2024. november 24., vasárnap

Olyan, mint a vérvétel

Csengeri Attila: Az újvidéki nőgyógyászati klinikán eddig 600 őssejtmintát vettek le, Szabadkán 24-et, hamarosan Zentán és Topolyán is lesz erre lehetőség

Vajon mennyire elterjedt Vajdaságban, hogy a kismamák élnek az adott lehetőséggel, hogy az újszülöttől őssejtet vegyenek le, s azt megőrizzék, tárolják arra az eshetőségre, ha szükség lenne rá. Csengeri Attilánál, a tartományi egészségügyi titkárnál érdeklődtünk, hogy milyen Vajdaságban a helyzet az őssejtmintavétel tekintetében:

– Van rá mód nálunk is, hogy őssejtet vegyenek le az újszülöttől, de ezt megfelelő módon itt nem tudjuk tárolni, ezért külföldi cégek képviseletei végzik ezt. Meglehetősen érzékeny kérdésről van szó, amit szerencsére törvénnyel és miniszteri utasítással is szabályoztak, ennek köszönhetően lehetővé válik, hogy szakszerűbb körülmények között történjen az őssejtlevétel és a legoptimálisabb körülmények között eljusson a külföldi őssejtbankokba, ahol ezeket a vérkészítményeket megfelelően tárolják.

Van nálunk képzett csoport a mintavételre?

– A vajdasági nőgyógyászati osztályoknak a többsége még nem végzi ezt a beavatkozást. Az őssejtlevételt nem fizeti a biztosító. Az a szabály, hogy a kórházak nőgyógyászati osztályainak az egészségügyi minisztériumtól kell a technológia bevezetésére jóváhagyást kérniük, s ha ezt megkapják, akkor ezek a nőgyógyászati osztályok alkalmazhatják ezt. A miniszteri utasítás értelmében a kórház szerződik az őssejtbankokkal, s a szerződő félnek kell, hogy legyen kiviteli engedélye, hogy ezeket a levett mintákat külföldre szállíthassák. Vajdaságban legalább 4-5 külföldi cégnek van képviselete, s ezeknek a munkatársai jogosultak arra, hogy műszaki szolgáltatást nyújtsanak. A kórházban az anyának nyilatkoznia kell, hogy beleegyezik az őssejt levételébe. Ezután névre szóló kiviteli engedélyt ad ki a minisztérium. Ha valaki másként jár el, s mondjuk lefülelik a határon, azzal már szabálysértést követ el, de kockáztatja azt is, hogy elveszik tőle az őssejtjét, ami biológiai anyagnak minősül. Ezért nem javasolt a korábban alkalmazott módszer, miszerint a nőgyógyász levette a mintát az újszülött megszületésekor, azt odaadták egy hozzátartozónak, aki beült a gépjárműbe és átvitte Magyarországra, ott pedig elhelyezték annál a cégnél, amelyet kiválasztottak.

Tudták szakszerűen tárolni a levett őssejtet a szállítás idejére?

– Nem olyan nagy tudomány ez, hiszen szobahőmérsékleten kell tárolni, Magyarország közelsége meg ott volt garanciaként, hogy idejében eljut a biztos helyre.

Az őssejtbankok meddig tárolhatják a mintát?

– A legtöbb cég 20 éves tárolási lehetőséget kínál, általában ennyi időre szerződnek le. Vannak olyanok, amelyeknél előre ki kell fizetni a tárolási díjat 20 évre, ami hozzávetőlegesen 700-800 euró, de olyan cégek is akadnak, amelyek egy bizonyos összeget elkérnek magáért a technológiáért és utána évekig kell fizetni valamennyit, mindaddig, míg tart a tárolási időszak.

A kismama hozza meg a döntést, a kórháznak többé semmi köze sincs az őssejtekhez?

– Az őssejt 70-80 betegség gyógyítására alkalmas, az újszülött fejlődése során jelentkező betegségek kezelésére szolgál, legfőképp a vérképző szervi daganatos megbetegedéseknél használatos. Létezik már olyan technológia, amelyik alapján a levett őssejteket a testvér vagy szülő kezelésére is fel tudják használni. Általában a terhes nők egy része már tájékozott ebben a kérdésben, de a nőgyógyászok is felvilágosítják a leendő kismamákat erről a levételi és tárolási lehetőségről. Sőt, léteznek bankok, amelyek hitelt nyújtanak arra a célra, hogy az őssejttárolást kifizesse a család. Mivel elég komoly összegről van szó – 1700-1800 euró –, így célzott hiteleket adnak az őssejttárolásra azoknak, akik pillanatnyilag nem tudják fedezni ezeket a költségeket.

Kinek a tulajdona lesz az újszülött köldökzsinórjából levett vér?

– Az újszülött neve kerül a dokumentumra, kóddal ellátva, de az anya neve is ott található egyfajta kísérő adatként. Végül is az anya nevére szokták kiadni az exportengedélyt. Egyébként kód alatt folyik az egész eljárás. Amikor az őssejtbankba megérkezik az anyag, átnézik azt, és értesítik az anyát, hogy milyen minőségű, mennyi az őssejtek száma. Erről egy bizonylatot köteles kiállítani a bank, amit aztán egy adott határidőn belül eljuttat az anyához. Kap mellé egy útmutatót is, amelyen feltüntetik a kapcsolatteremtési lehetőséget, hogy bármikor, amikor szüksége van az őssejtre, ki tudja váltani.

Maga az őssejtlevétel pénzbe kerül?

– A kismamának nem kell külön fizetnie érte a kórháznak, mert az a cég, amellyel leszerződött az 1700 euróba beleszámította az őssejtlevételt, a tárolást, a szállítást és a letéteményezést.

Tervezik-e, hogy a jövőben hazai forrásokból oldják majd meg az őssejt tárolását?

– Voltak ilyen elképzelések. Hogy mikor kerül rá sor, azt nem tudom. Azt sem lehet tudni, hogy állami intézmény lesz-e vagy pedig magánvállalatok intézik majd az ügyet. Egyelőre még nincs rá mód. De miután megszületett a technológia jogi szabályozása, reménykedhetünk abban, hogy hamarosan itthon is meg tudjuk majd oldani. .

Vajdaságban hol foglalkoznak őssejtlevétellel?

– Az újvidéki nőgyógyászati klinikán már több mint 600 őssejtmintát vettek le. Szabadkán pedig 24 mintavétel volt, ahol évente 1400 szülést tartanak nyilván. Sok szülészeten nem végzik ezt a beavatkozást. Észrevettük, hogy a kismamák éppen emiatt nem mennek oda szülni. Ilyen pl. a zentai kórház, ahol most fogjuk beindítani az eljárást. Azon vagyunk, hogy a zentai kórház is megkapja a technológia alkalmazásához szükséges engedélyt. A nőgyógyászok egy része már átesett a megfelelő képzésen, legalább 5 éves tapasztalattal kell rendelkeznie a nőgyógyásznak, hogy ezt a munkát végezhesse. Ugyanezt szeretnénk bevezetni a topolyai szülőotthonban is, ahol valamennyivel bonyolultabb a helyzet, mert csak közkórházakban és klinikákon végezhető a beavatkozás, s mivel Topolyán szülőotthon van, itt az elintézéshez külön közbenjárás szükségeltetik. A tartományi titkárság oda fog hatni, hogy az új technológia alkalmazásához hozzájáruljon a minisztérium, hogy Topolyán is lehessen őssejtmintát venni. Egyébként technológiailag ez nem egy bonyolult folyamat. Az egyszerű vérvétellel lehet ezt összehasonlítani, maga a csomagolás, tárolás meg annyira szabályozott, hogy gyakorlatilag bármelyik intézményben végre lehet hajtani. Az eljárás és a jogszabályozás összhangban van az európai uniós előírásokkal. Ezért az őssejttároló cégek nem nyithatnak irodát a kórházakban, nem is reklámozhatják magukat, s az is fontos, hogy a kórházak több sejtbankkal leszerződjenek, hogy a kismamáknak legyen választási lehetőségük.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás