2024. július 17., szerda

Rákdiagnosztika

Hárommilliós korszrű gép a kamenicai Onkológiai Intézetben – A vizsgálatért nem kell fizetni

A kamenicai Onkológiai Intézet egy igen drága többfunkciós géppel gyarapodott. A berendezés neve PET CT gép, amely különösen a daganatos betegségek diagnosztizálásában jelent nagy előrelépést.t. Szüksége van erre az országnak, hiszen Szerbiában évente 30 000 rákos megbetegedést regisztrálnak, az ország világelső a méhnyakrákot tekintve. 1000 lakosra nálunk 37 megbetegedés jut. Vajdaságban évente 5000 újabb rákos beteget jegyeznek fel. Hogy mi mindenre képes, és milyen lehetőségeket ígér a PET CT gép, erre kerestük a választ dr. Csengeri Attilánál, a tartományi egészségügyi miniszternél.

– Egy mérföldköves előrelépést jelent a diagnosztikában a PET CT gép felfedezése, s hogy ez nálunk is már a rendelkezésre áll és hozzáférhető, ez nagyon nagy fontosságú számunkra. A környező országok közül Magyarországon és Horvátországban volt ilyen berendezés. Oda kellett járni a betegeknek, de immáron a tartomány jóvoltából végre Szerbiában, azaz nálunk, a Vajdaságban, a kamenicai Onkológiai Intézetben is van. A gépet átadtuk rendeltetésének, s már érkeznek is az első páciensek.

Mit jelent valójában a PET CT?

-- Két gépet házasítottak össze. Egy klasszikus CT gépet, amely itt nálunk, Újvidéken egy nagy felbontású, gyors berendezés, amely annyira gyors, hogy a mozgó szívet is, mint állóképet képes bemutatni. Használható koszorúér- megbetegedések diagnosztizálására is, mert ki tudja mutatni a működő szív koszorúér- elváltozásait. Szóval ez a CT, a PET gép pedig egy pozitron emissziós tomográf, s a két gép össze van házasítva, s közvetlenül mellettük vannak a detektorok. Az a lényeg, hogy mind a két berendezés végzi saját feladatát. Felvétel készül, amely egy speciális számítógépes programmal megjeleníthető. Egy szoftver olyan formán egyesíti ezt a képet, hogy ki lehet mutatni olyan elváltozásokat is, amelyeket eddig a meglévő technológiával lehetetlen volt. A jelentősége óriási. Ezzel a Vajdasági Onkológiai Intézet világviszonylatban is olyan szintre került, hogy a diagnosztika területén versenyképessé vált, mert azt nyilvánvalóan jól tudjuk, hogy a jó diagnosztika a sikeres gyógykezelés alapja. Az időben elkezdett kezeléshez erre feltétlenül szükség van.

Mit tud a gép, hogyan lehet vele diagnosztizálni?

-- A gép lényege az, hogy a működő szövetet képes figyelni. Egy fluor izotóppal jelölt anyagot, azaz cukrot juttatnak be a páciens szervezetébe, s ez az izotóp gyors felbontású, úgynevezett 18-as fluorizotóp, ami elősegíti azt, hogy minden kimutathatóvá váljon.

Mi módon kerül ez be a szervezetbe?

-- Injekció formájában. Speciális fecskendezőt használunk. Ilyenkor a fecskendő egy fémből készült szerkezetben van benne, mert a személyzetet védeni kell a sugárzó anyagtól. Maga a folyamat végrehajtása sugárveszélyes területen zajlik, így bizony komoly sugárvédelmi előírások vannak az adott helyiségben, ahol ezt végzik, és ezt természetesen a személyzetnek meg kellett tanulnia, be kell tartania. Vonatkozik ez nemcsak arra a helyiségre, ahol a vizsgálat történik, hanem speciális szerkezetet kell használni az úgynevezett kontraszt anyag beadására is. Amikor a fluorizotóppal jelölt cukor belép a szervezet anyagcseréjébe, ott dúsul, ahol az anyagcsere gyorsabb, és közismert az is, hogy a tumoros szöveteknek és sejteknek az anyagcseréje felgyorsul. Tehát ott, ahol ez a gyorsulás tapasztalható, az említett anyag egyre dúsabbá válik, majd a képalkotó eljárással mindez kimutathatóvá válik. Ennek köszönhetően olyan elváltozásokat tudunk kimutatni, amelyeket ezidáig nem tudtunk megtenni. Az új berendezésnek köszönhetően nagyon apró sejtcsoportokat, sejtszintet, beteg szöveteket már a daganat korai stádiumában ki lehet mutatni, s így diagnosztizálható például a daganatnak a kiújulása, illetve meg lehet állapítani képződött-e áttét valahol a szervezetben. Idáig elképzelni sem tudtuk, hogy ilyen szinten ki lehet mutatni a kórt. Márpedig egy korán kimutatott áttét egy megfelelő kemoterápiás kezeléssel a beteg számára gyógyulást hozhat, vagy a betegség után hosszan tartó nyugalmi állapotot eredményezhet. A kimutatott áttét esetében sebészeti eljárással már korai stádiumban eltávolítható a kialakuló daganat.

Dr. Csengeri Attila

A betegnek befecskendezett anyag rá nézve nem jelent veszélyt?

-- A sugárzó anyag a beteg szervezetébe kerül, és ez bizonyos sugárterhelést jelent, de elenyésző ahhoz képest, amit a beteg nyer egy jól felállított diagnózisnak köszönhetően, amely a gép segítségével készül el. Egyébként nem számít nagyobb sugárterhelésnek. Már említettem, hogy a szigorú sugárvédelmi rendszabályokat alkalmazni kell. Különösen vonatkozik ez a személyzetre, hiszen ők egész nap a sugárzónában dolgoznak. Egyébként egy gyorsan bomló izotópról van szó, amelynek a felezési ideje 110 perc, és nyilván ilyen formában a beteg számára sem jelent olyan nagy veszélyt, mint egy tartósabb sugárbehatás.

Ezek szerint nem ajánlott az, hogy egy teljesen egészségesnek tűnő ember elmenjen és ellenőriztesse magát PET CT vizsgálattal?

-- Megvannak ennek a gépnek az indukációs területei. Megfelelő javaslatok alapján döntik el, hogy mikor kell a beteget efféle diagnosztikára utalni. Ezt jelenleg egy bizottság végzi, amely minden csütörtökön összeül a kamenicai Onkológiai Intézetben. A bizottság onkológusokból és egyéb szakorvosokból tevődik össze, és az ő javaslatuk alapján döntik el, hogy milyen fajta diagnosztikai eljárást kell használni, tehát mely esetben alkalmazzák a PET CT gépet. Megtörténhet az is, hogy az eléjük kerülő kérelemről úgy döntenek, másfajta eljárással kell megkísérelni a diagnózis felállítását.

Naponta hány vizsgálatot lehet elvégezni és mennyibe kerül?

-- A mostani szervezéssel naponta nyolc beteget tudnak megvizsgálni. A vizsgálat nem tart 30 percnél tovább. Tehát ez az az idő, amelyet a páciens a gépben tölt el, de a megfelelő előkészületek, a kontrasztanyag bejuttatása a szervezetbe bizony időigényes. A betegek száma behatárolt, a vizsgálat lebonyolításának módját pedig a hét elején határozta meg a Köztársasági Egészségügyi Biztosítási Intézet. Az árról csak annyit mondanék, hogy 1100 eurónak megfelelő dinárösszeg, az izotópot külföldről kell beszerezni. Mi egy budapesti izotópgyár cégtől vásároljuk.

A vizsgálatért a pácienseknek fizetni kell?

-- Nem kell fizetni. Mint már említettem, a kiválasztást egy bizottság végzi. A vizsgálat árát számlázzák a Köztársasági Egészségügyi Biztosító Intézetnek.

Ezek szerint csak a vajdasági páciensek használhatják ingyenesen ezta gépet?

-- Nem. Ez minden szerbiai állampolgárra vonatkozik, pontosabban azokra a Szerbiában élő polgárokra, akiknek Szerbiai területén van egészségügyi biztosításuk, ugyanis élnek itt külföldi állampolgárok is, akiknek van nálunk egészségügyi biztosításuk. Tehát mindenki, aki Szerbia területén él, és egészségügyi biztosítással rendelkezik, arra érvényes a szabály, hogy a vizsgálatért nem kell fizetnie. Azoknak kell fizetniük, akiknek nincs biztosításuk, de rájuk a kereskedelmi árak vonatkoznak. Minden bizonnyal sokan érkeznek majd a régió országaiból, onnan, ahol nincs még PET CT gép, pl. Boszniából, Montenegróból és Macedóniából. Az mindenesetre biztos, hogy elsőbbséget élveznek azok a betegek, akik egészségügyi biztosítással rendelkeznek, és a bizottság úgy dönt, hogy a vizsgálatra jogosultak.

Mi mindent lehet diagnosztizálni ezzel a géppel?

-- Három fontos területen nyújt nagy segítséget a diagnosztikában a PET CT: az onkológia területén legfőképpen, hiszen van úgy, hogy az áttét a daganatos betegség esetében klinikailag nyilvánvaló, de szövettani vizsgálattal vagy más módon nem lehet kimutatni. Az új géppel teljes biztonsággal megállapítható, hogy honnan indult ki a daganat. Tehát a primer tumornak a behatárolására alkalmas a berendezés, és a későbbiek folyamán is az áttétek tekintetében teljes biztonsággal alkalmazható. Nagy segítséget nyújt a kardiológiában, a szívbetegeknek a diagnosztizálása területén, ami azt jelenti, hogy az infarktus nagyságának megítélését is minden további nélkül el lehet végezni a PET CT-vel. A harmadik nagy terület egy funkcionális neurológiai vizsgálat, mint pl. az epilepsziás gócnak a kimutatása.

A skizofrénia is megállapítható a PET CT-vel?

-- Amikor megjelent PET gép, még nem volt a szoftver, amely jelenleg létezik, de komoly vizsgálatokat folytattak például Debrecenben, ahol az agy működését tanulmányozták. Bizonyos elmebetegségek területére is kitértek. Ezek a tanulmányok, melyeknek köszönhetően a gyakorlatban bizonyos előrelépés történt, különösen a neurofiziológiában. Viszont azt megállapították, hogy a diagnosztikus eljárás az organikus elmebetegségekre nem alkalmazható. Nyilván rengeteg ajtót nyitott meg a kutatások területén ennek a gépnek megjelenése. Az agy működését tanulmányozták, és kutatásokat is végeztek, fogalmazhatunk úgy, hogy egy új fejezetet nyitottak a neurofiziológia területén.

Az egészségügyben nem létezik még egy ilyen gép, ami ennyi mindenre képes?

-- Vannak gépek, amelyek nagyon drágák és nagyon sokat tudnak, de az az igazság, hogy mindegyik gépnek megvan a maga funkciója, területe, hogy mire képes. Vannak itt átfedések bizonyos területeken, de azt kell mondjuk, hogy ez a gép jelenleg a legmodernebb a tumordiagnosztika tekintetében.

Mennyibe került ez a tartománynak?

-- A tartomány önerőből vásárolta meg ezt a gépet, és a betegek rendelkezésére bocsátotta. Előzőleg az Onkológiai Intézet személyzetét kiképezték a berendezés befogadására. A szakemberek felkészültek, és fogadhatják a pácienseket. Hogy választ adjak a kérdésre, a gép 240 millió dinárba került.