2024. július 19., péntek

Hétszázzal kevesebben

Közép-Bánátban húszezer munkanélküli van, akiknek az új üzemekben, a vendéglátóiparban, a kereskedelemben és az utasszállításban van nagyobb esélye munkahelyhez jutni
Nehéz munkahelyhez jutni, de megtartani sem könnyű (Kecskés István illusztrációja)

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nagybecskereki hivatalának legújabb adatai szerint a közép-bánáti körzetben 19 842 munkanélküli van, ebből 12 523-an nagybecskerekiek. A munkanélküliek listája egy évvel ezelőtt még hétszáz személlyel hosszabb volt. Ez egyrészt az aktív foglalkoztatási politika eredménye, másrészt pedig azoknak a munkanélkülieknek a listáról való törlése miatt van, akik nem tartották be törvényes kötelezettségeiket, közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Pero Knežević, a kirendeltség ügyvezető igazgatója. A munkára várók közül csaknem ötezren 30 évnél fiatalabbak, több mint ötezren pedig 30 és 40 év közöttiek. Legtöbb munkanélküli középiskolát végzett (több mint tízezren), de az egyetemi végzettségűek száma is meghaladja a hétszázat.

Tavaly több mint 12 ezer személyt töröltek a nyilvántartásból (volt, akit többször is), közben azért odafigyeltek arra, hogy a listán maradjon azok neve, akiknek valóban szüksége van a munkára, és akik dolgozni akarnak. Mint hallottuk: 2009-ben 17 ezer munkavállalási szerződést írtak alá, amelyek közül 4500-at később meghosszabbítottak. A pályázati úton támogatott, önerőből való munkahelyteremtésre 252 kérvényt adtak át és 202 szerződést kötöttek meg. Az igazgató külön hangsúlyozta, hogy ily módon munkahelyhez jutott két önellátó szülő és négy fogyatékkal élő személy. A legtöbben a kisiparban, a vendéglátóiparban és a kereskedelemben, valamint a taxiszolgáltatásban helyezkedtek el. Az új munkahelyek megnyitására 112 munkáltató kért támogatást összesen 245 személyre. Ebből 229 személy foglalkoztatása kapott zöld fényt, de végül 98 munkáltató 183 munkanélkülit vett fel. Új munkahelyek elsősorban az új üzemekben, a vendéglátóipari létesítményekben és a kereskedelemben nyíltak, amire 23 millió dináros támogatást biztosítottak.

A Béga menti városban valamikor ötvenezer dolgozót foglalkoztattak, ma fele annyian sem dolgoznak. A külföldi beruházók 2006–2008 között több mint ötezer munkahelyet nyitottak meg és abban az időben azt jósolták, hogy 2008 után további hét és fél ezer munkahelyet nyitnak majd meg. De az elmúlt másfél év alatt szinte alig érkezett külföldi beruházó. Gondot okoz az is, hogy ezekben az üzemekben zömében fiatal munkaerőt alkalmaznak, megfeledkezve azokról az ötven év körüli dolgozókról, aki nyugdíjaztatásuk előtt maradtak munka nélkül.

Az önkormányzat hosszú távú fejlesztési tervének egyik alaptételében azt írja, hogy 2013-ig a városból kiszorítják majd a szegénységet, és nem lesz egyetlen munkanélküli sem. Mai perspektívából nézve ez megvalósíthatatlan óhaj.