2024. július 18., csütörtök

Feloszlatták a Bunyevác Nemzeti Tanácsot

Az ideiglenes bizottság a volt elnököt vádolja – Nikola Babi ć feljelentést tett a bíróságon
A bunyevácok szerint az aratási ünnep az ő hagyományuk – A Dužijancát eddig a horvát nemzeti közösség egyedül szervezte (Tímár Zsolt illusztrációja)

Feloszlatta a Bunyevác Nemzeti Tanácsot az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium. A döntéssel együtt érkezett egy végzés az ideiglenes bizottság megalakításáról is, amelynek elnöke dr. Andrija Pei ć et lett. A nemzeti tanács volt elnöke, Nikola Babi ć a Közigazgatási Bíróságon tett feljelentést, ugyanis – mint elmondta – az ideiglenes bizottság tagjai csakis a nemzeti tanács tagjai közül kerülhetnek ki, márpedig a mostani összetételben egyikük sem tagja a nemzeti tanácsnak.

– A Bunyevác Nemzeti Tanács megalakulásakor 21 taggal rendelkezett. Idővel nyolc tag beadta lemondását. Azóta a nemzeti tanács nem lehet legitim, hiszen annak működéséhez 15 tagra van szükség – magyarázta dr. Andrija Peić, a Bunyevác Nemzeti Tanács ideiglenes szervének elnöke.

Az ideiglenes bizottság elnöke azt is kiemelte, hogy szerdán kellett volna átadni a dokumentációt és a tanács irodáját az ideiglenes vezetőségnek, arra azonban nem volt hajlandó a másik fél.

– Ennek az egésznek az a célja, hogy egyesek a saját érdekeiket érvényesíteni tudják. A bunyevácoknak összefogásra és erős intézményekre van szükségük. Különösen most, az új nemzeti tanács megválasztásakor, illetve a külön választói névjegyzékre való feliratkozáskor – emelte ki Peić.

A sajtótájékoztatón Branko Francišković magiszter, a szabadkai városi képviselő-testület alelnöke, a Vajdasági Bunyevác Párt elnöke elmondta, a minisztérium ezen döntésével mindenki számára világos, hogyan kell a Bunyevác Nemzeti Tanácsnak működnie.

– Az elmúlt évben sok akadályba ütközött a nemzeti tanács munkája. A minisztérium feladata, hogy azt felügyelje és ha valami nem jól működik, döntést hozzon, ahogyan ezt meg is tette. Sajnos késve jött ez a döntés, mert a bunyevácok már azt sem tudják, hogy kinek higgyenek, és kihez forduljanak. Úgy gondoljuk, hogy ez egy történelmi pillanat, hiszen a bunyevácok felvállalhatják, és fel is kell, hogy vállalják nemzetiségüket, hiszen Vajdaság statútuma elismer minket – mondta Francišković.

Lapunk megkereste Nikola Babićot, a Bunyevác Nemzeti Tanács eddigi elnökét, aki kérdésünkre, hogy megkapták-e a végzést, továbbá mi a véleményük a fent elhangzottakról, a következőket mondta:

– Január 19-én megkaptuk a végzést, amelyben az állt, hogy másnap, 20-án át kell adnunk a dokumentációt. Kérem, lehetetlen 24 óra alatt rendezni mindazt, amin 6-7 év alatt dolgoztunk. Ehhez egyszerűen több időre van szükség. A minisztérium döntése meglepetés számunkra, hiszen eddig semmilyen jelzés nem érkezett erre vonatkozóan, de arra sem, hogy rosszul végeznénk munkánkat. Volt gond a kvórum körül, ez tény, de ez a tanács statútumának a hatásköre, nem a minisztériumé. Feljelentést tettünk a Közigazgatási Bíróságnál, és követeljük, hogy a törvénytelenséget bizonyítsák be. Ugyanis az ideiglenes tanácsnak az öt tagja, akik azt állítják, hogy a nemzeti tanács tagjai, nem lehetnének az ideiglenes bizottságban, hiszen nem tagjai a Bunyevác Nemzeti Tanácsnak. Ők ugyanis visszavonhatatlanul beadták lemondásukat. Vagyis azóta nem tagjai a tanácsnak. Úgy gondolom, hogy az átadáskor mi korrektek, emberiek voltunk. Egyszerűen csak várjuk a válaszokat, azt kérjük, hogy tartsák tiszteletben a törvényt. A kérdés az, hogy a minisztérium számára miért jók ők, akik nem tagjai a tanácsnak és miért nem vagyunk mi jók, akik tagjai vagyunk? Amennyiben a bíróság az ő javukra dönt, mi természetesen tiszteletben tartjuk azt – mondta Nikola Babić.