Szerdán országszerte kisebb-nagyobb sikerekkel megkezdődött a távfűtőművek átállása fűtőolajra, tegnap viszont Vajdaság-szerte többek között intézmények, szállodák és gyárak zárták be kapuikat. A rendelkezésre bocsátott mennyiséggel orvosolhatóvá válhat Vajdaság problémáinak nagy része.

Csütörtökön délután az államelnök kabinetjéből megerősítették, hogy Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök és Boris Tadić szerb államelnök sikeresen megegyezett, így Szerbia naponta mintegy 2 millió köbméter földgázt kap Magyarországtól. Szakemberek szerint azonban az ország napi gázszükséglete télidőben 10 millió köbméter. Az energiaügyi minisztérium szerint a szerbiai energetikai helyzet irányítás alatt áll és a kapott gázmennyiséggel meg tudják oldani a Vajdaságban kialakult válsághelyzetet. Szerbiában ugyanis a közel 200 ezer egyéni gázfelhasználó közül 180 ezer Vajdaságban található.

Tadić ugyanakkor megjegyezte, hogy naponta legalább még 3 millió köbméter földgáz szükséges az ország szükségleti ellátásához. Szavai szerint ezt a hiányt Fehéroroszországon keresztül kísérlik biztosítani.

– Egy új külpolitikai támadásba lendültünk a szükséges gázmennyiség biztosításáért – mondta az államelnök.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, a magyar állam és társadalom magas fokú együttérzésről tett tanúbizonyságot, hiszen annak ellenére, hogy megszorító intézkedéseket vezettek be, mégis a segítség mellett döntöttek.

-- Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma délután egy órakor tájékoztatott telefonon, hogy a mai nap folyamán a kora esti órákban 2 millió köbméter földgázt tud biztosítani Szerbia számára. A mai naptól kezdve az a mennyiség, amit Magyarország nélkülözni tud anélkül, hogy további megszorító intézkedéseket vezessen be, a rendelkezésünkre áll – nyilatkozta Pásztor István.

Pásztor István a sajtótájékoztatón kiemelte, a magyar kormány új döntése jelentős mértékben annak az eredménye, hogy az elmúlt 18 órában több ízben beszélgetett a magyar kormány képviselőivel, valamint két alkalommal a miniszterelnökkel is. Mint megjegyezte, Magyarország a gázeladást reggelente újratárgyalja, és a lehetőségektől függően határoz az aznapi leszállítható mennyiségről.

A VMSZ elnöke elmondta azt is, hogy egyeztetni fog Dušan Bajatovićtyal, a Srbijagas igazgatójával, hogy a magyar államtól kapott földgázt megfelelően osszák szét.

– Mindenképpen elsőbbséget kell, hogy élvezzenek az egészségügyi és a szociális intézmények, azt követően pedig egy igazságos elv alapján kell a rendelkezésre álló gázt elosztani. Nem szeretném azt megérni, hogy miután jelentős mértékben közbenjártunk ennek a mennyiségnek a biztosításában, Vajdaságnak ebből ne maradjon – szögezte le Pásztor.

Ugyanakkor a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. közleménye szerint a rendelkezésre álló gázforrások megengedik Szerbia átmeneti kisegítését kisebb gázmennyiséggel, amit a magyarországi többlettermelése biztosít, ugyanakkor emlékeztetett, hogy hasznos lenne egy térségi gázháló mielőbbi létrehozása, amelyben Szerbiának is helye van.

– Régóta hangsúlyozzuk, hogy a régióbeli országoknak közös stratégiát, közös szállítóhálózatot (NETS) és tárolókapacitásokat kell kidolgozniuk, hogy egymás megsegítése, közös kiszolgáltatottságunk csökkentése ne eseti lehetőség legyen, hanem intézményes megoldás – emelte ki Alács Lajos, a Mol Gas & Power divíziójának ügyvezető igazgatója.

Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója szerint a rendelkezésre bocsátott gázzal Vajdaságban meg tudják oldani a legveszélyeztetettebb városok fűtési problémáit. Mint megjegyezte a magyarországi segítséggel és a Szerbiában termelt közel 1 millió köbméter földgázzal együtt biztosítani tudják a fogyasztók szükségletének napi 50 százalékát. Mindezek mellett kiemelte, hogy a fogyasztók napi földgázszükséglete, nem számítva az ipart, 6 millió köbméter.

– A rendelkezésre bocsátott földgázból megoldják a fűtés problémáját Újvidéken, Szabadkán, Nagybecskereken, Pancsován, Versecen és Óbecsén – mondta Bajatović.

Mivel a belgrádi távfűtőművek már átálltak a fűtőolajra, a fővárosnak nem juttatnak a magyarországi gázból, tette hozzá a Srbijagas vezérigazgatója. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a vállalatnak sikerült kellő mennyiségű földgázt szorítani az újvidéki kőolaj finomítónak, amivel a továbbiakban biztosítani tudják a fűtőolaj zavartalan termelését.

Božidar Đelić kormányalelnök szerint Szerbiának új energetikai stratégiára van szüksége, mert a jelenlegi 2005-ben elfogadott dokumentum használhatatlan.

– A szerdai rendkívüli kormányülésen azt javasoltam, hogy az energiaügyi minisztérium legkésőbb májusig dolgozza ki az új energetikai stratégiát, amivel a szóban forgó minisztérium egyet is értett – mondta az alelnök.

Ugyanakkor megjegyezte, hogy Szerbia energetikailag mindig függni fog másoktól, mivel területén nincs megfelelő mennyiségű kőolaj és földgáz, de ennek ellenére még nem használta ki a természeti adottságait, hiszen hatalmas széntartalékokkal rendelkezik.

– Láthatjuk az energetikában nem jó függni másoktól – szögezte le Đelić.

VAJDASÁGI VÁLSÁGSTÁB ALAKULT

A Tartományi Végrehajtó Tanács tegnap válságstábot alakított, amellyel nyomon fogják követni az elkövetkező napokban a tartományi energetikai ellátást, jelentette be tegnap a tartományi Tájékoztatási Titkárság. A válságstáb elnökévé Bojan Pajtićot jelölték. A jelentés szerint a válságstáb különösen a Vajdasági távfűtőművek földgáz és fűtőolaj ellátását, valamint az áramszolgáltatás helyzetét fogják figyelemmel kísérni. Mindezek mellett megoldási lehetőségeket fognak javasolni az Oroszország által megszakított gázszállítás miatt fellépett problémák orvoslására. A stábban a tartományi titkárok mellett, többek között jelen vannak a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a Szerbiai Áramszolgáltató, a Srbijagas igazgatói, valamint Újvidék, Szabadka, Pancsova és Zombor polgármesterei.