2024. július 17., szerda

Gyorsabb átjárás a magyar–szerb határon

Az év végéig megnyílik az átkelő Királyhalom és Ásotthalom között és újranyitják majd a Horgos–Röszke kishatárforgalmi átkelőhelyet
(Fotó: Diósi Árpád)

Ivica Dačić szerb belügyminiszter és Pintér Sándor magyar belügyminiszter kedden a horgosi határátkelőhelyen megállapodást írtak alá Magyarország Kormánya és a Szerb Köztársaság Kormánya között a közúti, a vasúti és a vízi határforgalom ellenőrzéséről. A megállapodásnak köszönhetően az év végéig átadják az Ásotthalom és Királyhalom közötti átkelőt, és előkészítik a Röszke és Horgos közötti régi határátkelőhely újranyitását is, ahol közös szolgálati pontot fognak létrehozni. A belügyminiszterek emellett tárgyaltak az illegális migráció hatékonyabb és humánusabb visszaszorításáról, valamint a legális határátlépés megkönnyítéséről.

– Az egyezmény mindkét ország biztonságát szolgálja és mindkét ország állampolgárai számára könnyebbé teszi az utazást. Az utolsó határforgalmi egyezmény aláírása óta rendkívül sok változás történt mindkét országban, hiszen Magyarország a schengeni övezet része lett és Szerbia is az Európai Unió felé halad. Ezeket a változásokat az egyezmény már megfelelően kezeli és egyben megteremti a lehetőséget arra, hogy a továbbiakban más területeken is együtt tudjunk működni – mondta a magyar belügyminiszter.

Az egyezmény szerint újabb határállomások fognak épülni, amelyek felgyorsítják a közúti forgalmat, de a vízi utakon is megkönnyítik a határátlépést a Dunán és a Tiszán egyaránt. Pintér szerint e megállapodás nem csupán a határátlépést fogja segíteni, hanem a turizmust, az együttműködést és az ipari együttműködést is. Reményei szerint más országok is csatlakozni fognak ahhoz az illegális migráció visszaszorításáról szóló akciótervhez, amelyet Szerbia és Magyarország közösen tervez megvalósítani.

– Az akcióterv elsősorban az illegális migráció visszaszorítására, vagyis azoknak az embereknek a visszaszorítására szolgál, akik hívatlanul érkeznek e két országba. Ennek megfelelően megerősítjük a határvédelmünket, közös szolgálatokat tervezünk és ezzel párhuzamosan meg is könnyítjük a határátlépést Magyarország és Szerbia állampolgárai számára – mondta Pintér.

Mint megjegyezte, az Európai Unió értékelése szerint az illegális migrációt tekintve a legnagyobb gond a török–görög határszakaszon van, ahol az EU a Frontex (az Európai Unió Tagállamainak Külső Határain Való Operatív Együttműködési Igazgatásért Felelős Európai Ügynöksége) segítségével erősítette meg a határt.

Ivica Dačić szerb belügyminiszter kiemelte, hogy a magyar belügyminiszter akciótervvel kapcsolatos kezdeményezését örömmel fogadja. Mint megjegyezte, az akciótervnek köszönhetően Szerbia az illegális migráció felszámolására és kezelésére könnyebben tud majd jelentős összegeket lehívni az EU-tól. Ez amiatt is fontos, mert Szerbia nincs megfelelően felkészülve az illegális migránsok nemzetközi előírásoknak megfelelő elhelyezésére.

– A jelenlegi egyezmény csupán az első a hasonló bilaterális egyezmények közül, ugyanis folyamatban van a katasztrófavédelemről, a szolgálatokon belüli belső ellenőrzésről, valamint az idegenforgalmi időszakra vonatkozó együttműködésről szóló egyezmények előkészítése – jelentette be Dačić.

A sajtótájékoztatón beszámoltak arról is, hogy Ásotthalom és Királyhalom között befejeződött a közút kiépítése, és az egyezményben többek között meghatározták, hogy már csak a határátkelőhely infrastruktúráját kell kiépíteni. Pintér Sándor megjegyezte, hogy a magyar kormány jóváhagyta a tervet, amelynek alapján december 31-ig felépül az épület.

– Az épület kialakításában a két ország szakemberei közösen vesznek részt, mert közös szolgálatot fognak ellátni. Ebben a közös szolgálatban az épületnek meg kell felelnie mind a szerb, mind pedig a magyar elvárásoknak. A régi horgosi határállomás ismételt igénybevételével kapcsolatban pedig jelen pillanatban van a kormányunk előtt az anyagi fedezet megszavazása, amely az előzetes számítások szerint 300 millió forintot tesz majd ki – számolt be a magyar belügyminiszter.

Szavai szerint a szerb és a magyar szakemberek most végzik el azt a vizsgálatot, hogy a turistaforgalomnak megfelelően két sávban, vagy pedig egy sávban oda-vissza, időszakos zárással legyen kialakítva a határátkelőhely. Az előzetes elképzelések szerint az évközi időben reggel 6-től este 10-ig lenne nyitva az átkelőhely, az idegenforgalmi időszakban viszont teljes forgalommal lenne nyitva, ha a két ország szolgálatai megfelelő módon el tudják látni a többletszolgálatot. A Horgos–Röszke átkelőnél tervezett közös szolgálati pont a magyar fél területén kerül majd kiépítésre.

A közös szolgálati pont többek között a rendőri együttműködésen belüli gyors információcserére, valamint a határ menti bűnözés elleni fellépésre szolgál majd. A közös szolgálati pont feladatai közé tartozik továbbá a határon átnyúló kábítószer-, fegyver-, gépjárműcsempészettel kapcsolatos adatszolgáltatás, illetve ez a pont fogja később lebonyolítani az elfogott illegális migránsok kiadatását Szerbiának.