(Fotó: Csincsik Zsolt)
Mostanság kevés fejfás sírhalmot látni a temetőkben. Többnyire egyszerű vagy díszes, de minden esetben drága síremlékek sorakoznak egymás mellett. Talán presztízskérdés és divat is lett ez, háttérbe szorítva a kegyeletet is. A kőfaragók kínálata ennek megfelelően széles, hiszen választhatunk, hogy műkő burkolatú vagy terméskő síremléket, vagy esetleg ezek kombinációját veszünk-e. A formákról és a színek változatosságáról nem is beszélve. A sírfeliratok is többféle eljárással kerülhetnek a síremlékre, akárcsak különféle anyagú és kidolgozású keresztek, vázák és gyertyatartók és más díszek.
Selymesi Árpád péterrévei kőfaragó szerint egy-egy síremlék küllemének manapság csak a megrendelő igényessége és képzelete, de leginkább a pénztárcája szabhat határt. Mint mondta, a vásárló igényei szerint bármilyen síremléket elkészít, ha azt megmutatják a temetőben vagy fotón, esetleg szóban vagy papíron felvázolják. Gyakran több síremlék elemeinek kombinációjából alkot egy újat. Emellett katalógusból is lehet nála rendelni a több mint százféle síremlék közül, amelyek Vajdaság-szerte megtalálhatók a temetőkben. Bár katalógusból nem szívesen ajánlja a termékeit, mivel szerinte a fényképen másként mutatnak, mint élőben. Selymesi Árpád szerint sírkődivatról nem lehet beszélni, de az biztos, hogy vannak felkapott síremlékek, amelyekből az anyaguk vagy formájuk miatt egy-két éven keresztül többet rendelnek.
– Mindenféle formát elkészítek mű- és terméskőből, kezdve a szabályos mértani formáktól a nonfiguratív alakokig. A rendelések 85 százaléka műkő borítású síremlék, mivel ezek a legolcsóbbak, a temetőkben ezekből van a legtöbb – magyarázta a péterrévei kőfaragó. – Egy műkő borítású síremlék mintegy 700 euróba kerül. A terméskő síremlékek esetében már csak a sírfeliratot tartalmazó emléktábla ára 600 euró, a teljes pedig mintegy 3000 euróba kerül. Az emberek többségének erre nincs pénze, ezért inkább műkő borítású síremlékeket készíttetnek. A terméskő drágább, de mutatósabb termék készíthető belőle, hiszen ebből három centiméter vastagságú borítólapot is lehet készíteni, és nem törik el. Ezzel szemben a műkő táblának legalább öt centiméteresnek kell lennie, megerősítve betonvassal, mert különben meghajlik és jóval könnyebben törik. Körülbelül mindkettővel ugyanannyi munka van, bár a műkővel valamennyivel több. A terméskövet a formára vágás után azonnal meg lehet munkálni, a műkövet viszont először ki kell önteni formára, majd kivárni, hogy megkössön, és utána kétszer le kell csiszolni. A terméskő behozatali áru, java része Afrikából érkezik, bár importálnak Kínából is, de ennek a minőségére panaszkodnak a kőfaragók, mivel könnyen reped. Olyan, mint a kínai áru általában, gyengébb minőségű. Több mint 300 fajta kő van a piacon, színben széles a választék, a fehértől a sárgán és zöldön át a feketéig. A márvány sokféle színárnyalatban kapható, a gránit viszont csak sötétebb árnyalatokban. A terméskő drága, de időtállóbb a műkővel szemben, amelynek tartóssága nagyban függ a cement minőségétől. A terméskővel az a gond, hogy bár azonos a fajtája és a színe, nincs két egyforma mintázatú. A terméskő nagy, három-négy köbméteres tömbökben érkezik az országba, amelyet aztán felszeletelnek igény szerint. A terméskövet többnyire a szerbiai nagykereskedőktől vásároljuk – mondta Selymesi Árpád.
A sírfeliratok is többféle eljárással kerülhetnek a síremlékre. Homokfújással is belegravírozhatják a kőtáblába a betűket, de véshetik kézzel is, a nemesfémből készülteket pedig fel is ragaszthatják. Selymesi Árpád elmondta, hogy az emléktáblára leggyakrabban a név és a kép kerül, esetleg rövid búcsúztató vers. A képek porcelánból készülnek, amelyekbe beleégetik az elhunytak arcképét. Az arcképeket és más díszítőelemeket azonban bele is lehet karcolni a kőbe, amit aztán színesre festenek. A síremlékek szerves részei még a különféle kidolgozású és főleg kő- és nemesfémkeresztek, vázák és gyertyatartók és más díszek. A nemesfémből készült kiegészítőknek és díszeknek elég borsos az áruk. Egy gyertyatartó 75 euróba kerül, egy kisebb méretű szoborért, amelyet Olaszországban lehet legközelebb beszerezni, pedig akár több ezer eurót is elkérhetnek. A péterrévei kőfaragó megjegyezte, hogy gyakran ellopják a réz vázákat és gyertyatartókat, ezért a megrendelőket igyekszik lebeszélni a fém kiegészítőkről és inkább a követ javasolja, ami olcsóbb.
Egy-egy műkő borítású síremlék elkészítése többnyire három napot vesz igénybe, mivel ezt előre gyártott elemekből állítják össze. A terméskő esetében ez mindig egyéni kidolgozású, ezért általában egy hét alatt készíti el Selymesi Árpád. Szerinte a síremlék kinézete és ára egyeseknek presztízskérdés, míg másoknak nem az, ezt embere válogatja. Az okát nem tudta megmondani, de tapasztalatai szerint gyakran a tehetős személy egyszerű és olcsó sírkövet rendel, míg a szegény ember szorult anyagi helyzetében is ragaszkodik a drága és mutatós síremlékhez. Megjegyezte, hogy ez a különbség szembetűnő a magyarok és szerbek esetében is.
– A szerbek többet költenek a sírokra, mint a magyarok. A magyar temetőben a síremlékek 90 százaléka műkő borítású, a szerb temetőben viszont fordított az arány, ott 10 százaléka műkő, a többi síremlék terméskőből készült. A szerbek 2000-3000 eurót is odafizetnek a síremlékért. Náluk az emléktábla az mindig terméskő kell, hogy legyen, még ha a sírboltozat műkő borítású, vagy éppen nincs is. Az utóbbi esetben ez annyiba kerül, mint egy teljes műkő síremlék, de mégis a terméskövet részesítik előnyben – hallottuk a péterrévei kőfaragótól.