2024. július 19., péntek

Több pénz, új elszámolás

Az új szociális védelmi törvényt várhatóan jövőre alkalmazzák majd
Az új törvény rákényszeríti az intézményeket, hogy javítsanak szolgáltatásaikon (Molnár Edvárd felvétele)

Szabadkán tartották az új szociális védelmi törvény ötödik és egyben utolsó közvitáját. A közvitába az elmúlt hónapokban mintegy 600 szakember kapcsolódott be, illetve részt vett a civil szektor is, akiket érint a szociális védelem, tudtuk meg Suzana Paunovićtól, a munkaügyi és szociális védelmi minisztérium család és szociális védelemmel megbízott munkatársától.

– A közvita március 15-én befejeződik, és már márciusban megkezdjük a vélemények begyűjtését, amit a minisztériumban majd feldolgoznak, utána pedig a kormány elé terjesztik, hogy miután elfogadták a törvényjavaslatot, júniusban akár a parlament elé kerülhessen. Természetesen a törvényt nem valószínű, hogy alkalmazni tudjuk. Annak halasztott alkalmazását kérjük majd, így valószínűleg a törvény legtöbb előírása 2011 elején lép hatályba. Viszont bizonyos előírások alkalmazásához valamivel huzamosabb időtartam szükséges, hiszen az új rendszereknek be kell indulni, alkalmazkodni kell hozzájuk – emelte ki Suzana Paunović. Hozzátette, húsz év után sikerült egy új törvényt kidolgozni, miután 2005-ben elfogadták az új országos szociális védelmi stratégiát.

– Ez a törvény tulajdonképpen a 2005 óta működő rendszerek számára nyújt majd keretet. Vagyis mondhatjuk, hogy az elmúlt években szerzett tapasztalatokon alapul. Ezidáig nagyon kis pénzből és nagyon nagy nehézségek árán igyekeztünk működtetni a szociális védelmet, a jövőben jelentősebb pénzösszegeket kell majd az állami költségvetésből ezekre a célokra kiválasztani. Az új törvény alkalmazása, számításaink szerint négy milliárd dinárba kerül évente. A legtöbb pénz a szociális támogatások kiválasztására megy el. A minisztérium december óta jóval több olyan családot tart nyilván, akik szociális támogatásra jogosultak, mint korábban. Januárban mintegy 2000 családdal többen jogosultak erre. Számítások szerint 3 milliárd dinárra lesz szükségünk csak a támogatások kifizetésére – magyarázta a minisztérium szakmunkatársa. Megtudtuk, hogy a törvényjavaslat szerint a szociális védelemben több szinten várhatóak változások. Elsősorban intézményes szinten, hiszen létrehozzák a szociális védelem kamaráját. A szociális védelemben dolgozók is részt vesznek a licenc-rendszerben, illetve az intézmények által nyújtott szolgáltatások minimumát is megfogalmazzák, amire ezidáig nem volt példa.

– Változások várhatók a szociális támogatások kifizetésében is, ugyanis a jogosultak kategóriáit másként állítjuk fel. Ezidáig a támogatásokat egy főre esően határoztuk meg, ezúttal az alapösszeget határozzuk meg, amit egy bizonyos skálának megfelelően növelünk majd. Vagyis külön szorzót alkalmazunk majd, ha gyermekről, vagy idős személyekről van szó, figyelembe véve a segélyre szoruló igényeit – magyarázta Paunović asszony. Mint elmondta, szabadkai látogatása során nyilvánvalóvá vált, hogy a szabadkai Gerontológiai Központ jelentős mértékben túlhaladta a törvényjavaslatban megfogalmazott minimális elvárásokat. Mint rámutatott, olyan intézmény a szabadkai, amely jól feltalálta magát a szociális védelem területén és az önkormányzat is időben felismerte a polgárok igényeit, emellett kiválónak tartja, hogy nemcsak intézményes formában fejlődik, hanem intézményen kívüli szolgáltatásit is fejleszti.

Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója, illetve a közvita házigazdája rámutatott, hogy a törvényjavaslatra ők már átnyújtották észrevételeiket, amelyek jelentős részét már figyelembe is vették. Kiemelte, jónak tartja, hogy az új törvény arra kényszeríti majd rá az intézményeket, hogy javítsanak szolgáltatásaikon, hiszen konkurensek lesznek, folyamatos képzéseken kell majd részt venniük és véleménye szerint mindez csak javíthatja a szociális védelem minőségét.

– Az egyik jelentős mozzanata az új törvénynek, hogy más rendszerben, könnyítések mellett lehet majd létrehozni magántulajdonban lévő idősek otthonát és reményeink szerint javítja majd a jelenlegi helyzetet. Egymást kényszerítjük majd rá, hogy minél jobb szolgáltatást nyújtsunk felhasználóinknak – magyarázta Nenad Ivanišević.