2025. január 12., vasárnap

Teljes összeomlás?

Szilveszter napján liszt nélkül maradt Bánát legnagyobb péksége, a várost pedig (újabb) sztrájkhullám fenyegeti
Süket fülekre találtak a tiltakozók (Fotó: Kecskés István)

Közép-Bánát legnagyobb pékségében szilveszter napján nem sütöttek egyetlen vekni kenyeret sem, mert liszt nélkül maradt a Žitoprodukt malom- és pékipari vállalat. A helyzet azóta némileg rendeződött, miután a részvényesek rendkívüli közgyűlésén leváltották Đorđe Božić igazgatót, a helyére pedig Sima Gruesku nagybecskereki közgazdászt nevezték ki. Gyorsan sikerült húsz tonna lisztet előteremteni, ami 15 ezer vekni elkészítésére, illetve a következő néhány napra lesz elegendő. Ugyanakkor továbbra sincs megoldva a gyár 147 dolgozója fél éve késő bérének kérdése.

Így a nagybecskerekiek az ünnepek előtt az újvidéki, törökbecsei, ittabéi, valamint a helybéli magánpékségekben sütött kenyerek közül választhattak. Közben súlyos válságban van a város gazdasága, amelyet a teljes összeomlás veszélyeztet. Több vállalatban sztrájkolnak, és újabb tiltakozó felvonulásokat terveznek. A GIK Banat építőipari vállalat helyzete tűnik a legsúlyosabbnak, ahol állami beavatkozást helyeztek kilátásba.

A Žitoprodukt malom- és pékipari vállalat válsága hosszabb ideje tart. Több tiltakozó munkabeszüntetést is tartottak, de a pékség – ha a megszokottnál kisebb mennyiségben is – azért mégis folyamatosan ellátta kenyérrel az üzleteket. Még annak ellenére is, hogy a dolgozók már hat hónapja nem kaptak fizetést. A helyzetüket tovább rontotta a belgrádi Felső Bíróság nemrég meghozott határozata, amelynek értelmében Đorđe Božić többségi tulajdonos nem rendelkezhet a Žitoprodukt részvényeivel (amelyeknek a 72,8 százaléka volt a birtokában). A gazdát ugyanis azzal gyanúsítják, hogy törvénytelen úton szerezte a Žitoproduktba fektetett pénzét. Az üzletember 2006 tavaszán 88 millió dinárérért vásárolta meg a nagybecskereki vállalat többségi tulajdonrészét. A törvénytelenül szerzett vagyon igazgatósága megfosztotta Božićot a Žitoprodukt vezetésétől, a Részvényalap pedig Sima Grueskut nevezte ki az állami tulajdon ellenőrévé. Đorđe Božić azonban nem volt hajlandó átengedni a vállalat irányítását, míg le nem váltotta a részvényesek közgyűlése. Az igazgatóváltásnak köszönhetően rövid időre sikerült stabilizálni az állapotokat, de továbbra is bizonytalan, hogy mikor fizetik ki az elmaradt béreket.

Súlyos helyzetben van a GIK Banat építőipari vállalat 228 dolgozója, hiszen már 11 hónapja nem kaptak fizetést, és október 20-a óta nem dolgoznak. Hetente tartanak tiltakozó felvonulást, de megmozdulásaik eddig nem javítottak a helyzetükön. Egyedül a tartományi kormány segítette meg őket élelmiszercsomaggal. A gond az, hogy magántulajdonban levő cégről van szó, amelynek a tulajdonosa mindeddig nem állt az építőmunkások elé, hogy feltárja elképzeléseit a vállalat jövőjét illetően. Ljubomir Ćubić állítólag a boszniai Szerb Köztársaságban tartózkodik. Miroslav Vasin tartományi munkaügyi és foglalkoztatási titkár a napokban azt ígérte a sztrájkolóknak, hogy megpróbál kapcsolatba lépni a többségi tulajdonossal.

Már hónapok óta nem dolgoznak a Sörgyár (ZIP), a Luxol kozmetikai cikkeket gyártó üzem és az IPOK keményítőgyár dolgozói sem, akik úgyszintén tiltakozó felvonulásokat tartanak. De nekik sem sikerült eddig tárgyalniuk a többségi tulajdonossal. A munka és fizetés nélkül maradt mintegy ezer dolgozó végső elkeseredésében nemrég a helybeli népkonyha előtt tiltakozott. Mirko Malešev, az Önálló Szakszervezet községközi tanácsának elnöke pedig bejelentette, hogy a sztrájkoló munkások hamarosan zárlat alá veszik a város közigazgatását, de ha szükség lesz rá, akkor Újvidéken és Belgrádban fognak tiltakozni. Minden jel arra utal, hogy forró lesz a tavasz Nagybecskereken.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás