2024. július 18., csütörtök

Ahol mindig van hely

Svetislav Rajšić: A börtön soha nem akadálya a bűnözés felszámolásának
Svetislav Rajšić

Az új közlekedésbiztonsági törvény számos esetben előirányozza a törvénysértő elzárását, vagyis aki ittasan vezet, zárkában várhatja meg a kijózanodást, de akár tizenöt napra is benntarthatják. Továbbá olyan magas pénzbírságokat róhatnak ki a polgárokra, hogy feltételezhetően sokan nem tudják majd kifizetni, és úgy döntenek, inkább „leülik” azt. Arra voltunk kíváncsiak, hogy például a szabadkai börtön felkészült-e a szabálysértők fogadására, van-e hely és pénz az ő ellátásukra.

Svetislav Rajšić , a szabadkai kerületi börtön igazgatója lapunknak elmondta, amióta a szabadkai börtön létezik, az épületet nem bővítették, annak idején mégis kicsivel több mint kilencven személy fogadására volt alkalmas, ma viszont 250-300 személyt tudnak itt elhelyezni.

– A szabadkai kerületi börtönbe helyezik el mindazokat, akiket Zomborban és környékén, vagy Zentán, Magyarkanizsán, Topolyán elítél a bíróság. Vagyis a börtönben tulajdonképpen az utóbbi időben nem változik jelentősen a bent lévő személyek száma, átlagosan 250-300 között mozog. Számuk még soha nem haladta meg a 300-at, de a tendencia azt mutatja, hogy ez a szám folyamatosan csak növekedni fog, és mi készülünk is arra, hogy ezeket a személyeket fogadni tudjuk majd. Vannak még helyiségeink, amelyek átalakíthatók, egyelőre még tudjuk tartani a lépést ezzel a folyamatosan növekedő számmal. Természetesen, hogyha hirtelen elkezd vagy elkezdene növekedni a szabálysértők száma, akiket börtönbüntetésre ítélnek, bajban lennénk. De ki kell emelnem, a történelem során a börtönök soha nem jelentettek akadályt valamilyen akció végrehajtásában. Vagyis azt szeretném hangsúlyozni, hogy hely mindig lesz és mindig találunk valamilyen megoldást. A bűnözés bármilyen formájával való leszámolásnak nem a börtön lesz az akadálya, így a közlekedésbiztonsági törvény esetében sem mi leszünk azok, akik miatt nem lehet majd elítélni azokat, akik megérdemlik – magyarázta Rajšić, majd hozzátette, mindig van lehetőség arra, hogy egy bizonyos számú elítéltet áthelyezzenek máshova, ha éppen Szabadkán nincs hely, ahogyan arra is, hogy Szabadka fogadjon elítélteket, ha arra szükség mutatkozik.

Az igazgató kiemelte, Szabadka azért is specifikus település, mert nagyon sok személyt szabálysértés miatt zártak börtönbe. Itt elsősorban az illegális határátlépőkről van szó, akik néhány napos vagy hónapos büntetésüket itt, a szabadkai börtönben töltik le.

– Egyelőre nem tapasztaltunk semmilyen nagyobb hullámot az új közlekedésbiztonsági törvény alkalmazása óta. Nincs több, ezt a törvényt sértő elítéltünk. Most 5-10 személy között mozog azoknak a száma, akiknek nagy része ittas vezetés miatt ül börtönben. Hozzá kell tennem, hogy ezeknek a személyeknek egy része sokadszor sérti meg a közlekedésbiztonsági törvényt, vagyis visszaeső. Például azért került börtönbe, mert ittas vezetés miatt már elvették a jogosítványát, de újra ittasan ült volán mögé – magyarázta Rajšić.

Az igazgató szerint nem lehet megmondani, hogy a törvény alkalmazását követően hány hónappal kezd nőni a börtönbüntetésre ítéltek száma.

– Fontosnak tartom viszont az alternatív büntetések bevezetésének fontosságát. Tehát adott a lehetőség, hogy börtönbüntetés helyett a társadalom számára hasznos közmunkára ítéljék a szabálysértőt, ami a helyhiány okozta gondokra is megoldást jelent – tette hozzá az igazgató.

A szabadkai kerületi börtön egyébként az egyik legnyugodtabb légkörrel rendelkező fegyház az ország területén. Mindenki tudja, mik a szabályok, és azok megszegése esetén milyen büntetésre számíthat. Egyetlenegy elítéltet sem bántalmaznak fizikailag. Az igazgatótól megtudtuk, hogy pontosan a fent említett helyhiány miatt a szabadkai kerületi börtön – amely egyébként csak a legfeljebb egy évig történő szabadságvesztésre ítélteket fogadja – kénytelen hosszabb időre elítélt egyéneket is fogadni. Ez, mint azt igazgató elmondta, dicséret a börtön számára, de egyben teher és nagy feladat is. Így pillanatnyilag 9-10 éves büntetésüket töltők is vannak a fegyházban, olyanok is, akiket gyilkosság miatt zártak rács mögé. Svetislav Rajšićtól megtudtuk, természetesen a szabálysértés miatt börtönben lévők nem egy helyen vannak ezekkel a hosszú szabadságvesztésre ítélt személyekkel, nem is találkoznak velük. Viszont a szabadkai kerületi börtönben mindenki egyenrangú és mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak, függetlenül attól, hogy kerékpárlopásért ül börtönben vagy esetleg nemi erőszak elkövetéséért.

- Mindenki megkapta büntetését, azzal, hogy szabadságvesztésre ítélte a bíróság. A börtön alkalmazottai nem ítélkeznek, hanem az embert látják minden egyes elítéltben, attól függetlenül, hogy ittasan vezetett, vagy gyilkolt – mondta az igazgató.

(Fotó: Molnár Edvárd)

A szbadaka börtön folyosója