2024. július 18., csütörtök

Örök érvényű, de...

Ódry Kákonyi Zsuzsanna: Az anyakönyvi kivonatokról szóló törvényben szereplő kitétel feljogosít arra, hogy friss anyakönyvit kérjenek tőlünk

Március 1-jétől a születési, a házassági és a halotti anyakönyvi kivonatok korlátlan ideig érvényesek lesznek, tehát új dokumentumokra csak akkor lesz szükség, ha a meglévő anyakönyvi kivonatok adatainak változtatására kerül sor – jelentette be az önkormányzati és közigazgatási miniszter. A gyakorlatban azonban – úgy tűnik – mégsem lesz minden ilyen egyszerű. Mint azt Ódry Kákonyi Zsuzsannától, a szabadkai Anyakönyvi Hivatal vezetőjétől megtudtuk, elméletileg valóban örök érvényűek ezek a bizonylatok, a gyakorlatban viszont bármikor kérhetnek tőlünk frisset.

– Az anyakönyvekről szóló törvény 2009. december 28-án lépett hatályba, tehát amennyiben az illető az anyakönyvi kivonatot ez után a dátum után vette ki, elméletileg örök érvényűnek számít. Ki kell azonban emelni azt, hogy az új törvény szerint örök érvényűnek számító anyakönyvi kivonatok másképp néznek ki. Mi most, beszélgetésünk pillanatában (vagyis a hét elején – a szerző megj.) nem kaptuk meg az új anyakönyvi kivonatokat, és a számítógépeink paramétereit is át kell állítanunk ehhez az új állapothoz – magyarázta lapunknak Ódry Kákonyi Zsuzsanna.

Az Anyakönyvi Hivatal vezetője hozzátette azonban: később megszabhatják, hogy azoknak az anyakönyvi kivonatoknak az érvényessége nem örökös, amelyeket nem az új rendszer szerint adtak ki. Kiemelte azt is, nem kell, hogy az örök érvényűség megtévessze a polgárokat, hiszen számos helyen eddig is eredeti anyakönyvi vagy másféle kivonatot adtak be a polgárok, amit követően természetesen újra ki kell venni az adott dokumentumot.

– Továbbá az anyakönyvről szóló törvényben van egy kitétel, amely szerint, ha bizonytalanságot vélnek felfedezni az anyakönyvi vagy más kivonat érvényességét, hitelességét illetően, akkor természetesen kérhetnek frissebbet is, ami ismét arra kötelezi a polgárt, hogy új kivonatot váltson ki – mondta a hivatal vezetője.

A külföldön kiállított anyakönyvi kivonatokkal kapcsolatban az új törvény úgy rendelkezik, hogy a Szerbiában állandó lakhellyel rendelkező személy köteles itt anyakönyveztetni magát. Tehát abban az esetben, hogy ha külföldön kiállított anyakönyvi kivonata van, e szerint kell eljárnia.

Továbbá arra kell külön figyelmet fordítani, hogy az anyakönyvi kivonat olyan szempontból friss legyen, hogy a változásokat tartalmazza, tehát amennyiben valaki házasságot köt, kérjen friss kivonatot, mert ellenkező esetben büntetőeljárásra számíthat.

Ami az új technológiával elkészített kivonatok árát illeti, azoknak a nyomtatása 29 dinárral kerül többe a régieknél. Ennek ellenére – mint azt a miniszter is mondta – nem kell drágulásra számítani, viszont amennyiben az önkormányzatok egyénileg a drágítás mellett döntenek, megtehetik azt. Mint azt Ódry Kákonyi Zsuzsanna lapunknak elmondta, egyelőre nem tud a drágítási szándékról, irányukban sem emelte a köztársaság az illetéket. Nem tudni azt sem, hogy vajon városi képviselő-testületi döntés születik-e abban az esetben, ha drágítás következik be, és úgy döntenek, hogy a költségek egy részét a polgárok állják.