2024. július 16., kedd

Tavaszi karcsúsítási hullám

KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁRUNK

Ön szerint hogyan karcsúsítják a vajdasági kormányt?

Egy kisebb létszámú, a jelenlegi erőviszonyokat megőrző kormány jön létre 47.9%
Nem lesz karcsúsítás, marad a jelenlegi felállás 25.3%
A jelenlegi koalíciós partnerek némelyike kiszorul a kormányból 15.5%
Egy, kizárólag demokrata párti tagokból álló kormány alakul 11.3%

Szavazatok száma: 522

A vajdasági kormány távirányítással működik. Minden Belgrádban dől el. Ezt már a kilencvenes évek óta tudják és érzik a tartomány lakosai. Olyannyira elveszítette Vajdaság az önállóságát, a független döntéshozatalát és a szabad választás lehetőségét, hogy mára a túlbuzgó jó diák köntösét öltötte magára, így azt sem várja meg, hogy a nagytestvér beintsen, instruáljon, hanem kitalálja annak a gondolatát, és sietve, túllihegősen, kérés nélkül cselekszik. Ez esetben önszántából leépít, mert biztos benne, hogy elvárják tőle.

Igen, a köztársasági kormány átalakítási, többfelvonásos színjátéka a vége felé közeledik, ma szavaznak az ésszerűsített változatról. Amikor ez csupán kibontakozóban volt, Bojan Pajtić tartományi kormányfő sebtében tárgyalást kezdeményezett a kormányt alkotó pártokkal, hogy mielőbb rendezhessék soraikat. Mert országos mintára, Vajdaságnak is természetesen ésszerűsíteni kell a végrehajtó hatalom irányítását. Az érvelés logikus, miután 27-ről 21-re csökken a köztársasági kormány tagjainak száma, a tartományban sem maradhat a 19-es létszám. A 24 minisztériumból 17 lesz, ezért itt is a 17 titkárságot 12-re kell zsugorítani. A vajdasági kormányfővel mindenki egyetértett, mondván, hogy jóval szűkebb a hatáskör a tartományban, mint országos szinten, ezért fenntartás nélkül követni kell a példát, és egyébként sem lenne népszerű lépés nyakaskodni, ragaszkodni a fenntarthatósághoz, ezért jöjjön a leépítés. Teszik ezt politikusaink szófogadásból, rettegésből, azoktól félve, akik távirányítják őket, de populista megfontolásból is cselekednek, hiszen közeleg a választás, és az ilyen intézkedések rendre szavazatot hoznak.

Feltűnt, hogy senkitől sem hallottam, hogy belátta volna, túlduzzasztott a tartományi adminisztráció, és ezért önként rendet tesznek. Erről szó sincs. Igaz, nem is kimondottan a titkárságok számával van baj, hiszen a 17 aránylag nem nevezhető kritikus létszámnak, vagy kimondottan grandiózusnak, inkább például a 16 titkárhelyettesi vagy a 46 segédtitkári tisztet sokallhatnánk, s még nem is szóltunk a beláthatatlan számú tisztviselő-apparátusról.

A vajdasági kormányfő kínosan ügyel arra, hogy a karcsúsítás után is megmaradjanak az erőviszonyok, így az arányos leépítés híve, oly módon, hogy ki-ki megőrizheti ezentúl is a feudális hatalmát, és a pártok közötti békesség is megmarad. A demokratáknak 10 helyett 7, a VMSZ-nek 3 helyett 2, a G17 Plusznak 2 helyett egy titkárság marad az irányítása alatt, az eddig egy titkársággal rendelkezőknek – a VSZL és az SZSZP – nincs mit tenniük, esetükben minden marad a régiben, azzal, hogy a ligások elveszítenek egy alelnöki tisztséget. Ebből láthatjuk, hogy a tartományi képlet talán március végig a következő lesz: 7+2+1+1+1. Töprenghetünk arról, hogy ez kinek hoz veszteséget és kinek nyereséget, talán mindenki egy csöppnyit veszít a hatalmából, kivéve a szocialistákat, mert ők maradnak ott, ahol voltak.

Más kérdés, hogy a titkárságok elvesztése még nem jelenti azt, hogy a hatáskört irányító pártok kénytelenek lesznek lemondani a hatalom azon szeletének ellenőrzéséről, amelyet mindeddig magukénak tudhattak. A gondos kormányfő erre a lehetőségre is talált megoldást, hogy miként legyen 10-ből 7, háromból 2, és 2-ből 1. Magyarán, nem a titkárságokat szüntetik meg, hanem csak a titkári tisztséget. Magát a vezető nélkül maradt tárcát pedig beolvasztják egy másik olyan tárcába, amelyet ugyanazon párt tagja irányít. Ennek köszönhetően érdekes egyesítések alakulnak ki, mint ahogy azt köztársasági körökben máris tapasztaljuk. A hibridminisztériumok közül csak kettőt, a legérdekesebbeket emelném ki. Dušan Petrović jogász létére ezentúl mezőgazdasági, kereskedelmi, erdészeti és vízgazdálkodási miniszter lesz, az orvos Oliver Dulić pedig a környezetvédelmi, bányászati és területrendezési tárcát vezeti.

Vajdaságban a tavaszi karcsúsítás is ezt a mintát követi, a demokraták ezután megtartják maguknak is a pénzügyet, a technológiai fejlődés, a kultúra, a szociális politika, a demográfia, az egészségügy és az építőipar irányítását, akárcsak a sporttal és a fiatalokkal kapcsolatos kérdések kezelését, a munkaügyet, a foglalkoztatást, a nemek közötti egyenlőség megóvását, a környezetvédelmet és a tájékoztatást. Hogy mit mivel fognak párosítani, még nem tudni. De azt már igen, hogy a VMSZ-nek a kormányátalakítás után is marad a gazdasági titkárság (Pásztor Istvánnal az élen), az oktatási titkárságot pedig beolvasztják a jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségi tárcába, amelyet Deli Andor irányít. Jeges Zoltán jelenlegi oktatási titkár állítólag nyugdíjba vonul, mert megvan hozzá a feltétele, így ez a kérdés is fájdalommentesen megoldódik. A G17 Plusz két titkárságából egyet fabrikál, így a tagjai nem panaszkodhatnak, hogy az utcára kerülnek.