2024. július 16., kedd

Van még mit tenni

Szerencsés Zsuzsanna és Branka Dragović-Savić átvették az újonnan alapított újságírói díjakat

A két díjazott: Branka Dragović-Savić és Szerencsés Zsuzsanna (Fotó: Dávid Csilla)

Huszadik évfordulóját ünnepelte szombaton a Vajdasági Újságírók Független Egyesülete. Ebből az alkalomból először osztotta ki díjait az egykori Jugoszláviában elsőként megalakult független újságírói érdektömörülés. Az életműdíjjal – ahogyan az megindoklásában áll – a társadalom demokratizálódási folyamatában tett kimagasló újságírói teljesítményéért Szerencsés Zsuzsannát, a Szabad Európa Rádió munkatársát tüntették ki, az elmúlt év legjobb újságírójának járó elismerést pedig Branka Dragović-Savić, a Dnevnik publicistája vette át.

Szerencsés Zsuzsanna megköszönve a díjat elmondta, hogy az elmúlt húsz év igen komoly, súlyos feladatotokat rótt az újságírókra, őt azonban az következő tíz év érdekli, az, hogy miképpen tudják majd az újságírók és az egyesületek a szabad, és az igazán független média számára egyre szűkülő mozgástérben feltalálni magukat.

Brnaka Dragović-Savić Vajdaság statútumáról, a meghozatala körüli bonyodalmakról, a statútum körüli politikai játékokról írt cikkeivel, elemzéseivel érdemelte ki a díjat. Szerencsés Zsuzsanna munkásságát Dimitrije Boarov méltatta, és ő is adta át a kitüntetést, Branka Dragović-Savić pedig Petar Petrovićtól vette át az elismerést.

Dinko Gruhonjić, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének elnöke üdvözölte a Vajdasági Sport- és Üzletközpont dísztermét színültig megtöltő vendégeket, akik között nemcsak újságírók voltak, hanem újságírókból lett politikusok is, valamint más civil szervezetek képviselői, majd emlékeztetett arra, hogy a kilencvenes években az újságírók munka nélkül maradtak, ha nem voltak hajlandók háborúra uszítani.

– Elmúltak azok az idők, de sajnos az újságírók igen gyakran továbbra is a politikusok, az újgazdagok kénye-kedvének vannak kitéve, akik nemcsak cenzúrával próbálkoznak, hanem a fenyegetéstől sem riadnak vissza saját céljaik elérése érdekében. Ezért még igen sok a tennivalónk annak érdekében, hogy Szerbiában valóban szabad legyen a sajtó – mondta Gruhonjić.

Az ünnepségen az elmúlt két évtizedre emlékeztek még az egyesület volt elnökei is. Miodrag Mile Isakov alapító tag, az egyesület első elnöke betegségre hivatkozva maradt távol.