2024. július 17., szerda

Egy évvel a „szabadkai csata” után

Maglai: Jó döntés volt, a kényszerpihenő pedig jót tesz a pártnak – Dr. Sepsey: A magyar közösség csak veszített a VMSZ döntése miatt
(Molnár Edvárd felvétele)

Szabadkai csata – ezzel a címmel jelent meg egy évvel ezelőtt az a tudósításunk, amely a szabadkai városi képviselő-testület üléséről számolt be. Ekkor nyújtották be lemondásukat a Vajdasági Magyar Szövetség által delegált városi tanácsosok, kettejüknek ugyanis mindenképpen megszűnt volna a mandátuma. Ezt követően Zentán is átvette a hatalmat a Demokrata Párt, azután pedig több szabadkai közvállalatban DP-s kádereket neveztek ki a VMSZ által támogatott igazgatók helyett.

Maglai Jenőt, a VMSZ szabadkai szervezetének elnökét, dr. Sepsey Csabát, a VMDP képviselőjét, a képviselő-testület alelnökét és Karai Lászlót, a Városi Tanács tagját arról kérdeztük, visszatekintve jó döntésnek tartják-e a Vajdasági Magyar Szövetség egy évvel ezelőtti döntését, mit nyert és mit veszített a párt és a közösség ezáltal, és milyennek értékelik az elmúlt egy év munkáját.

– Nem kivonultunk, hanem kiszorítottak minket. Nem maradhattunk a hatalomban a felkínált feltételekkel, megtépázottan, megalázottan. Az a pár ember, aki maradhatott volna, csak szimbolikusan képviselhette volna a közösség érdekeit, érdemlegesen nem. Ezért gondolom úgy, hogy jó döntés volt. Emellett azért is, mert azok a vádak, amelyekkel illettek bennünket, hamisnak bizonyultak. Hiszen most már látjuk, hogy nem a VMSZ volt a kerékkötője a város fejlődésének. 2009-hez képest 2010-ben rosszabb helyzetben volt a város. Emellett azért is jó döntésnek tartom, mert talán ez volt az a pillanat, amikor a VMSZ-nek egy kis pihenőt kellett tartania. Megtépázott bennünket az elmúlt tíz-egynéhány év, amit a város élén töltöttünk. Sok olyan dolog rakódott a pártra, ami visszafogta akár helyi szinten is. Ez a másfél-két év kényszerpihenő jót tesz majd a VMSZ-nek. Megízleli az ellenzéki létet, illetve lehetőséget kap az újraépítkezésre, ami ebből a pozícióból sokkal könnyebb lehet.

– A párt megtisztult, ezt nyertük. Egyértelművé vált, hogy kik voltak itt az anyagiak miatt, és kik azok, akik közösségi érdekből dolgoznak. Sok ember a Városházán maradt, pedig ez nem lett volna ildomos, sőt voltak, akik elhagyták a VMSZ-t, egyértelmű, hogy miért. Ez először mutatkozott meg. Az is ugyanilyen fontos, hogy tiszta lappal tudunk indulni a következő választásokon, mert nem minket fognak hibáztatni azokért a gondokért, amelyekkel most szembesülnek a polgárok. Ezeket szét tudják majd választani a szavazók, hiszen látják, hogy mi történt 2008-ban meg 2009-ben, és mi történik majd 2012-ig. Ami a veszteségeket illeti, az mindenképpen az információkhoz való hozzáférés, ami egy óriási gond. Vagyis a magyar közösség képviseletét illetően veszítettünk. Egy sor olyan döntés is születik, ami rossz irányba viszi a várost, és mi ezekre nem vagyunk kihatással.

Azzal, hogy lemondtak a tanácsosaik, nem gondolja, hogy a szavazóik úgy érzik, cserben hagyták őket?

– Nem hiszem, hogy cserbenhagytuk a magyar választópolgárokat. Ha ott maradtunk volna, a tehetetlenségünkkel sokkal inkább cserbenhagytuk volna őket, mint így. Érdemlegesen nem tudtunk volna ráhatni a folyamatokra. Annak pedig, hogy ott bohóckodjunk a Városházán, annak semmi értelme.

Ön hogyan látja, milyen eredményeket tud felmutatni a mostani hatalmi koalíció?

– Inkább úgy fogalmaznék, hogy óriási erőfeszítéseik vannak, hogy eredményeket mutassanak fel. Nem azt mondom, hogy nincsenek eredmények, de az ígéretektől messze elmaradnak. A gazdasági fejlődés és a nagyberuházások terén csak visszaesés van. Viszont olyan erőteljes hátszél van a hatalom mögött köztársasági és tartományi szinten, amelyet eddig soha nem tapasztaltunk, de még így is kiábrándítóak az eredmények.

Említette a választásokat. A történtek után a következő választásokon a DP-vel vagy a Szerb Haladó Párttal tudják elképzelni a koalíciót?

– Nem szeretnék ezzel kapcsolatban előre nyilatkozni. Itt az a kérdés, hogy a VMSZ-nek milyen lesz a koalíciós potenciálja. A párt fontos játékos lesz a szabadkai politikában, az én célom pedig az, hogy a legfontosabb politikai játékos legyen a színtéren. Több lehetőség is van, de előre felesleges elköteleznie magát. Mindez attól függ, hogy kinek milyen programja, káderállománya lesz – mondta Maglai.

Dr. Sepsey Csaba, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt tisztségviselője, a városi képviselő-testület alelnöke másként látja a dolgokat.

– Véleményem szerint nagyon rossz döntés volt, és ezt több alkalommal is hangsúlyoztuk. Mondhatjuk, hogy az ő dolguk, de nem így van. Nem ezt ígértük a polgároknak, amikor a Magyar Koalíció színeiben indultunk a választásokon. Való igaz, rajtunk kívül álló okokból a VMSZ-nek nézeteltérése támadt az általuk stratégiai partnernek nevezett Demokrata Párttal, és mi végig kiálltunk a VMSZ mellett, hogy ne történjen meg a leváltás, de szavazattöbbséggel csökkentették a Városi Tanács tagjainak számát. Azon az ülésen, amit ekkor tartott a VMSZ, mi nem voltunk ott, de tudom, hogy gyakorlatilag pillanatnyi felindulásból, percek alatt hoztak meg egy stratégiai döntést. Most a Városi Tanácsban senki sem képviseli az itteni magyarság, illetve a szavazópolgáraink érdekeit.

Több magyar nemzetiségű tagja is van a Városi Tanácsnak. Ön mégis úgy gondolja, hogy nem képviselik a magyarok érdekeit?

– Karai Lászlót a történteket követően kizárták a pártból. Ő sem, és Biacsi Maja sem képviselik a szavazópolgárok érdekeit. Korrektül végzik a dolgukat, de nem várhatjuk el, hogy más pártok majd odafigyelnek a magyarok érdekeire.

Milyen eredményeket tud felmutatni a hatalmi koalíció az elmúlt egy évben?

– Az biztos, hogy jobban működik a döntéshozatal. A VMSZ valóban csak a saját érdekeit tartotta szem előtt. A Magyar Koalíció programjából semmi sem valósult meg. A 15 éve megcsontosodott gondolkodásmód, amely szerint csakis a saját és a holdudvaruk érdekeit nézték, most nincs jelen, ezért könnyebben születnek döntések. Három éve megvolt a pénz az Y-ág néven ismert kerülőút kiépítésére, de Kucsera Géza polgármestersége idején erre mégsem került sor. Szabadka 15 évig nem tudott felajánlani egy négyzetméternyi területet sem a külföldi befektetőknek. Onnantól kezdve, hogy kitették a lábukat, ez is megoldódott.

Úgy véli, a Demokrata Párt polgár-orientáltabb, és nem elsősorban a saját érdekeit tartja szem előtt?

– Amíg Kasza József a közéletben van, ő irányítja a Népszínház építését, annak ellenére, hogy december 2-án lejárt a mandátuma, vagyis amíg ezek a régi kapcsolatok megvannak, nem beszélhetünk drasztikus változásról. Ma is nagyon sok döntés úgy születik meg, hogy arról a képviselő-testület nem tud. Nem változott meg minden egyik napról a másikra, de mindenesetre jobb irányt vett az önkormányzat fejlődése.

A magyar közösség érdekvédelme terén, a hatalmi koalíció tagjaiként Önök milyen eredményeket tudnak felmutatni?

– Mit gondol, mi a költségvetésre, ami eleve adott volt, hatással tudtunk lenni? Ezen a téren semmin sem tudtunk változtatni. Próbálkoztunk bizonyos tevékenységekre pénzt szerezni. Ha nem lettünk volna, akkor például a nagyradanováci tanyaszínházas előadást nem tarthatták volna meg. Komoly energiákat fektetünk be, hogy a magyar érdekekre felhívjuk a figyelmet. A Szabadkai Rádió esetében a mi kemény fellépésünkre volt szükség ahhoz, hogy egyes magyar műsorok ne szűnjenek meg.

Karai Lászlót, a Városi Tanács gazdasággal megbízott tagját a VMSZ delegálta erre a tisztségre, nem sokkal a hatalmi koalíció szétesése előtt. Karai a tanácsosok lemondásakor maradni akart, és azzal indokolta döntését, hogy még nem volt lehetősége megmutatni, mire képes. Ezúttal azt próbáltuk megtudni tőle, véleménye szerint jó döntés volt-e a VMSZ-es tanácstagok lemondása, illetve megkértük, mondja el, milyen eredményeket sikerült elérnie ez alatt az egy év alatt.

– Hogy jó döntés volt-e? Nem hiszem, hogy tudnék erre válaszolni. Ez nagyon nehéz kérdés. Ami az eredményeket illeti, egy év alatt nem lehet sok mindent megváltoztatni. Az idén talán beérnek azok a dolgok, amelyeken az elmúlt évben dolgoztunk. Rengeteg felhalmozódott gond van. Úgy gondolom, pillanatnyilag csak az út felénél tartunk – mondta Karai.